21. dubna 2015 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath se snaží vyautovat soudce. Je plánovaně stále drzejší, říká žalobce

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 46Diskuse
Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Už první hodiny obnoveného procesu s Davidem Rathem ukázaly, kdo bude udávat v soudní síni tempo. Exposlanec opět zaútočil na soudce Roberta Pacovského, každý důkaz rozebírá na prvosoučástky, žádá nové znalecké posudky a chce slyšení nových svědků.

Taktika Davida Ratha, obžalovaného z rozsáhlé korupce, se ani po dvouměsíční odmlce nezměnila: snaží se zpochybňovat téměř každé slovo, které u soudu zaznělo a zazní.

Ještě razantněji než dosud se vymezil i vůči soudci Robertu Pacovského, jehož opakovaně obvinil z podjatosti. V úterý přidal další dva argumenty: jednak podal na Pacovského civilní žalobu a žádá přímo od něj odškodnění 100 tisíc korun – mimo jiné za týdny, kdy podle Ústavního soudu strávil neodůvodněně ve vazbě.

A vedle toho mu vadilo, že Pacovský v rozsudku, který před pár dny vynesl nad zbylými obžalovanými, opakovaně zmínil Rathovo jméno a nepřímo jej postavil do čela korupčního spiknutí. Stejnou námitku přitom vznesl i advokát druhé obžalované, administrátorky tendrů Lucie Novanské.

Rath: Taky na vás dojde, karma je neúprosná

„Já jsem v osobním sporu s vámi, pane předsedo. A vy se dostáváte do další kolize. Bylo by dobře, aby to dostal senát nezatížený tolika vadnými rozhodnutími a osobní zainteresovaností,“ útočil Rath na senát. Soudce Pacovský mu na to pouze suše oznámil, že o námitce se bude rozhodovat v neveřejném jednání.

Rath přesto dál rétoricky tancoval na osobní úrovni. „Lidsky rozumím tomu, že senát je pod tlakem. Jako lékař jsem studoval psychologii, takže o každém z vás něco vím,“ zadíval se upřeně na členy senátu.

Když soudce jednání přerušil, státní zástupce Petr Jirát dění v soudní síni shrnul slovy: „Pan doktor Rath je naprosto plánovaně na senát stále drzejší. A pak říká: Není možné, abyste nebyli podjatí, když jsem na vás tak drzý.“

Ani Jirát přitom nezůstal osobních ataků ušetřen. Ještě před začátkem úterního jednání si od Ratha podle serveru Aktuálně.cz vyslechl: „Pěkně jste je zabil. Taky na vás dojde, karma je neúprosná.“ Rath tím podle všeho narážel na rozsudek nad Rathovými spolupracovníky, které na návrh žalobce poslal soud až na 7,5 let do vězení.

Chtějí další a další svědky

Rathova strategie má vedle osobní konfrontace ještě další opěrnou nohu. Trvá na předčítání takřka všech listinných důkazů. A to navzdory tomu, že je všichni – senát, obhajoba i obžaloba – mají ve spise.

Pro srovnání: v první větvi případu ostatní obžalovaní na čtení netrvali, i proto se jednání bez Rathovy účasti urychlilo.

Rath nechal předčítat například protokol, který vysvětluje, že ve služebním fotoaparátu zapomněli policisté nastavit letní čas.

Neseděly proto časové údaje o sledování a odposlouchávání. Ale opět: obhajoba, obžalovaní i soudci mají tento opravný protokol k dispozici ve spisu. „Nesedí to jen o 60 minut, ale o jiný časový údaj. Otázka je, co je pravda. Ty původní protokoly o sledování? Anebo protokoly o odposleších?“ ptal se Rath a požádal o předvolání policistů, kteří obžalované sledovali.

Znovu chce vyslechnout i znalce, kteří posuzovali ceny jednotlivých zakázek. Objevil totiž podle svých slov nesrovnalosti v dokumentech, s nimiž pracovali. „Středočeské nemocnice dostaly kvalitní přístroje, a to za ceny velmi nízké, některé firmy dokonce za zakázky vykázaly ztráty. Když to srovnám s ostatními zakázkami v České republice, chce se mi z toho plakat. Je to spravedlnost postavená na hlavu,“ pronesl Rath téměř pohnutým hlasem.

David Rath dorazil se svým advokátem Adamem Černým, přišla také další...
Trestní stíhání Davida Ratha se týká údajné korupce při stavebních a...

Manželé patří do vězení

Soud v hlavním líčení pokračuje po dvouměsíční odmlce, během níž potrestal zbylých devět obviněných v čele s manželským párem Petrem a Kateřinou Kottovou, a to tresty od pěti do 7,5 roku vězení a několika podmínkami. Verdikty jsou nepravomocné. Zřejmě je bude přezkoumávat pražský vrchní soud, protože lze očekávat, že se obžalovaní odvolají. Soud případ rozdělil letos do dvou větví kvůli průtahům. Ohledně Ratha a Novanské jsou termíny vypsané zatím do května. Pokud poběží proces dnešním tempem, je vyloučeno, že by mohl v této době padnout rozsudek.

Rath je v případu obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji, jehož byl hejtmanem. Tendry na opravu zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici a modernizaci několika krajských nemocnic byly podle obžaloby domluvené pro předem vybranou vítěznou firmu, což údajně provázela korupce.

Rath obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné výběr firem ovlivnit, protože soutěže o zakázky z části financované penězi z fondů Evropské unie byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou.

„Veřejnost je rozpolcena. Část má od začátku jasno a říká: Pověste toho lotra. Stále významnější část veřejnosti má ale pocit, že se tady děje něco nespravedlivého,“ snažil se Rath znovu obhajovat tezi, že je obětí politického monstrprocesu.

  • 46Diskuse
Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz