29. března 2017 13:56, aktualizováno  17:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bezprecedentní krok. Rath posílá Zemana k Ústavnímu soudu, nelíbí se mu zásahy do jeho případu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 153Diskuse
David Rath posílá Miloše Zemana k Ústavnímu soudu (zde na snímku z roku 2002). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath posílá Miloše Zemana k Ústavnímu soudu (zde na snímku z roku 2002). | foto: René Volfík, ČTK

BRNO/PRAHA Ústavní soud má na stole unikátní případ, bude se zabývat stížností na hlavu státu. Prezidenta Miloše Zemana posílá před ústavní soud exhejtman David Rath, jemuž vadí Zemanovy verbální zásahy do kauzy sedmi milionů korun v krabici od vína. Mluvčí Ústavního soudu serveru Lidovky.cz potvrdila, že se s podobnou situací ještě nesetkala.

„V životě jsem takový návrh ještě neviděla,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. Ústavní soud přijal stížnost Ratha minulý týden. Exhejtman se chce podáním domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho nejznámější korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad.

„Ústavní stížnost proti trvajícím zásahům prezidenta republiky do probíhajícího trestního řízení, vedeného u Krajského soudu v Praze pod sp. zn. 4 T 21/2013,“ zní průvodní text ke stížnosti, na níž v databázi Ústavního soudu narazil server Lidovky.cz. Spisová značka odpovídá případu, v němž Rath dostal za korupci 8,5 roku vězení a jejž kvůli nezákonným odposlechům vrátil Vrchní soud v Praze k novému projednání.

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman.

Rathovo podání se vztahuje k tomu, že se prezident Zeman počátkem roku dvakrát slovně ostře vložil do zmíněné kauzy. Nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné. Podruhé pak veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Pavla Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil.

„I prezident má právo podat kárnou žalobu v případě, kdy soudce pochybí. A já nevylučuji, že právě v této kauze této kárné žaloby využiji,“ prohlásil Zeman na setkání s obyvateli v Třemošné u Plzně koncem ledna. Řízeni před Ústavním soudem je na samém počátku, prezident Zeman ještě není o Rathově kroku ani oficiálně zpraven. „Jde o věc úplně novou a kromě odeslání akceptačního dopisu advokátovi stěžovatele s informací, kdo je soudcem zpravodajem a že o věci bude rozhodovat plénum Ústavního soudu, zatím další procesní úkony neproběhly,“ podotkla mluvčí soudu Sedláčková.

Prezident je orgán veřejné moci jako každý jiný, upozorňuje ústavní právník

Ratha v této věci zastupuje advokát Roman Jelínek, který exhejtmana provázel i větší částí jeho nejznámější korupční aféry. Podrobnosti k podané stížnosti odmítl sdělit. „Na pokyn klienta se odvolávám na text podané stížnosti, mohu odkázat pouze na něj,“ sdělil serveru Lidovky.cz Jelínek. Samotná stížnost je přitom neveřejná, konkrétní nechtěla být ani mluvčí Sedláčková. „Individuální návrhy stěžovatelů nezveřejňujeme,“ podotkla. Podle Jelínka jeho klient stížnost veřejně okomentuje až ve chvíli, kdy se k ní vyjádří i prezident.

Přestože je prezident podle ústavy ze své funkce neodpovědný, Ústavní soud k němu v této kauze jednoznačné stanovisko zaujmout může. V tuto chvíli představuje hlava státu řadový orgán veřejné moci. „Prezident republiky je státní orgán jako kterýkoliv jiný. V obecné rovině platí, že kdokoliv má právo podat ústavní stížnost proti zásahu ze strany orgánu veřejné moci,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz ústavní právník Marek Antoš.

David Rath při příchodu do soudní budovy Krajského soudu v Praze.
David Rath během přestávky v soudním líčení. Ty jsou kvůli jeho zdravotnímu...

„Pokud Ústavní soud shledá porušení základního práva stěžovatele zásahem orgánu veřejné moci, tak takovému orgánu uloží, aby v té činnosti nepokračoval,“ popsal obecné principy právník Antoš. Jeho vyjádření však nikterak nepředpokládá, jak se Ústavní soud postaví k Rathově stížnosti. V tuto chvíli se o tom dá pouze spekulovat.

Prezident Zeman je od pondělí na státní návštěvě Chorvatska, návštěva ve středu vrcholí. Server Lidovky.cz požádal hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka o reakci. „K tématu se dnes pan prezident vyjádřil na tiskové konferenci,“ sdělil serveru mluvčí. Výstup z tiskové konference však dosud není nikde k dispozici.

  • 153Diskuse
Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz