Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Řápková žaluje plzeňskou univerzitu o milion korun, rektor ji chápe

Chomutovská primátorka Ivana Řápková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chomutovská primátorka Ivana Řápková. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

CHOMUTOV Chomutovská primátorka Ivana Řápková zahájila protiútok. Podala žalobu na Západočeskou univerzitu (ZČU) v Plzni. Požaduje v ní omluvu za výroky zpochybňující její studium na právnické fakultě školy a odškodnění milion korun. Rektor ZČU Josef Průša řekl, že reakci primátorky chápe. Ve sporu bude ZČU zastupovat právní kancelář, jejíž výběr vedení školy dokončuje.

Řápková poukazuje na to, že je osobou veřejně činnou a že zásah do jejích osobnostních práv je proto obzvlášť citelný. Nepravdivá tvrzení univerzity by mohla vést až k vyřazení žalobkyně z veřejného života, píše se v žalobě.

Čtěte také:

Řápková podala v souvislosti se svým studiem práv k plzeňskému státnímu zastupitelství i trestní oznámení na neznámého pachatele pro podezření z krádeže a neoprávněného nakládání s osobními údaji. V univerzitní knihovně totiž chybí její diplomová práce a další dokumenty dokazující, že v letech 2000 až 2005 plzeňskou právnickou fakultu řádně vystudovala a získala titul magistr.

"My jsme to ale nezačali. Ona (Řápková) ani původně nebyla v našem hledáčku, protože studovala standardní dobu. Ale my teď hledáme ty, co studovali krátce," řekl Průša.

Kvůli předpokládaným dalším žalobám chce univerzita co nejdříve vybrat advokátní kancelář. Smlouva měla být podepsána už minulý týden, ale zatím není. Podle Průši doporučí kancelář právnická fakulta, rektor ji "pouze" potvrdí. Nesmí být nijak svázána s univerzitou. "Mám dva tipy, které sdělím rektorovi zítra (v úterý)," řekl nový děkan práv v Plzni Jiří Pospíšil.

Mediální kauzy bychom nezvládli

Komise pro prověření studia absolventů a průběhu rigorózního řízení bude podle Průši řešit pouze doložené případy. "Mediálními kauzami se to ale rozšiřuje do rozměrů, které bychom ani nemohli v dohledné době zvládnout. Plagiátorství tedy budeme řešit jen v případě, pokud bude doloženo," uvedl rektor. Pořád věří tomu, že pětičlenná komise se čtyřmi náhradníky šetření do ledna zvládne. Komise bude dávat rektorovi doporučení a podněty, které bude ZČU konzultovat s externí právní kanceláří a ministerstvem.

Na údajné nejasnosti kolem studia Řápkové upozornil šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, do jehož semináře měla Řápková v letech 2003 a 2004 chodit. Nepřišla prý ani jednou, i na katedře trestního práva byly kolonky u jejího jména prázdné. Přesto měla v elektronickém systému zapsané tři zápočty a zkoušku. Řápková to později odůvodnila tím, že jí zápočty a zkoušku dal už zemřelý učitel Jiří Pipek.

Komise, která se zabývá prověřováním studentů na právnické fakultě ZČU, našla v sobotu kopii indexu Řápkové. Originál indexu primátorka nemá. V nalezené kopii indexu je ale Pipek údajně podepsán. Univerzita nyní chce nechat tento podpis prověřit grafologem.

,
Premium

Ve škole byla terčem posměchu. Dnes džihádistka Kristýna nenávidí i matku

Pětadvacetiletá Kristýna Hudková a její nastávající Omar Shehadeh | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Plánuje zabíjet. Soudí ji jako uprchlou. Žena z Mělnicka měla problémy s rodiči i spolužáky. Pětadvacetiletá Kristýna...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...