Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expert Kraus: Rath strašil veřejnost, že do basy půjde každý

Stíhaný Rath v závěru projevu obvinil vládu z účelové likvidace opozičního politika. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stíhaný Rath v závěru projevu obvinil vládu z účelové likvidace opozičního politika. | foto: ČTK

PRAHA Vězněný poslanec David Rath se svým projevem snažil vnést pocit strachu do společnosti, soudí profesor mediálních studií na Univerzitě Karlově Jiří Kraus, který se zabývá problematikou jazykové komunikace.

Jak hodnotíte řečnický výkon Davida Ratha?

Je vidět, že je spíš manipulátor než řečník. Celou tu situaci trochu obrátil. Víte co mi to připomnělo? V literatuře tolikrát popisovaný proces s Dimitrovem, kdy on byl obviněn (ze zapálení budovy Říšského sněmu v Berlíně roku 1933, pozn. red.), ale obratně obvinil celou společnost a všechny soudce, takže z procesu nakonec vyšel jako nevinný.

K TÉMATU:

Myslíte, že se mu podařilo přesvědčit občany o své nevině?

To záleží na každém, jak je ochoten mu naslouchat. Kdo není ochoten naslouchat, ten si bude říkat: Proboha, co to tam povídá. Ale existují lidé, kteří jsou ochotni naslouchat hrozbě strašlivého mechanismu, o kterém hovořil. Ale to je otázka, kolik takových lidí je.

David Rath se podle vás snažil veřejnost vystrašit?

Zůstal z toho dojem, že my všichni jsme vinni. Jsme vinni tím, že postup v jeho kauze trpíme. A proto se nám může stát, že nás tato hrůzná "chobotnice" semele také, že nám nevinným se každý den vinou ministra Kubiceho a jeho mocenského aparátu může stát cokoliv. Působilo to trošku strašidelně. To existenciální ohrožení v nás všech zůstalo.

Profesor Jiří Kraus

Profesor Jiří Kraus

Jak konkrétně se to projevilo v jeho řeči?

Všimněte si, že hodně hovořil o obecném nebezpečí, které nás všechny ohrožuje - zmiňoval totalitní nebezpečí, estébácké metody, utrpení ve věznici... Tím, jak to posloucháte, máte pocit, že se neustále musíte bát, aniž jste něco provedli: Bojte se, protože tento mechanismus vás nevinné, stejně jako mě nevinného, kdykoli může semlet. Naopak ke své kauze mnoho neřekl. Jenom trochu skrytě naznačil, že s obranou proti obviněním, kterým čelí, vyrukuje až u soudu.

Hovořil podle vás sebevědomě?

Ano, byl to sebevědomý projev, ve kterém se z obviněného stal obviňující. A zároveň jediný člověk, který je schopen se postavit proti tomu aparátu. Zároveň ale neustále zdůrazňoval, že je jen "čudla", "malá ryba", zatímco ti největší lotři, co za všechno můžou, nejenom že zůstávají bez trestu, ale navíc nás všechny ohrožují.

CELÝ RATHŮV PROJEV SI PŘEČTĚTE ZDE

Cítil jste nějaký rozdíl oproti jeho předchozím projevům?

Podle mě bylo zřejmé, že se tentokrát zaměřil na osobní utrpení, na pocit osobního ohrožení. Ten subjektivní odstín v jeho projevech dříve nebyl.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...