Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath se podivně 'zbavil' své polikliniky

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: ČTK

PRAHA Středočeský hejtman a kritik privatizace zdravotnictví David Rath tvrdí, že předloni prodal podíl ve firmě, která vlastní pražskou polikliniku. Výpisy z účtů potvrzující platby však politik nechce ukázat.

Je červen 2008 a do krajských voleb, ve kterých drtivě zvítězí ČSSD, zbývají čtyři měsíce. Kandidát na hejtmana a známý kritik privatizace zdravotnictví David Rath dlouhodobě čelí výpadům politických rivalů, že spoluvlastní polikliniku v Praze na Chodově.

Rath zřejmě i proto v té době svůj padesátiprocentní podíl ve společnosti Paracelsum, která polikliniku privatizovala, prodává čerstvě založené akciové společnosti Medica CZ.

Čtěte více

Kdo však přesně stojí za touto firmou a zda alespoň částečným majitelem není ve skutečnosti opět David Rath, ale není zřejmé. Podobně jako v případě bývalého ministra dopravy za ODS Aleše Řebíčka a jeho prodeje stavební firmy Viamont není možné dohledat skutečné majitele akcií. Některé indicie ukazují na to, že akciová společnost Medica CZ je pouhou schránkou, která má zastřít skutečnou majetkovou strukturu.

Předně jde o firmu s akciemi na majitele, které může mít v "šuplíku" kdokoli. Společnost Medica CZ navíc založil někdejší Rathův společník z Paracelsum Jan Gerle, který do ní převedl i svých padesát procent ze stejné firmy. Proč si prostě od svého spolužáka a dlouholetého kamaráda Davida Ratha jednoduše nekoupil podíl v Paracelsu a raději zvolil převedení celé společnosti pod neprůhlednou akciovku, nedovede Jan Gerle uspokojivě vysvětlit.

Nechce říct ani to, zda Medica CZ kromě vlastnictví Paracelsa a tím i polikliniky vyvíjí i jinou podnikatelskou činnost. "Nechci se o tom bavit. S panem Rathem se samozřejmě znám. Jsme dlouholetí kamarádi. Jednou dvakrát týdně spolu chodíme na tenis. Zaměstnávám i jeho ženu. Nic za tím ale nehledejte. Nejsem žádný podvodník, vždyť vidíte, že mám praxi a normálně ordinuji," řekl Gerle LN. Veškeré dotazy ohledně prodeje polikliniky odmítá komentovat i hejtman Rath. "Ta věc je několik let stará a nevěříme, že zájem LN těsně před volbami je věcí čistě náhodnou, ale vypadá to na účelové zneužití ve volební agitaci. David Rath považuje Lidové noviny za zcela neseriózní a tendenční pravicovou agitku, a proto se jim nevyjadřuje. Považuje to za zbytečné, neboť ať je pravda jakákoli, stejně si LN píší, co chtějí," poslal vyjádření přes svou tiskovou mluvčí Berill Maschekovou.

Podle zakládací listiny firmy Medica CZ z roku 2008 byl v době úpisu akcií majitelem Gerle a jeho zdravotní sestřička Martina Procházková. Nyní Gerle tvrdí, že je majitelem všech akcií. Ukázat je ale nechce. "Nezlobte se, ukazovat vám je nehodlám," reagoval na prosbu.

David Rath zase odkazuje na to, že veškeré smlouvy k obchodu jsou zveřejněny na internetu a v majetkovém přiznání uloženém v Senátu. Jenže v tom je právě potíž.

Základní otázkou je, zda dostal David Rath za svůj podíl skutečně zaplaceno deklarované čtyři miliony korun. Nejjasnějším důkazem by byly výpisy z hejtmanova účtu nebo z účtů firmy Medica CZ. Ty ale ani jedna strana nehodlá zveřejnit. "Obraťte se s tímto na pana Ratha. On dovede s médii o takových věcech lépe komunikovat," odkázal na hejtmana Gerle. Rath však podobný krok udělat nechce.

Nejprůkaznější by byly výpisy z účtů z inkriminované doby mezi zářím 2008 a březnem 2009, kdy měl Rath obdržet 3x 600 tisíc korun.

Podle obchodní smlouvy mezi Rathem a Medica CZ se platby měly uskutečňovat ve splátkách. Peníze měl podle ní dostat bankovním převodem nebo v hotovosti.

Jelikož se ale u prvních splátek jednalo o částky vyšší než 15 tisíc eur (nyní zhruba 385 tisíc korun), musely by být placeny pouze bankovním převodem. Jinak by se jednalo o porušení zákona o praní špinavých peněz.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...