Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathova závěrečná řeč: nenávistně žlučovitý žalobce, soudce po flámu

Soud s Davidem Rathem v pondělí 13. července. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soud s Davidem Rathem v pondělí 13. července. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Dvanáct hodin dlouhý řečnický maraton Davida Ratha skončil a expolitik žalovaný kvůli obří korupci již ví, že si rozsudek vyslechne ve čtvrtek 23. července v 15 hodin. Server Lidovky.cz přináší klíčová sdělení z Rathovy závěrečné řeči.

Musím být odsouzen kvůli politikům a „nové justici“

Rath se obsáhle věnoval důvodům, proč musí být příští týden odsouzen. Potřebují to podle něj příslušníci „nové justice“, pro jejichž kariéru může znamenat Rathovo osvobození problém. Později přímo jmenoval vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Stejně tak si neodpustil zmínit jména předních politiků jako prezidenta Miloše Zemana, exministryni spravedlnosti Marii Benešovou (ČSSD), europoslance Jiřího Pospíšila či exministra vnitra Jana Kubiceho. „Tito všichni se k mému případu vyjadřovali bez rozhodnutí soudu,“ postěžoval si Rath.

Nemám být odsouzen, nejsou důkazy

Během dva a půl dne trvající řeči Rath opakovaně střílel do obžaloby, která podle něj nepředložila žádné relevantní důkazy, že se podílel na manipulacích se stavebními a nemocničními tendry. „Předně nebylo prokázáno, že jsem přebíral finanční prostředky s vědomím, že jsou za veřejnou soutěž od zástupců soutěžitelů. Dále nebylo prokázáno, že bych cokoliv činil, či se naopak nějakého jednání zdržel, ve prospěch kohokoliv ze soutěžitelů. Svědky bylo prokázáno, že jsem své pozice hejtmana nezneužil,“ uvedl Rath.

Zopakoval, že nikomu nevznikla škoda a všechny zakázky, kvůli nimž je žalován, byly prospěšné. Na samotný závěr dokonce listoval propagačním kalendářem, z něhož vyjmenovával, co všechno se v kraji pod jeho vedením podařilo.

Pokračující útoky na soudce

Senát v čele s předsedou čelil dennodenně výpadům ze strany Ratha a jeho obhájkyně Marcely Ondřejové. Ještě před zahájením závěrečné řeči Rath připomněl epizodu, kdy vyměnil původní advokáty a najal soudcova strýce Michala Pacovského, který obratem obhajobu vypověděl. „Je pravdou, že jsme podávali řadu námitek podjatosti, jsem přesvědčen, že mají svá opodstatnění. Teď se ale objevila nová skutečnost, to jest vztah soudce k některému účastníku řízení nebo jeho obhájcům. “Je evidentní, že jsem byl zastupován vaším strýcem,“ řekl Pacovskému.

Na úvod řeči pak pronesl, že porota o jeho vině stejně předem rozhodla. „Řada jeho členů má známé, leccos se vykecá. Mohu ukázat na konkrétního člověka,“ pohrozil. Pak navázala Rathova advokátka, když si postěžovala, že jedna z přísedících si cosi čte na monitoru, čímž poprvé soudce nadzdvihla ze židle. Nejvážnější prověrka Pacovského nervů však přišla ve středu, když Rath mezi řečí zmínil, že na internetu koluje fotografie, jak kdesi spí po flámu.

„Chováte se k soudu krajně neuctivě. Pokud byste takové výroky zopakoval, budete postižen pořádkovou pokutou. Pokud byste nepřestal, nechám vás vyvést z jednací místnosti,“ pohrozil soudce. Epizoda pak vyvrcholila, když snímek přímo do jednací síně přinesla asistentka Rathova bývalého obhájce Adama Černého. Pacovský ji za to pohrozil pokutou až 50 tisíc korun.

Upření práva na spravedlivý proces

Je jasné, že Rath si již připravuje půdu pro odvolání, potažmo Evropský soud pro lidská práva, na nějž se podle svých slov hodlá obrátit. Jistě využije argument, že soudem přidělená nástupkyně původních advokátů Marcela Ondřejová nedostala dost času k nastudování rozsáhlého spisu: místo požadovaných 97 pracovních dní měla 34. „Obrátíme se všude, kam to půjde,“ předeslala.

Inkviziční a žlučovitý žalobce

Nit suchou nenechal podle očekávání bývalý politik na žalobci Petru Jirátovi, který mu navrhl až 12 let za mřížemi plus propadnutí veškerého majetku. „Dostáváme se na úroveň inkvizičního soudnictví, kdy ať udělal obžalovaný cokoliv, tak to bylo špatně a bylo jasné, že spolupracuje s ďáblem,“ konstatoval Rath. Závěrečnou řeč Jiráta označil za přehnaně emotivní až nenávistně žlučovitou. Žalobce snášel výpady víceméně v poklidu, občas si neodpustil úšklebek, občas šlo poznat, že mu Rath zvedl tlak.

Sedm milionů v krabici? Nevím

Kde se vzalo sedm milionů v krabici od vína, s níž ho zadržela policie, Rath netuší. S advokátkou však nabídli další verze příběhu: nacpala je tam Kateřina Pancová, které se už miliony nevešly do trezoru. Tehdejšímu hejtmanovi je po zadržení podstrčila policie. Vzala je prý z domu Pancové s Kottem. Připomněl, že policisté měli do domu Kottových v Rudné, před nímž byl zadržen, přístup. „Ty odposlechy tam nespadly z nebe,“ naznačil Rath.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!