Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
18. května 2015 7:30, aktualizováno  11:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zastupuje mě váš strýc, oznámil Rath soudci. Je to nesmysl, tvrdí advokát

Rath u soudu mluví s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rath u soudu mluví s novináři. | foto: ČTK

PRAHA David Rath se zřejmě pokusil obelstít soud. V den, kdy měli mít závěrečnou řeč, prohlásil, že vyhodil advokáty a že nově ho bude zastupovat Michal Pacovský, strýc soudce Roberta Pacovského. Advokát však poslal soudu dopis, podle něhož exposlance nezastupuje. Serveru Lidovky.cz řekl, že jde o nesmysl. Rath tak nemá obhajobu, kvůli čemuž je líčení u krajského soudu přerušeno do úterý.

V den, kdy měla mít obhajoba v úplatkářské kauze bývalého politika Davida Ratha závěrečnou řeč, se v soudní síni odehrálo nečekané divadlo.

Rath, pro něhož navrhuje žalobce Petr Jirát za korupci trest 9 až 12 let za mřížemi, se pokusil soud rozklížit a oddálit rozsudek.  Ráno před soudem prohlásil, že propustil advokáty Adama Černého a Romana Jelínka a že nově ho bude zastupovat Michal Pacovský. Což je strýc soudce Roberta Pacovského, který ale u soudu nebyl. 

„Nevím, proč tady není,“ divil se Rath. Na základě jeho rady prý vypověděl plnou moc svým dosavadním advokátům. „Jejich obhajoba prý byla moc agresivní,“ vysvětlil Rath jeden z důvodů změny. S advokátem Pacovským si prý vyměnili důvěrné informace. „Říkal, že vás dobře zná,“ podotkl Rath směrem k soudci Pacovskému. 

Rath si musí sehnat obhájce

Jenže předseda senátu se zaskočit nenechal. Vytáhl e-mail od svého strýce Michala s ověřeným podpisem, v němž prohlašuje, že případ dělat nebude, protože se mylně domníval, že jde o novou věc.

„Plnou moc jsem podepsal, on taky. Výpověď jsem nedostal. Netuším, co se o víkendu stalo a proč se to stalo. Měl jsem několik zmatených telefonátů, dal jsem mu důvěrné informace, on mi dal důvěrné informace. A vy na mě hrajete takovou habaďůru,“ obořil se Rath na soudce. 

Michal Pacovský na snímku z června 2012

Právní zástupce Michal Pacovský na snímku z června 2012.

Pacovský ho na oplátku varoval, že pokud bude mluvit urážlivě o soudu, dostane pořádkovou pokutu. Na to přerušil líčení do úterý a Davidu Rathovi nakázal, že si musí sehnat advokáta, jinak mu bude přidělen. Na chodbě Rath novinářům ukázal vytištěnou plnou moc a uvedl, že je situací zaskočen. Zvažuje, že opět požádá o zastupování svoje dosavadní obhájce.

Advokát Pacovský: Je to nesmysl

Michal Pacovský Rathovu verzi popřel. „Je to nesmysl, ale nemám mu to za zlé. Dělá, co může,“ uvedl pro server Lidovky.cz. Žalobce Petr Jirát označil dnešní krok exposlance za „zoufalou obstrukci“. 

Nezvykle ostře se vyjádřil i samotný krajský soud. „Současný postup obhajoby po téměř dvouletém hlavním líčení na samém počátku závěrečných řečí vykazuje nepřehlédnutelné znaky účelovosti vedené snahou za každou cenu řízení dostat zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby,“ uvedla jeho mluvčí Zuzana Steinerová. 

Odmítla taktéž, že by soudce Pacovský od svého strýce dostal jakékoliv informace o komunikaci mezi ním a advokátem. „Předseda senátu není s advokátem Michalem Pacovským dlouhodobě v žádném kontaktu a stejně tomu bylo i uplynulý víkend, kdy mělo dle vyjádření obžalovaného a dle listin, které soud teprve dnešního dne obdržel, dojít nejprve k převzetí obhajoby obžalovaného a následující den k jejímu vypovězení. Obsah jakékoliv komunikace mezi obžalovaným a kterýmkoliv z jeho obhájců není předsedovi senátu znám a nikterak se o něj nezajímá ani nezajímal,“ napsala mluvčí. 

Rath podle žalobce coby někdejší hejtman Středočeského kraje manipuloval veřejné zakázky a bral milionové úplatky. Rath vinu odmítá a případ označuje jako politický monstrproces.

Novanská organizovala zakázky

Termíny jednání jsou tento týden nařízené na tři dny a pak na červen. Kromě Ratha stojí před soudem Lucia Novanská, která podle obžaloby organizovala údajně ovlivněné tendry. Jirát pro ni navrhl pět až šest let vězení, podle právní kvalifikace jí hrozí pět až deset.

Zbylých devět obžalovaných v Rathově kauze, kterou soud kvůli průtahům v únoru rozdělil na dvě části, dostalo počátkem dubna nepravomocně tresty od pěti do 7,5 roku vězení a podmínky.

Obžaloba se týká stavebních a zdravotnických zakázek, které podle vyšetřovatelů provázela korupce. Jedním z hlavních důkazů jsou podle Jiráta odposlechy. Rath vinu od začátku odmítá. Tendry byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou úřadů a nemohl je prý ovlivnit. Novanská se k obžalobě ani návrhům státního zástupce nevyjádřila. 

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

R. Sartori kuku 6:22 25.5.2015
V. Komárek Ráth 15:48 22.5.2015
I. Hil Se to tu nějak zaseklo.... 11:58 21.5.2015

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!