Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
22. prosince 2015 16:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath nezvrátil verdikt. Přes strýce ani ‚opilé‘ foto soudce neodstřelil

Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle vyšetřovatelů bral David Rath úplatky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA David Rath přišel o poslední šanci, jak přes osobu soudce Roberta Pacovského smazat červencový verdikt, který ho zatím nepravomocně posílá na 8,5 roku za mříže. Vrchní soud smetl jeho stížnost na Pacovského rozhodnutí týkající se podjatosti kvůli soudcově strýci. Stejně tak rozhodl i v případě incidentu s Rathovou známou, která přímo do soudní síně přinesla fotografii spícího soudce a sklenic piva.

„Stížnost obžalovaného (Davida) Ratha proti usnesení Krajského soudu v Praze, kterým rozhodl, že předseda senátu Pacovský není podjatý, byla Vrchním soudem v Praze zamítnuta jako nedůvodná. Krajský soud rozhodnutí stranám již rozeslal,“ napsala serveru Lidovky.cz mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová.

Poslední usnesení vrchního soudu je dozvukem Rathovy květnové kličky. Tehdy soudci oznámil, že vypověděl moc svým dvěma advokátům Romanu Jelínkovi a Adamu Černému a místo nich najal jeho strýce Michala Pacovského.

Advokát nicméně soudu poslal oznámení, že byl oklamán a obhajobu nepřijal. Rath se náhle ocitl bez advokáta, přičemž po tahanicích o jeho zastupování mu soud ex offo přidělil obhájkyni Marcelu Ondřejovou.

Právě ona posléze namítla, že Pacovský se měl kvůli strýci automaticky z jednání soudu vyloučit, v důsledku čehož by se celé hlavní líčení muselo opakovat pod vedením nového předsedy senátu. Soudce Robert Pacovský nicméně námitku smetl a jeho rozhodnutí nyní vrchní soud potvrdil.

Rath vedle toho namítal i podjatost soudce kvůli jeho chování poté, co do soudní síně vtrhla expolitikova známá Evelína Weagová a přinesla fotografii společensky unaveného Pacovského.

Soudce ji kvůli tomu legitimoval, nechal si předložit fotografii a pohrozil pořádkovou pokutou. Nakonec však od ní soud ustoupil. Avšak ani v tomto případě Pacovský nesledal důvod k vyloučení se a vrchní soud jeho rozhodnutí potvrdil.

Spis už dorazil k vrchnímu soudu

Rath tak první verdikt své kauzy může zvrátit už jen u odvolacího vrchního soudu, kam se již přesunul celý jeho spis a spis manželů Kottových, spolupracující obviněné Ivany Salačové a manažerů stavebních a zdravotnických firem. Kottovy a spol. Pacovský potrestal již na jaře.

„Krajský soud již také postoupil vrchnímu oba spisy týkající se uvedené věci se všemi odvoláními proti rozsudkům,“ upřesnila mluvčí. Informaci potvrdil i Jan Fořt z vrchního soudu. „Máme už ho tady,“ řekl mluvčí serveru Lidovky.cz.

Pacovský bývalého hejtmana potrestal kvůli úplatkům a manipulacím se zakázkami ve Středočeském kraji, vedle 8,5letého pobytu za mřížemi mu nechal zkonfiskovat přes 20 milionů korun. Rath se proti rozsudku na místě odvolal, stejně tak státní zástupce, jenž požaduje propadnutí celého expolitikova majetku. (O ROZSUDKU ČTĚTE ZDE)

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...