Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath se musí vrátit do vězení, rozhodl soud. Za korupci potrestal i Metrostav

Česko

  10:41aktualizováno  13:40
Odvolací pražský vrchní soud uznal v úterý bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha a všechny jeho spoluobžalované vinnými v druhé větvi korupční kauzy někdejšího politika. Senát uznal vinnými i stavební firmu Metrostav a její dceřinou společnost Metrostav Infrastructure. Firma plánuje podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Rath v případu čelil obžalobě z přijímání úplatků a manipulace s tendry ve Středočeském kraji, za což mu prvoinstanční soud o rok prodloužil jeho již dříve uložený sedmiletý trest vězení. V úterý toto rozhodnutí odvolací soud potvrdil, peněžitý trest pak snížil z osmnácti na třináct milionů korun. Metrostav a jeho dceřiná společnost pak dostaly tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách.

Rozsudek soudu víc komentovat nehodlá. „Vyjádření dávat nebudu, vše již bylo řečeno a beru rozsudek takový, jaký je,“ napsal ČTK bývalý politik.

Ústřední trojicí této kauzy je stejně jako v první části případu někdejší hejtman Rath, bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová a její manžel Petr Kott. Kottovi si oba shodně od senátu vyslechli prodloužení trestu na osm let vězení, zákaz činnosti ve statutárních orgánech na osm let a povinnost zaplatit 15 milionů korun. Podle jejich obhájkyně s rozsudkem nesouhlasí a zváží podání dovolání.

Podle nepravomocného verdiktu pražského krajského soudu si na přelomu let 2011 a 2012 domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů ve Středočeském kraji za stovky milionů korun.

Obžalobě čelilo ještě šest lidí včetně bývalého generálního ředitele Metrostavu Pavla Piláta. Odvolací soud je všechny uznal vinnými. Žádný z nich dnes k soudu nepřišel.

Metrostav měl podle nepravomocného rozsudku zaplatit deset milionů korun a nesmí se po tři roky účastnit veřejných zakázek. Tento trest úterní soud potvrdil. Firma se podle něj dopustila podplácení a manipulací s veřejnými zakázkami. Její trestná činnost se týkala rekonstrukce pavilonu v kolínské nemocnici a přestavby části kladenské nemocnice.

Metrostav ale vinu odmítá. Zákaz by měl podle ní dopady i na fiskální politiku ČR a pro stavební firmu by znamenal snížení tržeb o 33 miliard korun. Proti trestu podá dovolání k Nejvyššímu soudu. „Dovolání nemá odkladný účinek, a proto se musíme udělenému trestu podřídit a vykonat jej, což uděláme. Peněžitý trest samozřejmě uhradíme,“ stojí v prohlášení Metrostavu.

„Co je vysoutěžené a rozestavěné, to dostavět a začít stavět můžeme,“ řekl novinářům po vyhlášení rozsudku mluvčí skupiny Metrostav Vojtěch Kostiha. Připustil, že z ekonomického hlediska bude rozsudek problémem. „Nicméně jsme se na tyto varianty připravovali, budeme se s tím muset nějak popasovat, ale asi to zvládneme,“ dodal Kostiha.

Rath si už odpykával sedmiletý pravomocný trest uložený mu za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku, letos byl propuštěn. Po úterním rozsudku se bude muset Rath do vězení vrátit.

Odvolací senát v čele s předsedou Alexanderem Károlyim pak o pět milionů zmírnil peněžitý trest, který mu v lednu 2020 uložil prvoinstanční soud. „Vzali jsme v potaz majetkové poměry obžalovaných,“ prohlásil soudce. I tak ale jde o zvýšení trestu z původních deseti na třináct milionů korun. Po propuštění z vězení Rathovi zbývalo doplatit pět milionů.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat