Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová tají vztah s exvyšetřovatelem milionů v krabici, tvrdí Rath. Podal na ni stížnost

David Rath u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath u soudu. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA  Někdejší hejtman Středočeského kraje podal stížnost na pražskou vrchní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Nelíbí se mu, že údajně udržuje tajný vztah s bývalým vyšetřovatelem jeho případu Petrem Vincenzem. Situaci připodobňuje k intimnímu vztahu expředsedy fotbalového svazu Miroslavem Peltou a soudkyní Sylvy Mašínové, jejíž počínání označil soud před nedávnem za podjaté.

David Rath dlouhodobě usiluje o to, aby vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová byla vyloučena z jeho případu. Po loňské – Ústavním soudem zamítnuté - stížnosti na údajnou podjatost státní zástupkyně, nyní přispěchal s dalším krokem. Koncem května podal k Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně na Bradáčovou další stížnost opřenou o to, že údajně tají vztah s bývalým vyšetřovatelem jeho případu, který odešel od policie v roce 2012. Informoval o tom server Česká justice.

„Nad rámec uvedeného obžalovaný zmiňuje, že vrchní státní zástupkyně vytrvale zamlčuje, že na úkonech předpřípravného řízení ve věci MUDr. Davida Ratha se jako policejní orgán podílela osoba jí blízká, pan Petr Vincenz,“ stojí ve stížnosti, který má Česká justice k dispozici.

Rath přitom v této souvislosti připomíná případ soudkyně Sylvy Mašínové, kterou Nejvyšší správní soud před několika dny uznal vinnou z toho, že neoznámila podjatost ve sporu tehdejšího místopředsedy fotbalového svazu Romana Berbra a bývalého rozhodčího Tomáše Kovaříka. V minulosti totiž měla poměr s fotbalovým funkcionářem Miroslavem Peltou.

David Rath u soudu.
David Rath u Krajského soudu v Praze.

„Ve zcela analogickém případě, kde došlo k zamlčení blízkého vztahu vrchní státní zástupkyně a vyšetřujícího policisty Petra Vincenze, bylo také namístě, aby vrchní státní zástupkyně oznámila existenci tohoto vztahu a z rozhodování v daném trestním řízení se vyloučila. Obžalovaný nevidí žádný důvod, proč podjatost státní zástupkyně má být posuzována podle nesrovnale mírnějších kritérií, než podjatost resp. pochybnost o této podjatosti v případě soudců,“ píše Rath s tím, že mu to přijde nespravedlivé.

Podle něj se Lenka Bradáčová se se stížností na svou podjatost nevypořádala a své rozhodnutí nijak neodůvodnila, což je prý v rozporu s Ústavním soudem.

Miliony v krabici od vína

Rath byl v roce 2012 zadržen protikorupční policií se sedmi milióny korun v krabici od vína. Soud jej o tři roky později uznal vinným a poslal na 8,5 roku do vězení za korupci. Rozsudek ovšem rok nato zrušil pražský vrchní soud a vrátil jej k novému projednání. Kauzou se tak znovu zabývá krajský soud, jenž by měl rozhodnout 27. června.

Exhejtman ve stížnosti tvrdil, že Bradáčová by měla být z případu vyloučena pro podjatost, neboť údajně měla mít osobní zájem na výsledku jeho případu. Konkrétně uváděl, že výsledek řízení „má souvislost s jejím povýšením”.

Ve stížnosti bylo uvedeno, že Bradáčová má být „osobně motivována k zakrytí případných pochybení a protiprávních postupů, jichž se mohlo Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem v rámci přípravného řízení dopustit”.

KOMENTÁŘ: Čekejme rekordní ekonomický růst, říká ekonom Michl

Aleš Michl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium První lockdown omráčil mnohé podniky, od konce října máme druhý lockdown a průmysl zázračně ožil. Ba co víc, ve druhém...

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!