Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath strávil většinu roku ve vazbě. Přesto na náhrady čerpal přes milion

Česko

  13:42aktualizováno  16:06
PRAHA - Přestože poslanec David Rath už od května tráví čas ve vazbě, poslanecké náhrady čerpá bez ostychu. Například jen za telefon a internet si naúčtoval přes 60 tisíc korun - dvakrát více než řada jiných poslanců. Přitom ve vězení ani neměl ke svému mobilu přístup.

David Rath přichází na jednání imunitního a mandátového výboru foto: ČTK

Server Lidovky.cz získal kompletní přehled poslaneckých náhrad za minulý rok. Z něj vyplývá, že vězněný poslanec David Rath (dříve ČSSD) loni k poslaneckému platu 56 tisíc hrubého měsíčně dostal ještě více než milion korun na náhradách.

Přitom od 15. května, kdy ho protikorupční policie zadržela v Rudné u Prahy, pobývá za mřížemi. 

Sečteno, podtrženo

  • David Rath loni čerpal poslanecké náhrady v celkové výši přesně 1 132 828,13 korun.
  • Po dobu strávenou ve vazbě přišel o nárok na náhrady na cestování a reprezentaci.
  • Naopak po celou dobu čerpal náhrady na administrativní a odbornou práci, na pronájem poslanecké kanceláře, na zajištění služeb asistentů a také na úhradu telefonních poplatků a za připojení k internetu.

V plné výši čerpal náhrady na administrativní a odbornou pomoc, konkrétně částku 155 184 korun. I přes svůj pobyt za mřížemi si podle výpisu nadále platí také asistenty. Podle informací na stránkách sněmovny jsou jimi Patrik Tomšů a David Horký. Za jejich služby zaplatil - a vzápětí na náhradách získal - 417 tisíc korun. Ani jeden z nich však nebyl ve čtvrtek v Rathově kanceláři k zastižení.

A právě pronájem kanceláře je další výdaj, na jehož financování čerpal loni Rath náhrady. Podle výpisu je jeho kancelář dokonce jednou z nejdražších, co si poslanci pronajímají. Loni za ni sněmovna uhradila 354 200 korun.

Telefonovat nemohl, utratil přes 60 tisíc

Překvapivá je pak částka, kterou Rath podle výpisu náhrad zaplatil za telefon a připojení k internetu pro poslaneckou kancelář. Přes 60 tisíc korun. Přitom z vazební věznice v Litoměřicích, kde donedávna pobýval, si ze svého telefonu nemohl zavolat ani jednou.

"Pokud telefonoval, tak v souladu se zákonem o výkonu vazby. A určitě ze svého služebního mobilu telefonovat nemohl," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí věznice Jaroslav Kindl.

Kompletní seznam čerpaných náhrad, který mají Lidovky.cz k dispozici, nabízí pouze roční údaje o jednotlivých náhradách. Nelze z něj tedy vyčíst, kolik peněz Rath čerpal v jednotlivých měsících, a tedy ani zda většinu účtované sumy (část tvoří platba za internet) protelefonoval už před svým zatčením, nebo zda jeho telefon používá někdo jiný, zatímco on sedí ve vězení. Při zavolání na telefonní číslo, které používal, přichází oznámení, že číslo neexistuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Celkem se výše veškerých náhrad, které získal v loňském roce, vyšplhala na více než 1,1 milionu korun.

O část náhrad přišel

Jediné náhrady, o které v době pobytu za mřížemi přišel, jsou ty určené na reprezentaci a cestování poslanců. Kancléř Poslanecké sněmovny Petr Kynštetr totiž loni v červenci rozhodl, že zákonodárce, který sedí ve vazbě, nepotřebuje pobírat k platu všechny finanční náhrady.

Náhrady na cestování a reprezentaci tak čerpal pouze v měsících před svým zadržením v polovině května a umístěním do vazby, celkem 145 tisíc korun.

Náhrady poslance Davida Ratha
NárokSkutečnost
Reprezentace41 500
Cestování103 500
Admin. a odborn. práce155 184155 184
Služby asistentů430 560417 057
Telefonování a internet pro kancelář84 00061 387,13
Poslanecká kancelářaž 386 400354 200

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat