Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Trest pro Ratha: 8,5 roku a propadnutí majetku. Zabaví mu i 5 milionů u advokáta

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA David Rath je vinen. Za úplatky ho soudní senát vedený Robertem Pacovským poslal na osm let a šest měsíců do vězení a nechal mu propadnout 22 milionů korun. Spolu s bývalým hejtmanem odsoudil k pěti letům a pokutě půl milionu korun také administrátorku veřejných zakázek Lucii Novanskou. Rath ani Novanská se k soudu nedostavili.

„Nechal si slíbit převzetí celkem 22 milionů, skutečně převzal 16 milionů. Zbytek nestihl převzít z důvodu zadržení policií,“ uvedl soudce Robert Pacovský. Rozsudek četl přes hodinu, dopodrobna v něm popsal všechny stavební a nemocniční zakázky, s nimiž skupina kolem Ratha manipulovala. 

V rozsudku soud také připomněl, že Rath jednal v těsné spolupráci s Kateřinou a Petrem Kottovými. Ti již odešli od soudu s trestem sedm a půl roku a propadnutí majetku. Pacovský několikrát zopakoval, že všichni jednali jako organizovaná skupina. 

Novanská podle soudu trojici pomohla jako administrátorka veřejných zakázek vybrat předem vybrané firmy příslušných zakázek. Soudce se ztotožnil také s názorem žalobce, že Rath stál pouze v pozadí, špinavou práci odváděli Kottovi, kteří na tehdejšího hejtmana měli osobní vazbu.  

Trest pro Ratha

  • 8 let a 6 měsíců
  • Propadnutí peněz 8,678 milionů
  • 44 tisíc euro
  • 5 milionů na kontě u advokáta Adama Černého
  • 7 milionů z  krabice od vína

„Je to absolutní vítězství obžaloby, které dal soud zapravdu. Nejsem úplně spokojen jen s vedlejšími tresty. Ukázalo se, že důkazy nebyly zmanipulované a nebylo to o politice, ale o trestné činnosti,“ řekl těsně po vynesení rozsudku zjevně spokojený žalobce Petr Jirát. Rathovi navrhoval devět let a propadnutí veškerého majetku. Ponechal si lhůtu na rozhodnutí, zda se odvolá.  

Učinili tak Rath i Pancová. Expolitik České televizi sdělil, že jde o exemplární divadlo, které se spravedlností nemá nic společného. Rozsudek je tak zatím nepravomocný. Rathova advokátka Marcela Ondřejová novinářům řekla, že byla porušena veškerá jeho práva. „ Hlavně právo na spravedlivý proces a v posledních dnech právo na obhajobu,“ vypočítala. 

Pacovský nicméně popřel, že by jeho senát podléhal jakýmkoliv vnějším tlakům. „Soud vyvíjel maximální úsilí, aby řízení bylo vedeno korektně a v souladu se zákonem,“ uvedl. 

Rozsudek nad Rathem přichází po 23 měsících, hlavní líčení začalo 7. srpna 2013. Ratha s krabicí od vína obsahující sedm milionů korun policie zadržela v květnu 2012, do listopadu 2013 zůstal Rath ve vazbě, za což žádá odškodné. Soudy totiž rozhodly, že část doby tam strávil nezákonně. 

Čtení rozsudku nad Davidem Rathem.
Vynesení rozsudku nad exposlancem Davidem Rathem.

Necelou půlhodinu před vynesením verdiktu způsobila lehkou panika zpráva, že David Rath k soudu nepřijde. Pokud by nedal souhlas, nemohl by soudce Pacovský v jeho nepřítomnosti rozsudek vynést.

Jedna z návštěvnic Rathovy ordinace v Hostivici redaktorce serveru Lidovky.cz potvrdila, že Rath měl v době vynášení verdiktu běžný pracovní den jako obvodní lékař.
Rozsudek soudce vynesl v největší jednací síni, kam se vejde až 80 lidí. Ve stejné místnosti se hlavní líčení odehrávalo od začátku, v předešlých měsících se přesunulo z důvodů rozvrhu soudu do jiné síně. 

Na soudce ve čtvrtek podle České televize (ČT) podal bývalý politik návrh na kárné řízení. Důvodem je fotka, na které Pacovský podle dřívějších Rathových slov „vyspává po flámu“. Exhhejtman na fotku upozornil již ve své závěrečné řeči, soudce mu ale pohrozil pořádkovou pokutou, případně vyvedením ze soudní síně.

Případ Ratha s administrátorkou Novanskou vyčlenil soud do samostatného jednání letos kvůli průtahům. Ve druhé části uložil v dubnu tresty devíti lidem od pěti do 7,5 roku a podmínky. S nejvyšším trestem odešli Rathovi blízcí spolupracovníci Petr a Kateřina Kottovi. 

Hlavní líčení se neobešlo bez obstrukcí, jak míní státní zástupce Petr Jirát. Rath podal například několik námitek na podjatost soudu, které soudy zamítly. Exposlanec odmítá obvinění ze zdržování soudního jednání, podle něj využil zákonných možností a soud je prý zaujatý a předem připravený.

Minulý týden Rath přednášel od pondělí do středy závěrečnou řeč. Čistého času zabrala téměř 12 hodin. Podrobně v ní rozebíral veřejné zakázky, kritizoval odposlechy a popisoval, v čem odmítá obžalobu státního zástupce Jiráta.

Obžaloba viní bývalého významného politika z ovlivňování veřejných zakázek týkajících se oprav budov a modernizace nemocnic ve Středočeském kraji. Podle žalobce měly obchodní soutěže předem vybraného vítěze, což provázela korupce a úplatky celkem v řádu desítek milionů korun.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy
HLEDÁME TESTERKY: Otestujte s námi houbičky PUR Active od Viledy

Přihlaste se do testování a vyzkoušejte houbičky PUR Active, které se nemusíte bát použít ani na povrchy, jako je teflon a sklokeramické desky.

Najdete na Lidovky.cz