Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath se i přes odpor části ČSSD udržel na stranické kandidátce

Česko

  7:49aktualizováno  19:59
PRAHA - Poslanec a středočeský hejtman David Rath zůstává na druhém místě kandidátky ČSSD v tomto kraji. Po zasedání předsednictva strany to oznámil její předseda Jiří Paroubek. Rath čelil v posledních dnech kritice svých spolustraníků, kteří tvrdili, že jako hejtman by se neměl voleb účastnit.

Nepřátelé? Milan Urban a David Rath foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Předsednictvo sociální demokracie projednávalo volební kandidátky. Některým představitelům vedení strany, včetně lídra tamní kandidátky Milana Urbana, proti Rathovi vystoupila. Předseda ČSSD Jiří Paroubek, který stojí za Rathem, ale bouři ve straně zlehčoval. "Na předsednictvu nepadlo o Davidu Rathovi kromě úvodního slova předsedy strany mnoho slov. Prakticky se o něm nejednalo," řekl  Paroubek.

V ČSSD panuje podle informací LN obava, že by Rath mohl být příčinou volební porážky strany nejen ve Středočeském kraji, ale i v celé republice. Vše odstartoval exministr průmyslu a obchodu a lídr středočeské kandidátky Milan Urban, když napadl Davida Ratha a dokonce měl pohrozit odstoupením z kandidátky.

Dnes ráno v České televizi vysvětloval, že se ve středních Čechách dohodli na tom, že Rath se bude věnovat hejtmanství a volební kandidátku povede právě Urban. Jak řekl, stalo se tak proto, že má "přidanou hodnotu při řešení hospodářské krize".

Podle informací LN prosazoval Rathův odchod z kandidátky i brněnský primátor Roman Onderka.

A ve čtvrtek i předseda strany Jiří Paroubek přiznal, že Rath dělal chyby a že s tím musí přestat. Podle něj ale chyby neměly takovou povahu, aby byly vážným důvodem k vyškrtnutí Ratha z kandidátky. Tuto kompetenci má Ústřední výkonný výbor ČSSD, který se sejde v sobotu.

PŘEČTĚTE SI: Dělá chyby, musí se ukáznit. Ale do voleb jde, říká o Rathovi Paroubek

Předseda středočeské ČSSD Richard Dolejš uvedl, že krajská konference schválila volební kandidátku osmdesáti procenty hlasů. Ultimátum středočeského volebního lídra Milana Urbana, že opustí kandidátku, zůstane-li na ní Rath, označil za "nesmysl a spekulaci".

Onderka: Raději Urban než Rath

„Rath by si měl rozmyslet, zda chce být hejtman, nebo poslanec,“ říká místopředseda ČSSD a primátor Brna Roman Onderka.

LN Měl by David Rath odstoupit z kandidátky do sněmovny?
Vnímám dva rozměry této situace. Prvním je nepřijatelná kumulace funkcí hejtmana a poslance. Ten samý problém jsme měli u nás s hejtmanem Michalem Haškem. Postavil se k tomu chlapsky, zřekl se poslaneckého mandátu. Druhým je názor místopředsedy strany Milana Urbana.

LN Myslí Milan Urban opravdu vážně, že když bude na kandidátce Rath, on z ní raději odstoupí?
Ráno před grémiem se spolu uvidíme. Pokud toto svoje prohlášení zopakuje, vedení strany se tím bude muset zabývat. Pokud by mělo dojít ke sporu, můj názor je jasný. Milan Urban je osobnost sociální demokracie a to, že je lídrem kandidátky, je pro stranu přínos. Naposledy jsem s Milanem Urbanem mluvil před týdnem, to může být dost dlouhá doba na to, aby si to rozmyslel.

                                                                                             heč

Výběr kontroverzních událostí kolem Davida Ratha za poslední rok:


Kauza Bušina
Spolustraníci včetně předsedy ČSSD Jiřího Paroubka kritizovali Ratha za to, že okamžitě neukončil spolupráci se svým spolupracovníkem, investičním náměstkem středočeských krajských nemocnic Filipem Bušinou.

Minulý týden byl Bušina obviněn z rozsáhlých daňových úniků. Rath navíc obvinil policii, že jde o politický útok a že policie zůstává pod vlivem bývalého ministra vnitra za ODS Ivana Langra.

Přidělování krajských dotací
Hejtman Rath bývá kritizován za způsob přidělování dotací ve Středočeském kraji. V situaci, kdy je takřka v celém kraji nedostatek míst ve školách, získalo šedesátimilionovou dotaci na školu město Hostivice, kde Rath bydlí a je zastupitelem.

Média upozornila na téměř desetimilionovou dotaci na opravu komunikací pro obec Zbuzany, a to především proto, že v obci je místostarostou Rathův bratr Michal.

Navíc je i zaměstnancem středočeského krajského úřadu, kde za Rathova vedení povýšil. Současnou dotační politiku kraje kritizují i starostové řady středočeských obcí.

Kritika soudního rozhodnutí
Rath několikrát zpochybnil soudní rozhodnutí v souvislosti s proplácením zdravotnických poplatků krajem. Například pohrozil trestním oznámením na soudkyni, která zakázala hradit třicetikorunové poplatky v krajské lékárně v Mladé Boleslavi.

V této souvislosti ho kritizoval i předseda ČSSD Paroubek, který řekl, že Rath musí přestat s útoky na nezávislost justice.

Veřejné vystupování
Rath je podle médií svými spolustraníky stále častěji kritizován za své veřejné vystupování, útočnou rétoriku a údajnou aroganci, z poslední doby například za vystoupení v televizní debatě s jeho předchůdcem v čele kraje Petrem Bendlem (ODS).

Podle tisku mezi některými členy ČSSD panuje obava, že by Rathovo vystupování mohlo stranu poškodit v nadcházejících volbách do sněmovny.

Působení v čele Středočeského kraje
Krom rozdělování dotací je Rath napadán i za další kroky, které učinil po nástupu do čela kraje. Vyměnil řadu vedoucích pracovníků krajského úřadu, krajských nemocnic i dalších organizací kraje, což kritizovala především opozice.

Nevoli u některých starostů a občanů středočeských obcí ležících severně od Prahy vyvolal svým výrokem, že bude podporovat tzv. severní variantu severní větvě obchvatu Prahy, byť kraj doposud podporoval její jižní trasu, která je také již zapracována do územního plánu.

Autoři: , ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!