Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath chce hovořit o Diag Human

Česko

  11:08
Praha - Ministr zdravotnictví navrhne vládě, aby zrušila mlčenlivost kolem sporu s Diag Human. Lidé by podle něj měli vědět co za tím stojí.

David Rath foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Veřejnost by měla být v plné šíři informována o  všem, co souvisí se sporem státu s firmou Diag Human. Ministr zdravotnictví  David Rath to navrhne ve středu vládě. Chce zrušit mlčenlivost, kterou stát  sjednal s Josefem Šťávou po krachu jeho obchodu s krevní plazmou z českých  transfuzních stanic. Šťáva již vysoudil na státu 327 milionů korun a chce
získat ještě několik miliard odškodného.

    "Myslíme si, že strana vládní by měla mít možnost, pokud se nějaké  informace objeví v médiích, na to reagovat," řekl Rath. Nyní podle něj  je pro stát "velmi svízelné" reagovat, pokud se nějaká informace k případu  objeví. Není prý jasné, zda předseda vlády, úřad vlády či ministerstvo  zdravotnictví vůbec smějí reagovat.

    "Dohodli jsme se, že bude lepší mlčenlivost zrušit, protože je zbytečná,  dokonce pro stát škodlivá," dodal ministr. K mlčenlivosti se obě strany  zavázaly smlouvou o společném postupu ve sporu o náhradu škody před pěti  lety. Spor nyní zastřešuje Úřad pro zastupování státu ve věcech  majetkových. Ministerstvo do případu nadále nezasahuje.
    Před třemi lety se pokusila tehdejší ministryně zdravotnictví Marie  Součková dosáhnout toho, aby firma vyplacených 327 milionů státu vrátila.  Tvrdila, že pro to má nezpochybnitelné důkazy. Její nástupce Josef Kubinyi  usoudil, že peníze již stát zpět nezíská, snažil se ale zabránit tomu, aby  musel platit další požadované miliardy.

    O dalších nárocích Diagu má rozhodnout arbitrážní řízení, které trvá již  řadu let. Diag nároky dokládá znaleckým posudkem společnosti Ernst&Young.  Podle posudku má Česko vyplatit bez úroků 2,5 až 4,6 miliardy. Premiér Jiří  Paroubek požádal jednu z předních auditorských firem, aby výpočty prověřila.

    Z obchodu s plazmou sešlo údajně po nepříznivém vyjádření ministra  zdravotnictví Martina Bojara z roku 1992. Parlamentní vyšetřovací komise  však odhalila, že dánská firma Novo Nordisk, zahraniční partner Diagu,  odmítla spolupráci nikoli kvůli Bojarovu výroku, ale protože Diag Nordisku  dlužil peníze. Právník Diagu Jan Kalvoda to popřel.
Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat