Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath spisovatelem. V jeho nové knize ovládnou Evropu muslimové, centrem odboje je Česko

Česko

  6:00
PRAHA - Poslední roky veřejnost vnímá exhejtmana Davida Ratha především jako hlavního aktéra jedné z nejvýznamnějších korupčních kauz Česka. V současnosti se však bývalý politik představil v roli spisovatele, na podzim vydal román. Titul s názvem Řád si hraje s vizí, kdy Evropu z větší části ovládnou muslimové a jen část zemí se proti nástupu islámu ubránila. Představitel muslimské komunity v Česku už se proti knize ohradil, že posiluje negativní stereotypy vůči islámu.

David Rath už napsal několik knih. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Evropa koncem 21. století. Z větší části kontinent zaplavil islám, z Německa se stala Německá islámská republika. Sekulární povahu si zachovalo jen několik států, cenou za to však byl pád demokratického zřízení a nastolení autoritářského režimu. V Evropě se současně muslimské Německo chystá k útoku, aby na starém kontinentu završilo islámskou revoluci. Hlavním hrdinou je Čech, který vlastní úspěšnou firmu se zbraněmi.

„Za této situace se hlavní hrdina stává členem Řádu - tajné mezinárodní organizace bojující proti radikálnímu islámu. Jako obchodník se zbraněmi, ale i příslušník organizace odporu hodně cestuje a díky tomu je děj situován nejen v Praze a Českém Krumlově, ale také v Berlíně, Curychu, Římě, Monaku a dalších zajímavých místech, která prošla radikální proměnou,“ píše se v anotaci knihy. 

Rath při její tvorbě vycházel ze společenské atmosféry řady evropských států, kde jedním z hlavních témat veřejné diskuse je vztah k uprchlíkům přicházejícím z muslimských zemí. Současně bývalý hejtman zpracovává i strach vyvolaný řadou teroristických útoků, k nimž v Evropě došlo v uplynulých dvou letech. Prakticky ke každému z nich se přihlásila organizace Islámský stát.

Vydavatel chce s knihou prorazit i v Německu

„Podíval jsem se, jak se za posledních 40 let vyvíjí Blízký východ, a jeho situaci jsem překlopil do Evropy. To znamená úpadek sekulárních režimů a diktatura tam, kde se ještě drží. Kde tyto režimy upadly, se země zmítají v chaosu občanských válek či partyzánských střetů,“ popsal serveru Lidovky.cz Rath, který na knize pracoval poslední dva roky. „Když vyjdete ze sociologických, politologických či demografických dat, tak cesta, kterou jsem popsal, není nepravděpodobná,“ míní.

Rathův způsob vyprávění založený na střídání scén, prostředí a budování napětí se podle jeho mínění drží stylu světoznámého spisovatele Dana Browna, který proslul romány jako Šifra mistra Leonarda či Andělé a Démoni. Sám svou knihu doporučuje čtenářům tíhnoucím k dobrodružné literatuře, právě Brownovým dílům nebo lidem majícím obavu o zachování stávající české a evropské identity.

Nejvyšší soud v Brně projednával 7. června stížnost pro porušení zákona, kterou...
Předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi.

Knihu vydalo Ottovo nakladatelství, na pulty zamířilo pět tisíc výtisků. „Proč se nakladatelství rozhodlo pro vydání? Bývá to v tom případě, když autor předloží čtivý a zajímavý text, který přináší neotřelé téma, jež dosud nebylo literárně mnohokrát přežvýkáno. A tohle všechno text Davida Ratha splňuje. Osobně jsem se o jeho kvalitě přesvědčil,“ sdělil serveru Lidovky.cz šéf nakladatelství Vlastimil Svoboda, který plánuje s knihou prorazit i v Německu.

Pro Ratha to není první literární počin, v minulosti už vydal třeba povídkový soubor Zápisky lékaře z pozdní noci či novelu Přisedněte si, která vznikla během jeho pobytu ve vazbě. Současným titulem se bez ohledu na jeho kvalitu přiřadil k dílům, které v souvislosti s nedávnou migrační vlnou tematizují střet Evropy s muslimskou kulturu. Nejznámějšími z této kategorie je například román Michelle Houllebecqua Podvolení či titul Německo páchá sebevraždu německého exministra financí Thila Sarrazina.

‚Směs stereotypů, předsudků a nesmyslů‘

„Nemůžu hodnotit knihu protože jsem ji nečetl, ale z námětu se nemůžu zbavit pocitu, že jde o shluk stereotypů, nesmyslů a předsudků, které v České společnosti v dnešní době panují,“ reagoval pro server Lidovky.cz na vydání Rathovy knihy předseda Ústředí muslimských obcí v ČR Muneeb Alrawi. Mrzí ho především to, že v Česku spíše nevychází knihy vztahující se k islámu psané rukou odborníků.

Rathův soud

V říjnu Krajský soud v Praze začal znovu projednávat korupční kauzu, v níž je Rath ústřední postavou skupiny, jež údajně zmanipulovala veřejnou zakázku na opravu buštěhradského zámku. Ratha v květnu 2012 policie zadržela se sedmi miliony korun v krabici od vína, které měly být úplatkem.
Pražský krajský soud ho za to 23. července 2015 potrestal 8,5 lety vězení a propadnutím majetku ve výši 22 milionů korun, verdikt ale zrušil Vrchní soud v Praze a od října se tak případ rozhoduje znovu.
Líčení však už skoro měsíc stojí, protože Rath soud zavalil řadou podání. „Není možné říci, na kdy bude stanoven další termín hlavního líčení. Je nutné se vypořádat se vznesenými námitkami proti podjatosti,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Jitka Vlnová.

Alrawi podle svých slov rozumí obavám majících kořeny v posledních teroristických útocích. Podle jeho soudu by ale česká společnost měla uchopit svůj strach jiným způsobem, než je vydávání publikací typu Rathova Řádu. „Nemám pochopení k reakci lidí, kteří místo toho, aby vnímali naprosto drtivou většinu muslimů, která jednoznačně odsuzuje tyto útoky i jejich pohnutky, tak se jen takových knih, výroků či ‚alternativních faktů‘ snaží využit k tomu, aby se utvrdili ve svých předsudcích,“ uvedl.

Vydání Rathovy knihy svým tématem zapadá do rozjitřené společenské atmosféry, jak ji před nedávnem popsal serveru Lidovky.cz sociolog a bývalý poslanec Ivan Gabal. „Česká společnost prošla v uplynulých dvou letech velmi vypjatým období silných negativních emocí v kontextu migrace z válečné Syrie do Evropy i v kontextu rozdílného zatížení různých evropských zemí touto migrací,“ uvedl s tím, že společenskou atmosféru v tomto smyslu ovlivnily i množící se extrémní postoje na české politické scéně. 

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat