Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath: Prasečí chřipka je mediální bublina vytvořená na zakázku

Česko

  18:25
PRAHA - Bývalý ministr zdravotnictví a současný středočeský hejtman David Rath (ČSSD) tvrdí, že prasečí chřipka je pouze mediální bublinou. Jeho výrok je reakcí na sdělení hlavního hygienika Michaela Víta. Ten uvedl, že bývalá vláda ČSSD podcenila riziko pandemie. "Mít stovky tun léků, to je přehnané," říká Rath v rozhovoru pro LN.

David Rath. foto: ČTK

LN: Prohlásil jste, že prasečí chřipka je mediální bublina. Jak to myslíte?
Něco podobného odehrávalo s ptačí chřipkou. Vlády tehdy byly pod velkou masáží, že mají nakoupit velké zásoby léků proti virům, které ani nemají na tyto nemoci stoprocentní efekt. Mám dojem, že zase někdo potřeboval ten problém oživit a ptačí chřipku už by nikdo "nezbaštil", proto se přišlo s modifikací virového kmene. Mám pocit, že jde o trik, jak zvýšit odbyt léků proti chřipce. Vlády ztrácí nervy a dokupují další zásoby. Jsem zvědavý, jestli bude za dva tři roky chřipka třeba koňská...

LN: Jak se připravuje Středočeský kraj na chřipkovou pandemii?
Máme pandemický plán, máme připravený systém, jak vyčleňovat nemocniční lůžka, jak ochránit zdravotnický personál... Nepodceňujeme to. Riziko vzniku nebezpečné epidemie je ale podle mě hodně nízké.

LN: Kdyby to riziko bylo jak říkáte nízké, měli by politici nečinně čekat, nenakupovat žádné vakcíny, ani antivirotika? Je jistě potřeba mít plány pro situaci, kdy se vyskytnou ve větší míře nebezpečné infekce. Na druhou stranu ty tuny, možná stovky tun antivirotik mít na skladě je přehnané. Rozumím tomu, že jsou politici, kteří o tom rozhodují, jsou pod tlakem a radši nakoupí ze státních rozpočtů zásoby léků, které nebudou nikdy využity a bude se platit jejich likvidace.

LN: Vy byste nenakupoval?
V tuto chvíli se úmrtnost na prasečí chřipku zdá být srovnatelná s nebezpečností běžné sezónní chřipky. To podle mě neopravňuje příliš nakupovat další zásoby léků.

LN: A nebylo by pozdě je shánět, až bude virus skutečně nebezpečný?
To je otázka přijatelného rizika. Virus může mutovat také tak, že nebude vůbec nebezpečný a nakoupené zásoby vyhodíme.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!