Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rath žádá půjčku pro VZP

Česko

  15:49
Praha - Dva měsíce před volbami se ministr zdravotnictví David Rath pokouší „uplatit“ nespokojené lékaře a zdravotnická zařízení a vylepšit obraz hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny příslibem dalších miliard z rozpočtu.

David Rath a VZP foto: Jan ZátorskýLidové noviny

Na ministerstvu financí leží jeho žádost, aby stát poskytl VZP dalších 2,7 miliardy korun. Tentokrát by se ale mělo jednat o bezúročnou půjčku, kterou by pojišťovna začala splácet hned po volbách. Ještě letos by celou částku musela státu zase vrátit, aby koncem roku vše „účetně hrálo“ a transakce nezatížila státní rozpočet.

„Ministerstvo si je vědomo složité situace zdravotníků, a proto se snaží zkrátit doby splatnosti u VZP, aby pojišťovna mohla dostát svým smluvním závazkům. Uvolnění zmíněné částky by snížilo dobu po lhůtě splatnosti VZP až o deset dnů,“ potvrdil Vítězslav Klíma z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. Jedná se prý o standardní postup ministerstva a VZP v rámci zákonných norem. Právní předpis, který takovou transakci umožňuje, ale platí teprve pár dnů, od začátku dubna.

Příslušný paragraf protlačil Rath nedávno v rámci změn zákona o zdravotním pojištění, který posvětily hlasy socialistů a komunistů. A okamžitě po schválení prezidentem novou klauzuli využil.

O schválení půjčky ale musí rozhodnout ministerstvo financí. A jeho úředníci Rathovu plánu příliš nakloněni nejsou. „Materiál s požadavkem návratné finanční výpomoci Všeobecné zdravotní pojišťovny jsem dostal k připomínkám. Ministru Sobotkovi ho nedoporučuji přijmout,“ konstatoval náměstek ministra financí Eduard Janota.

Podle Janoty je taková transakce problematická a VZP v konečném důsledku nepomůže. „Nedoporučuji to vzhledem k tomu, že ještě nejsou známy dopady opakovaného zvýšení úhrady za státní pojištěnce, měli jsme už řadu výdajů z rozpočtové rezervy a teď přišly povodně. Poskytnout takovou půjčku by bylo velmi rizikové,“ usoudil Janota.
Povinnost vrátit peníze ve druhém pololetí by podle náměstka mohla nadělat potíže i VZP. Připomněl, že pojišťovna už bude muset ve druhé části roku „oželet“ část příjmů, které stát vyplatil za své pojištěnce formou předsunuté platby. Vláda rozhodla v lednu vyplatit zdravotním pojišťovnám „zálohu“ ve výši tří miliard korun. Valná většina této sumy připadla VZP a o to dostane během podzimu méně.

Podle informací LN ale hodlá Rath na Sobotku vyvinout politický tlak, aby peníze pro VZP před volbami uvolnil. Počítá přitom i s podporou premiéra Jiřího Paroubka. Spoléhá na to, že VZP následné splátky ustojí díky zvýšení plateb státu a zavedení stoprocentního přerozdělování pojistného.

Takový postup se nelíbí ani koaličním lidovcům. Zdravotnický expert KDU-ČSL Josef Janeček to dokonce označil za „nechutný politický obchod“. „Je to nesystémová věc, která VZP nijak nepomůže. Má jen u lékařů a veřejnosti vyvolat pocit, že se daří finanční situaci pojišťovny stabilizovat,“ usoudil.

O další miliardy, které by pak musela obratem vrátit, příliš nestojí ani sama VZP. „Vždyť my zatím ani nevíme, co nás bude zdravotní péče ve druhém pololetí stát. Příslušná vyhláška ještě neexistuje, s poskytovateli péče bychom se měli na úhradách dohodnout, ale je otázka, jestli k tomu dojde. Splácení případných dalších závazků určitě bude problematické. Půjčka je trochu krátkozraká politika,“ reagoval ředitel VZP Josef Čekal.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat