16. dubna 2009 21:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath je na cestě k zrušení poplatků důchodcům

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Lidové noviny

PRAHA Poslanec ČSSD a středočeský hejtman David Rath získal 101 poslanců, kteří spolu s ním chtějí zrušit zdravotnické regulační poplatky pro většinu lidí včetně dětí, sociálně slabých, nepracujících důchodců a zdravotně postižených občanů.

Kromě 97 poslanců ČSSD a KSČM chtějí osvobození dětí a důchodců od poplatků podpořit i nezařazené poslankyně Olga Zubová a Věra Jakubková (dříve SZ), lidovec Ludvík Hovorka a nezařazený poslanec Evžen Snítilý (dříve ČSSD). Informaci přinesl server iHNed.cz.

O zrušení poplatků by měla Poslanecká sněmovna rozhodnout na schůzi, která začne 28. dubna.

"Na dubnové schůzi sněmovny navrhneme, aby vedle nepracujících důchodců a dětí žádné poplatky neplatili sociálně slabí lidé s příjmy do dvojnásobku životního minima a zdravotně postižení," řekl Rath. Děti, nepracující důchodci a zdravotně postižení lidí platí přes polovinu poplatků.

Výrazné omezení poplatků by znamenalo další zářez do hospodaření zdravotních pojišťoven, které jen kvůli krizi letos ztratí 11 miliard korun.

Zrušení všech zdravotnických poplatků doporučil Poslanecké sněmovně minulý týden její zdravotnický výbor, když projednával dva návrhy namířené proti poplatkům - z dílny KSČM a Moravskoslezského kraje. Ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS) již dříve poslance varovala, že zrušení poplatků může vést k výpadku příjmů do systému. V době krize by se mohlo stát, že bude systém postrádat navíc téměř 18 miliard korun.

Od počátku dubna začalo platit omezení ve vybírání poplatků, o kterém poslanci rozhodli již dříve. Poplatky v ambulancích přestali platit rodiče za děti do 18 let. Dětem a seniorům nad 65 let klesl roční ochranný limit na poplatky u lékaře a platby za léky z 5000 korun na polovinu.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz