Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rasismus naruby? Extremisté mají nové téma: zmlácený hoch

Česko

  11:12
PRAHA - Případ třináctiletého chlapce, kterého na začátku května v Krupce zle zbila dvojice o něco starších Romů, vzbuzuje velké emoce. Případu se chopily i ultrapravicové weby, které ho srovnávají se žhářským útokem ve Vítkově.

neonacisté foto: Jan NevyhoštěnýLidovky.cz

Zajímá to vůbec někoho?, O tomhle se mlčí, Rasismus naruby. Krátký výčet titulků internetových stránek ultrapravicových radikálů, pro které je v poslední době tématem číslo jedna napadení chlapce dvojicí romských mladíků v Krupce - Bohosudově nedaleko Teplic.

Předseda zakázané Dělnické strany Tomáš Vandas tento čin dokonce přirovnává k rasistickému útoku žhářů ve Vítkově, při kterém byla těžce zraněna tříletá Natálka. "Dočká se pomoci státu jako Natálka," ptá se na webu Vandas.

Romové totiž chlapci při útoku podle policie nadávali do "bílých sviní". Starší z útočníků byl již také obviněn z těžkého ublížení na zdraví s rasovým podtextem.

Útoku na chlapce se ale vedle Vandase věnují i mnozí jiní. Třeba stránky zakázaného Národního odporu. "Zatímco příběh o malé Natálce se on-line naservíruje do každé české domácnosti, tak diametrálně odlišně se přistupuje v případech jako je tento. Zásadní problém je, že chlapec patří k majoritě a jeho rodiče nebydlí na černo v cizí nemovitosti. Místo toho pracují a svého syna posílají do školy, a to jsou věci, které je vlastně v dnešní době znevýhodňují," stěžuje si autor příspěvku.

Facebooková skupina na podporu zbitého mladíka v Krupce

Srovnání s útokem ve Vítkově ale značně pokulhává. Jistě šlo o kriminální čin. Podle policie i s rasovým podtextem. Rozhodně ale nenese znaky organizovaného a připraveného činu, jak tomu bylo v případě žhářského útoku ve slezském Vítkově.

Policie případ poměrně velmi rychle vyřešila. "V Krupce nedaleko bohosudovského nádraží byl napaden nezletilý chlapec. Dva útočníci pocházející z romské komunity požadovali po chlapci finanční hotovost. Peníze jim nedal, a tak ho fyzicky napadli. Při útoku použili výhrůžky mající znaky rasové nesnášenlivosti. Chlapec utrpěl vážná zranění, se kterými byl hospitalizován v nemocnici. Oba útočníky se podařilo policistům zajistit," uvedla včera v oficiálním prohlášení ústecká policejní mluvčí Ilona Novotná.

Názor

Hospitalizovaný chlapec měl vedle množství podlitin i natrženou slezinu, zlomená žebra a otřes mozku. Do případu se nyní vložili i lidé ze sdružení HERPNO (Hnutí za efektivní řešení problematiky nepřizpůsobivých občanů) se svou peticí "Chceme stejný metr." Ti hodlají v pondělí kvůli útoku protestovat před úřadem vlády.

"Bohužel je to rok a půl, kdy se podobný případ odehrál u nás v Kolíně, Podobně brutálně tam byl zbit náš spolužák místními Romy. Viníci nejsou dodnes potrestáni," uvedl předseda sdružení devatenáctiletý Pavel Vaníček.

Obrovský ohlas zaznamenaly aktivity na sociální síti Facebook. Během několika dní se do skupiny Cikáni zmlátili kluka - věnuje tomu vůbec někdo pozornost? přidalo přes 43 tisíc lidí.

Autor:

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes
Vyhrajte luxusní diář a ještě mnohem více od Gnotes

Pro 3 šťastlivce tu máme krásnou plánovací sadu, se kterou už rozhodně na nic nezapomenete. Naplánujte si vlastní program do nejmenšího detailu....

Mohlo by vás zajímat