Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathova exmluvčí už nevadí. Pomáhá Řihákovi s propagací

Berill Mascheková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Berill Mascheková | foto: Středočeši 2012

PRAHA Středočeský kraj pod vedením Josefa Řiháka se postaral o blízké spolupracovnice obviněného poslance Davida Ratha. Po Johaně Novotné a Nicole Mertinové se vrátila i bývalá Rathova mluvčí Berill Mascheková. Od 1.ledna 2013 pomáhá hejtmanství s prezentací a propagací.

Předchozí vedení přitom Maschekovou vyhodilo kvůli kauze Rath, to stávající však "není nakloněno žádnému kádrování".

"Mám jít prodávat do obchodu?" pronesla Mascheková loni v srpnu památnou větu, když se jí novináři zeptali, proč po vyhazovu ze Středočeského hejtmanství vstupuje do politiky. A i když jako lídr strany Středočeši v krajských volbách neuspěla, za pult nakonec nemusí.

ČTĚTE TAKÉ:


Od začátku letošního roku totiž bývalá Rathova mluvčí opět pro Středočeský kraj pracuje, i když ne jako zaměstnanec. "Má s krajem uzavřenou mandátní smlouvu platnou od 1. ledna 2013 na poradenské služby v oblasti propagace a prezentace," potvrdila informace serveru Lidovky.cz současná mluvčí středočeského hejtmanství Nicole Mertinová, pro změnu bývalá Rathova poslanecká asistentka.

Co pro kraj už Mascheková udělala a dělá, kraj neupřesňuje, nechce ani zveřejnit, kolik jí platí. "Jedná se o osobní údaj, který vám může sdělit pouze paní Mascheková," nechává mluvčí otázku bez odpovědi. Sama Mascheková měla v pátek celý den vypnutý telefon. Server Lidovky.cz se jí nicméně letos už na její návrat ptal, tehdy však informaci popřela s tím, že jde o pomluvy.

VŠE O OBŽALOBĚ V KAUZE RATH:

Obžaloba Davida Ratha

Obžaloba Davida Ratha


O návratu Maschekové zjevně neví ani velká část zaměstnanců úřadu. "Už tady dávno nedělá," reaguje spojovatelka na prosbu o kontakt. Není divu, bývalá mluvčí se musela za velké mediální pozornosti poroučet hned po tom, co po zadrženém Rathovi převzala vedení kraje hejtmanka Zuzana Moravčíková. Ta se chtěla od lidí kolem svého předchůdce co nejvíce distancovat a vyhodila i vedoucí oddělení veřejných zakázek Johanu Novotnou a vedoucí kanceláře hejtmana Barboru Snopkovou-Haberovou.  

Žádné kádrování

Jenže novým hejtmanem se po volbách koncem roku 2012 stal Josef Řihák a rázem je vše jinak. "Současné vedení kraje není nakloněno žádnému kádrování a pro kraj je rozhodující, jakou práci jeho zaměstnanci odvádí, nikoli jejich minulé vazby a vztahy," vysvětluje Mertinová náhlou změnu postoje.

Nicole Mertinová

Nicole Mertinová

Lukrativní pozici získala i výše zmíněná Novotná, v únoru se stala ekonomickou náměstkyní krajské nemocnice v Kolíně. Novotná přitom musela odejít především kvůli tomu, že oddělení pod jejím vedením policisté viní ze zmanipulovaných zakázek, za něž je Rath stíhán společně s dalšími deseti lidmi. Navíc měla blízko k firmě ML Compet, která cinklé zakázky administrovala. Jak informoval server Lidovky.cz, kvůli kauze byla u výslechu, při němž ale "utrpěla" totální ztrátu paměti. (ČTĚTE VÍCE)

Do třetice, bývalá Rathova poslanecká asistentka Nicole Mertinová je nyní mluvčí Středočeského kraje. Koncem listopadu si ji vybral sám hejtman Řihák s tím, že ji zkusí, a pak se uvidí. O Rathovi se spolu prý nebavili. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Studium přes počítač (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...