11. května 2015 9:14, aktualizováno  9:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odročeno. Kulhající Rath žádá dva týdny klidu, klíčový posudek se ‚zasekl‘ na poště

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 47Diskuse
Krajský soud v Praze pokračoval 11. května v projednání případu bývalého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Praze pokračoval 11. května v projednání případu bývalého... | foto: ČTK

PRAHA Minimálně dva týdny v klidu má být David Rath, a nemůže se proto účastnit jednání u soudu. Alespoň to vyplývá z lékařské zprávy, kterou předložil senátu. Advokáti bývalého hejtmana, jenž je obžalovaný z korupce, žádali odročení jednání. Soud jim vyhověl jen zčásti, líčení přerušil do zítřka, kdy bude mít k dispozici znalecký posudek.

„Subjektivně se necítím zdaleka dobře, soustředění, čtení vyvolává bolesti a pískání v hlavě. Objevují se i výpadky paměti.,“ stěžoval si Rath před soudem.

Rath si při pádu na kladenské cyklostezce před dvěma týdny údajně zranil rameno a koleno a utrpěl zřejmě i otřes mozku. Nehodu si prý nepamatuje, protože byl v bezvědomí. Do nemocnice ho přepravila záchranná služba. 

Soudce Robert Pacovský se Ratha dotázal, zda je schopen účastnit se jednání, zda právě v tuto chvíli trpí bolestmi hlavy a zda je pod vlivem léků. Expolitik mu vyjmenoval hned několik medikamentů, které užívá, mezi nimi Lexaurin či Ibalgin. Čeká ho prý ještě vyšetření na magnetické rezonanci. 

„Jsem pod silnou medikací,“ uvedl bývalý hejtman, kterému hrozí za korupci až dvanáctiletý trest vězení. Předseda senátu pak jednání na půl hodiny přerušil, aby se spojil se soudním znalcem, který Ratha vyšetřoval minulý týden.  Jeho zpráva bude pro rozhodování, zda jednání odročit, klíčová.

Rath: Jsem tady díky nařízeným vycházkám

Avšak nakonec se Pacovský dozvěděl, že znalec poslal posudek poštou, takže senát jej bude mít k dispozici během pondělka. Pokud jej pošta nedoručí, tak si pro něj zaměstnanci soudu dojdou. Proto Pacovský přerušil jednání do zítřka. Zároveň odmítl Rathův požadavek a nařídil mu, že musí v úterý k soudu dorazit.

„Nejsem zdaleka ještě zdráv po tom úrazu. Konečně, jsme tady díky nátlaku, který na mě byl činěn represivními orgány, a různým výhrůžkám,“ podotkl Rath. Případné odročení znamená další průtahy v táhnoucím se soudu. Bývalý politik totiž odmítl, aby se pokračovalo bez něj. 

Státní zástupce Petr Jirát navrhuje pro expolitika vazbu, pokud se ukáže, že se soudu záměrně vyhýbá. Pondělní jednání odmítl komentovat. „Počkáme si na posudek,“ prohodil jen směrem k novinářům.  

Krajský soud v Praze pokračoval 11. května v projednání případu bývalého...
Lucie Novanská měla v kauze Davida Ratha podle obžaloby pořádat podezřelé...

Do poslední chvíle přitom nebylo jasné, zda k soudu dorazí. Nakonec přišel v tmavých brýlích a kulhal. „Noha je to nejmenší,“ pronesl, když mu Pacovský nabídl, aby při své řeči seděl. Expolitikův advokát vysvětlil, že Rath dorazil jen díky nařízeným vycházkám.

Pacovský případ v únoru rozdělil do dvou částí právě kvůli průtahům. Ratha řeší s další obžalovanou, Lucií Novanskou, která podle obžaloby pořádala podezřelé obchodní soutěže o veřejné zakázky. V první části kauzy soud udělil v dubnu devíti obviněným tresty od pěti do 7,5 roku a tři podmínky.

  • 47Diskuse
Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz