Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath chtěl Dolejše 'zpenalizovat za Mělník', poslanec o ničem neví

Richard Dolejš  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Dolejš | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Korupční aféra Rath už ho stála křeslo šéfa středočeské ČSSD, poslanec Richard Dolejš však zřejmě bude čelit mnohem važnějšímu problému: zveřejněné odposlechy naznačují, že mohl být do korupce ve středních Čechách přímo zapletený.

Inkriminovanou pasáž zveřejnil deník Insider, tehdejší hejtman David Rath v ní s ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou hodnotí, které zakázky se jim podařilo cinknout.

"Divný, že tam nevyšel ten Mělník," podivuje se Rath. "No to je mně taky divný," přikyvuje Pancová. "To nechápu. No tak Dolejše zpenalizujeme," pronese Rath.

ČTĚTE TAKÉ:


Co myslel Rath "Mělníkem" a jak moc vážně myslel slova o penalizaci, není z dokumentu patrné, server Lidovky.cz proto Dolejše oslovil, aby věty objasnil. "To je totální blbost, s Mělníkem já nemám moc společného. Určitě nejde o mojí osobu," popírá rezolutně jakoukoliv spojitost.

V Dolejšův neprospěch hraje, že je považován za Rathova blízkého spojence, po vypuknutí úplatkářské aféry ve Středočeském kraji kritizoval spolustraníky, když od něj dávali ruce pryč.

Kdo je Richard Dolejš

Poslanec, místostarosta Zdic Předseda středočeské ČSSD přezdívaný „Rathovo dvojče“. Účastnil se jednání krajské rady a byl Rathovým nejbližším spolupracovníkem. Veřejně se za něj postavila kolínská organizace ČSSD v čele s Markem Semerádem.

Odmítá nicméně, že by byť náznakem o korupci věděl. "Tyhle věci byly za oponou, šly mimo mě. Já jsem s Davidem Rathem řešil politiku," řekl serveru Lidovky.cz.

Starosta Mělníka Ctirad Mikeš (rovněž ČSSD) je přesvědčen, že muselo jít o zakázku, kterou neplatila jeho radnice. "Nic mi to neříká. Pokud se něco takového odehrálo, tak bez mé přítomnosti, protože s panem Rathem ani Dolejšem jsme se neměli rádi," reagoval Mikeš, který například prosazoval, aby z kandidátky zmizeli Rathovi lidé.

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Petr Kott, Kateřina Pancová, David Rath

Dolejš svoji verzi možná už brzy bude muset přednést vyšetřovatelům, kteří korupční aféru rozplétají, zatím ale ho nikdo nekontaktoval. "Já jsem neudělal nic nezákonného, v tomto případu rozhodně nefiguruji," ujišťuje. Zda se dozorující státní zástupce Petr Jirát chystá poslance stíhat, nechtěl komentovat. "K probíhajícímu vyšetřování se nebudu vyjadřovat," řekl jen serveru Lidovky.cz.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!