16. května 2012 15:17, aktualizováno  19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath už není hejtmanem, rezignoval na funkci a vystoupil z ČSSD

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Vazebně stíhaný poslanec David Rath dnes rezignoval na funkci středočeského hejtmana, krajského zastupitele i na členství v ČSSD. Mandát poslance si Rath ponechal. Zároveň řízením středočeského krajského úřadu pověřil náměstkyni Zuzanu Moravčíkovou (ČSSD).

Vedení středočeské ČSSD pak Moravčíkovou doporučilo nejen jako novou hejtmanku, ale i do čela kandidátky pro podzimní krajské volby, kde by rovněž nahradila Ratha. Pověřená hejtmanka dnes novinářům řekla, že nechá především prověřit plán rekonstrukce buštěhradského zámku za bezmála 215 milionů korun.

Právě opravu buštěhradského zámku totiž uvádí podle informací policejní žádost sněmovně, aby připustila Rathovo stíhání pro podezření z přijímání úplatku. Na pondělí pak chce Moravčíková svolat radu kraje. Zastupitelstvo by se podle ní mohlo sejít asi 11. června. Tento den by tak mohli zastupitelé hlasovat o novém hejtmanovi, respektive hejtmance. Jsou to totiž oni, kteří definitivně rozhodnou o tom, zda Ratha v čele kraje opravdu nahradí Moravčíková. Ve Středočeském kraji vládne menšinová krajská rada ČSSD s tichou podporou komunistů.

Vedení středočeské ČSSD doporučilo jako novou hejtmanku náměstkyni dosavadního hejtmana Davida Ratha Zuzanu Moravčíkovou (na snímku z 20. listopadu 2008)

Jako statutárního zástupce Moravčíkové ve vedení kraje dnes předsednictvo středočeské ČSSD nominovalo Miloše Peteru, který je již nyní náměstkem středočeského hejtmana. V souvislosti s tím, kdo by mohl Ratha nahradit v čele volební kandidátky, se dnes spekulovalo i o dalším hejtmanově náměstkovi Marcelu Chládkovi. Chládek se jako host dnešního jednání předsednictva středočeské ČSSD také zúčastnil, jeho straničtí kolegové ale do čela kandidátky i hejtmanství doporučili Moravčíkovou.

Rathova kauza velmi poškozuje českou politiku i obraz země v zahraničí, je ale dobře, že policie jednala nekompromisně, řekl prezident Václav Klaus.

Vše o úplatkářské aféře

Celý případ už bedlivě sleduje Evropská komise, bude chtít od českých úřadů další informace. Generální ředitelství EK pro regionální politiku už má také informace od českého ministerstva financí, že úřad pozastavil potvrzování výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy a že je obnoví až po vyšetření případu.

Úřad regionální rady, který přiděluje evropské dotace, sdělil, že peníze na rekonstrukci zámku zatím Středočeskému kraji nedal. Úředníci teprve s hodnocením projektu začali a zatím jej neschválili. Hejtmanství chtělo mít v zámku multifunkční centrum pro pořádání plesů, koncertů nebo výstav a vytvořit tam taneční a konferenční sál se salonky. Ve zbývajících prostorách by mělo být muzeum Oty Pavla a restaurace. Rath často projekt přirovnával k tomu, že Kladensko získá prostory odpovídající úrovní pražskému Žofínu.

Dopis z korupce obviněného Davida Ratha, ve kterém se vzdal funkce hejtmana Středočeského kraje a zároveň také funkce zastupitele Středočeského kraje. Adresovaný je náměstkyni hejtmana Zuzaně Moravčíkové.

Vážená paní náměstkyně, tímto Vás pověřuji, abyste do doby, než dojde k volbě nového hejtmana Středočeského kraje nebo než pověří Zastupitelstvo Středočeského kraje výkonem pravomocí hejtmana některého z členů Rady Středočeského kraje, zastupovala Středočeský kraj navenek a svolávala a řídila jednání Rady Středočeského kraje.

Dále se vzdávám ke dni 16.5.2012 od 15,00 funkce hejtmana Středočeského kraje a odstupuji z funkce člena Zastupitelstva Středočeského kraje.

Přeji Vám klidné měsíce do krajských voleb, které vyberou nové členy Zastupitelstva Středočeského kraje.

Na vědomí: členové Rady Středočeského kraje a členové Zastupitelstva Středočeského kraje

Z kandidátky středočeské ČSSD by podle hejtmanova náměstka pro dopravu Robina Povšíka měli být kromě Ratha vyškrtnuti i lidé, kteří na něho byli úzce napojeni. Vedle ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, jež podle všeho čelí obvinění spolu s hejtmanem, by to měli být ještě Rathův asistent a někdejší mluvčí středočeských nemocnic Patrik Tomšů nebo Barbora Snopková Haberová z hejtmanova kabinetu. O změnách v kandidátce ale bude ČSSD ještě jednat.

Kauza Rath

Exministra zdravotnictví Ratha zatkla policie v pondělí, našla u něj sedm milionů korun. Posléze podle neoficiálních informací našla i 30 milionů pod podlahou jeho domu. Rath byl již obviněn, dnes ho soud vzal do vazby. Je podezřelý v případu, kde jde o poškozování finančních zájmů EU, podplácení a sjednávání výhody při veřejných zakázkách. Hejtman popírá, že v pondělí večer převzal úplatek. V krabici, kterou v momentě zadržení nesl, mělo být víno, uvedl. Policisté kromě něj zadrželi dalších sedm lidí - čtyři muže a tři ženy.

Povšík, který má údajně s Rathem vyhrocené vztahy, zároveň už oznámil, že navrhne zrušení chystaných výběrových řízení na nové autobusové dopravce ve středních Čechách. Tendry, které prosazoval Rath, jsou podle něj špatně připraveny. Povšíkovi údajně v minulosti vadilo, v jaké míře Rath prosadil v kraji rušení autobusových spojů. V praxi by jeho návrh znamenal, že současné smlouvy budou s dopravci prodlouženy na určité období. Zda se nová výběrová řízení v budoucnu uskuteční, by podle něj měla rozhodnout až nová krajská vláda, která vzejde z podzimních voleb.

Sobotka: Rath by měl odejít

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky by měl Rath odejít z politiky. Zároveň ale bude prosazovat, aby se mohl ke své kauze vyjádřit na půdě parlamentu.

Rath totiž i navzdory vazbě dál zůstává poslancem. Proti tomu ostře vystoupila předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Žádá ČSSD, aby Ratha přiměla složit mandát. Problém by podle ní činila účast policistů na půdě sněmovny. Rathovy projevy na mikrofon by navíc mohly znamenat ovlivňování svědků, což by bylo v rozporu s účelem vazby, uvedla. Přítomnost vazebně stíhaného poslance s pověstí "zlého muže" na půdě parlamentu by bezesporu přitáhla pozornost i mnoha zahraničních médií.

FOTOGALERIE:

spaŠárka Pálková, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
CNC FRÉZAŘ JUNIOR I SENIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč