Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Řápková: Neplatiči pryč z města

Česko

Chomutovská primátorka chce přitvrdit v boji proti neplatičům. „Vracíme se do 19. století,“ varují Romové

PRAHA Zakázat jim pobyt na území obce. Anebo je rovnou poslat do vězení. Tak by si Ivana Řápková (ODS) představovala ideální postup proti notorickým neplatičům.

Chomutovská primátorka včera na půdě Senátu naznačila, jak by si počínala ve vysoké politice. Řápková, která chce v předčasných podzimních volbách kandidovat za ODS do sněmovny, vystoupila v horní komoře parlamentu během veřejného slyšení. Jeho tématem byl právě problém takzvaných „nepřizpůsobivých občanů“.

Řápková jasně řekla, že chce proti neplatičům postupovat ještě tvrději než dosud. Její návrhy? Pokud by „nepřizpůsobiví“ nechtěli městům splácet své dluhy, mohly by jim obce uložit veřejně prospěšné práce. A kdyby ani to nepomohlo, hrozilo by dlužníkovi vězení nebo zákaz pobytu na území obce - tedy de facto vystěhování. „V současné době náš právní řád neumí vymáhat pokuty kromě dobrovolného zaplacení,“ řekla LN Řápková. „Navrhujeme obecně prospěšné práce pro ty, kteří pokutu dobrovolně nezaplatí. A když to nepomůže, mělo by se přistoupit k tomu nejdrsnějšímu kroku - a tím je samozřejmě vězení,“ dodala.

Na její návrhy okamžitě zareagovaly romské organizace. „Já tahle opatření považuji za profašistická,“ prohlásil Ivan Veselý, předseda občanského sdružení Dženo. „Vracíme se do 19. století, kdy se za dluhy chodilo do vězení a na galeje. To je správná výbuška směrem ke společnosti uvařená paní Řápkovou.“

Primátorka by také chtěla, aby byly dluhy neplatičů spláceny z rozdílu mezi existenčním minimem a výší sociálních dávek dlužníků -tedy sebrat jim ještě více peněz.

Pokračování na straně 3

Rozhovor týdne s Ivanou Řápkovou čtěte v zítřejších LN Řápková: Neplatiči, pryč z města

Dokončení ze strany 1

Podle místopředsedy KDU-ČSL a náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška to ale není řešení. „Je to úkon, který přichází v úvahu, až když člověk skutečně nespolupracuje. Nejsem si zcela jist, že v místech, kde se o tomto postupu uvažuje, byly zcela využity možnosti komunikace s lidmi,“ řekl Hošek. „Aby bylo pravidlem, kdy člověk má nějaké dluhy, aby se rozdíl dostal do existenčního minima... takto to paušálně aplikovat není možné,“ dodal.

Řápková včera také prohlásila, že komplikovaná situace s neplatiči se zlepší pouze tehdy, zapojí-li se do řešení problémů všechny složky státní správy. Města jsou zatím podle Řápkové v „boji“ proti neplatičům osamocena. „Musí se zapojit zejména ministerstvo vnitra a spravedlnosti. To jsou sféry, které samosprávy nemohou ovlivnit,“ uvedla Řápková.

Ve včerejší debatě, kterou svolala senátorka Liana Janáčková ze Strany svobodných občanů, podpořil chomutovskou primátorku i starosta městské části Brno-sever Leo Venclík (ODS). Podle něj stát městům nepomáhá, a naopak brzdí obce v účinnějším boji s neplatiči. Venclík v Senátu také navrhoval, aby bylo vyplacení sociálních dávek zákonem vázáno na odpracované veřejně prospěšné práce. Také starosta Litvínova Daniel Volák se za Řápkovou postavil. „Stát v boji s neplatiči selhal. Města v boji s neplatiči zůstala sama,“ uvedl Volák.

Starostové se na včerejším veřejném slyšení shodli, že je třeba ve spolupráci s ministerstvy připravit ze včerejšího veřejného slyšení nové zákonné možnosti, které by jim účinněji pomohly řešit problém dlužníků. Proto chtějí vytvořit pracovní skupinu.

Autor: