30. listopadu 2008 13:51, aktualizováno  17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath: Auditoři jsou z nemocnic v šoku

David Rath a Petr Bendl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath a Petr Bendl | foto: Michal Doležal, ČTK

PRAHA První návštěvy auditorů ve středočeských nemocnicích skončily podle nového hejtmana Davida Ratha (ČSSD) šokujícím zjištěním. V jednom krajském zařízení podle něj dokonce chyběly smlouvy, odnesl si je údajně odvolaný ředitel. Rath to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Bývalý hejtman Petr Bendl (ODS) míní, že Rath chce tímto nařčením jen dodatečně ospravedlnit odvolání ředitelů krajských nemocnic. Rath to popřel. "V žádném případě nikoho nechceme kriminalizovat," zdůraznil. Externí auditoři, jejichž příchod do nemocnic Rath avizoval okamžitě po vyhraných volbách, mají prověřit právní stav věcí a ekonomiku.

Podle hejtmana se nyní dělají první orientační kontroly. Pokud auditoři zjistí nedostatky, půjde se do větší hloubky. "Když dojdou k závěru, že je vše v pořádku, budu jen rád," dodal. Podle něj ale není normální, aby z akciové společnosti zmizely smlouvy na stovky milionů korun. Dokumenty podle Ratha chyběly v jednom z pěti oblastních zařízení. O kterou nemocnici šlo, hejtman nechtěl upřesnit.

Bendl svému nástupci mimo jiné vyčítá, že se šéfové oblastních nemocnic o svém odvolání dozvěděli z médií. "Mohli jste to udělat druhý den ráno, civilizovaným způsobem jim zavolat, pozvat si je a říct: my o vaše služby nestojíme," uvedl. Nový hejtman namítl, že v akciové společnosti ředitelé nejsou podřízeni hejtmanovi a kraji, ale představenstvům.

Prázdné police a skartované dokumenty
Výměna na místech ředitelů všech pěti krajských nemocnic byla jedním z prvních kroků, které Rath ve funkci hejtmana učinil. Vysvětlil to tím, že tito lidé byli exponenty ODS, s nimiž by nové vedení kraje nemohlo uskutečnit předvolební sliby ČSSD, zejména zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Auditory si podle Ratha vybral nový management.

Nový hejtman také tvrdí, že mu jeho předchůdce prakticky nic nepředal. V kanceláři zbyly jen prázdné police, řada dokumentů podle něj byla skartována nebo "zašantročena v nějakých archivech, kde je teď mohou asi sežrat myši". Bendl to ale popřel s tím, že úřad vše registruje zcela v souladu se spisovým řádem.

"Postihy za rušení poplatků? Nebojím se"
Rath také nemá v souvislosti s chystaným rušením poplatků v krajských nemocnicích obavy z případných postihů zdravotních pojišťoven. Chce se totiž inspirovat způsobem, který již dříve zvolila vrchlabská nemocnice. Její postup byl podle závěru správního řízení v souladu se zákonem. Ministerstvo zdravotnictví označilo nevybírání poplatků vrchlabskou nemocnicí za nezákonné a tvrdilo, že je to součást politického boje, do něhož jsou zatahováni pacienti. Poplatky za pacienty zaplatil sponzor, a
Všeobecná zdravotní pojišťovna proto správní řízení s nemocnicí ukončila a pokutu jí nedala.

"To už je prověřené, tady existuje jasné rozhodnutí ve správním řízení, čili ten precedent už máme a my se tohoto precedentu budeme držet," uvedl Rath, který chce v pondělí radě Středočeského kraje předložit návrh rozpočtu, jehož součástí je právě i úhrada 80 milionů korun nemocnicím na to, aby poplatky nemusely vybírat. "Prvního ledna mě lidé uvidí, jak stojím před nemocnicí, kde bude jasná tabule: v této nemocnici kraje se poplatky neplatí," dodal Rath.

Sankcí se neobává. Půjde totiž o dar kraje. "My vyjdeme z toho, jak postupovala vrchlabská nemocnice, která byla i terčem kontroly ze strany VZP, která s ní začala správní řízení. Výsledkem bylo, že VZP musela konstatovat, že zákon je dodržen, protože pacienti poplatky platili, ale za ně to zaplatil majitel nemocnice," upozornil.

ČTK