Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rasismus a xenofobie v kampani? Pomohly Nwelatimu, ‚deratizace havěti‘ úspěch nemá

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati. | foto: Česká pozice

PRAHA  Ještě nejsou sečteny všechny hlasy, ale už průběžné výsledky ukazují, že některým uskupením, které se pohybovaly na hraně rasismu a xenofobie, se v letošních komunálních volbách výrazně nedaří. Jde například o hnutí Otevřená radnice Most či Čisté Ústí vedené Tomášem Vandasem. Zato v Mladé Boleslavi zatím vítězí dlouholetý starosta města Raduan Nwelati (ODS), známý svou xenofobní kampaní.

Letošní kampaň byla v některých místech poněkud vyhrocená. Některá hnutí vsadila na silné slogany s nábojem rasismu i xenofobie. Před volbami bylo výrazné například uskupení Otevřená radnice, za níž jako lídr kandidoval bývalý člen ČSSD Karel Novotný, který dříve označil Romy za „medúzy“. 

Hnutí neslavně „proslavil“ jeho představitel Pavel Kavický, který sdílel plakát s předvolebním sloganem „Jen deratizační prostředky na tu havěť nestačí!“ a k tomu připsal: „Nulová tolerance nepřizpůsobivým“. Podle něj šlo ovšem spojení dvou textů jen „nešťastnou náhodu“. Po sečtení 84 procent okrsků zůstává toto hnutí na chvostu. Zatím figuruje na 9. místě z celkových 12 s necelými třemi procenty hlasů.

Ani hnutí Čisté Ústí vedené předsedou Dělnické strany sociální spravedlnosti Tomášem Vandasem si v komunálních volbách nevedlo příliš dobře. Zatím se drží na hranici lehce nad třemi procenty. Jedním z bodů politického programu hnutí byla „nulová tolerance proti nepřizpůsobivým“. Ti údajně znečišťují město a páchají trestnou činnost na jeho území. Nepomohl mu zřejmě ani fakt, který před volbami média hojně popisovala, a sice, že se na kandidátce objevila jména dalších dvou žen, které o tom ovšem neměly ani tušení.

Lépe si vedlo opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní bytové družstvo Krušnohor. Ve svém volebním programu hlásalo vystěhování těch, které uzná za problémové. Nabízelo též „vesnici pro lůzu“. Svým progra,em Mostečané Mostu přilákali necelých 17 procent voličů. Tím se zařadili na druhé místo, na uskupení ProMOST s necelými 29 procenty ovšem výsledek nestačil.

Specifickým jazykem se do kampaně zapojilo ostravské hnutí Ostravak. To hlásilo ku příkladu „kašna není vana“, „za jízdu tramvají se platí“ či na „na návštěvu se nechodí s páčidlem“. Kampaň se tedy nápadně podobala kampani výše zmíněných hnutí ve městech proslulých množstvím sociálně vyloučených lokalit. 

Po sečtení zhruba 73 procent okrsků si stojí hnutí poměrně slušně, ačkoli pravděpodobně přijde o několik svých zastupitelů. Čísla zatím naznačují, že by šlo až o čtyři lidi. Zisk se zatím rýsuje na 11,40 procenta.

Nejsou to ale jen jednotlivá hnutí, která vsadila na výroky hraničí s rasismem či xenofobií. I primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) si v kampani do komunálních a senátních voleb zvolil jako hlavní téma boj proti cizincům. Sám Nwelati má přitom syrské kořeny. Na plakát si napsal například: „Nulová tolerance cizincům. Chceš tu pracovat? Dodržuj pravidla! Jinak tě tu nechceme!“

Pracovní návrh billboardu mladobolesvksého primátora Raduana Nwelatiho.

Pracovní návrh billboardu mladobolesvksého primátora Raduana Nwelatiho.

Ve volbách si Nwelati vede dobře – v senátních volbách získal prozatím necelých 34 procent hlasů, v komunálních volbách se „jeho“ ODS řadí na první místo. V zastupitelstvu by tedy mohla obsadit deset míst, což by znamenalo ztrátu dvou mandátů.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?