18. března 2009 19:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath: Topolánek nemá v čele vlády co dělat

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

PRAHA Sněmovna by podle opozice měla vyzvat premiéra Mirka Topolánka (ODS) k rezignaci na vládní funkci. Důvodem je podle ČSSD a KSČM jeho role v údajném ovlivňování reportáže, kterou Česká televize (ČT) natočila o kauze poslance Petra Wolfa. Navrhli to poslanec ČSSD David Rath a předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik.

K hlasování o jejich návrzích se poslanci ale sejdou na žádost ČSSD až příští týden ve středu. Premiér totiž odpoledne kvůli nadcházejícímu summitu EU v Bruselu ve sněmovně chyběl a ODS dnešnímu hlasování i dalšímu jednání dolní komory zabránila. Podobně jako v úterý požádala o přestávku na schůzi svého klubu do konce jednacího dne.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř označil návrhy na celkem čtyři usnesení sněmovny za "dost nesmyslné" a "hodně v duchu předsjezdového folkloru sociální demokracie". Podotkl, že k vyjádření nespokojenosti s premiérem a vládou slouží standardní mechanismy. K nim zařadil hlasování o nedůvěře vládě, které se na žádost ČSSD uskuteční v úterý.

Rath na oplátku obvinil ODS, že se snaží jen obstruovat a zdržovat činnost sněmovny. ""Myslím si, že už ta míra dávno přetekla," řekl s tím, že Topolánek nemá v čele vlády co pohledávat.

David Rath a Mirek Topolánek ve sněmovně

Sněmovna by měla podle Ratha vyzvat Topolánka, "aby rezignoval z funkce premiéra, neboť hrubě porušil pravidla parlamentní demokracie". Podle něj by měla sněmovna rovněž konstatovat, že "v demokratickém systému je nepřípustné, aby předseda vlády ovlivňoval či zastrašoval prostřednictvím osob z politického příšeří". Poslanec tak narážel na to, že Topolánkův přítel Marek Dalík se prý na premiérův pokyn snažil zabránit vysílání reportáže o Wolfově případu. Topolánek dopoledne uvedl, že Dalíka požádal o to, aby Wolfovi pomohl s krizovou komunikací.

Rath také navrhl, aby sněmovna vyjádřila "ostrý nesouhlas" s tím, jak Topolánkova vláda toleruje zasahování do vyšetřování možné trestné činnosti poslance Wolfa. Sněmovna to má označit za "nepřípustné ovlivňování nezávislosti orgánů činných v trestním řízení". Sněmovna by podle Ratha měla rovněž odsoudit všechny snahy členů vlády o manipulaci s nezávislými médii.

Podobné návrhy přednesl i Kováčik, podle něj to ale byla "racionálnější varianta" Rathova vystoupení. Kováčikovy návrhy byly stručnější, postrádaly Rathem navrhované dovětky. Oba poslanci se shodli beze zbytku jen na tom, že sněmovna by měla požádat ČT o zveřejnění celé nahrávky rozhovoru mezi Dalíkem a jejím redaktorem, aby tak "rozptýlila pochybnosti o správné a pravdivé interpretaci zveřejněných výroků". Sněmovna by o premiérovi měla rozhodovat den poté, co se bude zabývat osudem celé vlády. Sociální demokraté chtějí na úterní mimořádné schůzi hlasovat o nedůvěře Topolánkovu kabinetu. Důvodem je také postup Topolánka a Dalíka v kauze poslance Wolfa, bývalého sociálního demokrata, který často hlasuje společně s poslanci vládní koalice.

Najdete na Lidovky.cz