Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo 7 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath útočí na státního zástupce: Omluvte se za ulité miliony, nebo přijde žaloba

David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath versus Petr Jirát. Kdo z nich má pravdu? | foto: MAFRA

PRAHA Buď se státní zástupce Petr Jirát omluví, nebo bude čelit žalobě na ochranu osobnosti. David Rath mu v nejbližších dnech odešle výzvu k omluvě kvůli rozhovoru se serverem Lidovky.cz. Jirát v něm uvedl, že prozatím nepravomocně odsouzený expolitik má podle něj kdesi ulité stamiliony a do vězení nikdy nenastoupí.

Rath se kvůli rozhovoru minulý týden sešel s advokáty, aby se poradil, jak bude dále pokračovat. Nejprve to prý s Jirátem zkusí po dobrém. „Dostane výzvu k omluvě. Pokud se neomluví, bude následovat žaloba. Text je už v návrhu a bude odeslán v nejbližší době,“ řekl bývalý hejtman serveru Lidovky.cz.

Jirát stál proti němu u soudu v korupční kauze týkající se zakázek z doby Rathovy vlády ve Středočeském kraji. Soud ho kvůli nim poslal na osm a půl roku za mříže a nechal mu propadnout 22 milionů korun. K žádosti o omluvu se žalobce nevyjádřil, v úterý nebral telefon.

Pro Ratha však žádal propadnutí veškerého majetku, soud ho ale v tomto ohledu nevyslyšel. Jirát však spustil stopování peněz, které si podle něj expolitik ulil. „On peníze ukrýval do zahraničí do obchodních společností, v nichž oficiálně nefiguruje. Je to těžce dohledatelné,“ uvedl Jirát ve velkém rozhovoru pro server Lidovky.cz a LN. 

Policisté kvůli tomu nedávno prohledali Rathovy schránky, nic v nich ale nenašli. V protokolu k prohlídce nicméně stojí, že Rath si díky korupci přišel na astronomických 675 milionů korun.

„Ta suma vyplynula z určitého dokumentu. Možné to je. Neříkám, že má někde ukryto zrovna tolik. Ale tipuji to určitě na stovky milionů korun,“ komentoval to Jirát. Bývalý politik podle něj navíc nikdy do vězení nenastoupí. Počká si na pravomocný rozsudek a pokud ho pošle za mříže, zmizí podle státního zástupce v zahraničí.

„Myslíte si, že k osobnosti doktora Ratha patří dobrovolný nástup do vězení? Já o tom vůbec nejsem přesvědčen,“ nebral si Jirát servítky. Rathova reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„K názoru, že uteču, zvažuji nabídku pro pana Jiráta, že až případně dobrovolně nastoupím a vše absolvuji, zda pak přijme za své pomluvy osobní odpovědnost. Třeba ukončí svoji kariéru, kterou začal jako bolševický prokurátor. Nebo se k tomu postaví jako chlap, co jiného pomlouval,“ reagoval pro server Lidovky.cz.

Oba muži si nemohli přijít na jméno již během soudního jednání, Rath například státního zástupce osočil, že je jako komunistický prokurátor Urválek. Když expolitik po pádu z kola nedorazil k soudu, Jirát navrhl, aby šel zpět do vazby, pokud by se ukázalo, že se jednání soudu mohl účastnit.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!