„Je to už stálá součást našeho repertoáru. Opravdu je těžké říci, kdy jsme ji zpívali poprvé,“ řekl Gennadij Sačenjuk ze slavného pěveckého souboru Alexandrovců. „Kdekoliv a kdykoliv zpíváme, posluchači si ji vždy přejí. Určitě ji zazpíváme i teď v Indii,“ dodal. Píseň o dívce, která čeká na svého mládence odvedeného do boje, zazněla poprvé v roce 1938, ale všeobecně známou a oblíbenou se stala právě za druhé světové války.
Kaťušu si na slavnostním koncertě k osmdesátinám Alexandrovců nedávno „střihl“ i Karel Gott, který v Čajkovského sále v Moskvě vystupoval na závěr programu jako jediný zahraniční host. A publikum náramně živě reagovalo.
Rapová i techno verze Kaťuša v současnosti nemá jen klasickou podobu, která nemůže chybět při žádných oslavách jako „píseň vítězství“ Rudé armády. Ale v pěkně svižném tempu ji předvádějí třeba roztleskávačky sportovního týmu CSKA. Kromě diskotékové podoby existuje samozřejmě i rapová či techno verze. „Je to dobré, ale originál je originál,“ říkají však Rusové.
Kaťušu, což je zdrobnělina ruského dívčího jména Jekatěrina (česky Kateřina), zazpívala poprvé před 70 lety Valentina Batiščevská, proslavila ji však hlavně známá folková zpěvačka Lidija Ruslanovová, která ji zpívala i vojákům na frontě.
Ale podle některých kritiků není Kaťuša dílem Blantěra, protože podobnou melodii údajně složil Igor Fjodorovič Stravinskij do své opery Mavra už roku 1922.