Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
3. listopadu 2016 7:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathovi svitla naděje, obhajoba útočí na klíčové důkazy

David Rath | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA David Rath se v současné době může věnovat své lékařské praxi. Relativní klid mu zajistil verdikt Vrchního soudu v Praze, který v polovině října zrušil nepravomocný rozsudek posílající bývalého středočeského hejtmana a jeho komplice do vězení za ovlivňování stavebních zakázek. V řadách žalobců však toto rozhodnutí vyvolalo rozčarování.

Podle informací LN existuje v justici vážná obava, že se Rathovi nakonec podaří z případu vyváznout bez trestu. Přitom v květnu 2012 jej policie zadržela s krabicí se sedmi miliony korun a zdálo se, že kauza je postavena na „neprůstřelných“ důkazech. Ty zaznívají hlavně na odposleších.

Obava žalobců spočívá v tom, že vrchní soud zpochybní ve zdůvodnění verdiktu způsob, jakým vyšetřovatelé důkazy získali. Jedním z nich je odposlech, ve kterém Rath spolu s Kateřinou Pancovou (dnes Kottová) a Petrem Kottem (oba rovněž nepravomocně odsouzeni) hovoří o penězích za údajné ovlivnění zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad.

Advokát Tomáš Sokol, jehož klienty jsou manželé Kottovi, vyšetřovatele dlouhodobě kritizuje za to, že odposlechy či domovní prohlídky schvaloval nesprávný soud (v Ústí nad Labem). Podle Sokola měly rozhodovat soudy, které se nacházely v oblasti spáchání údajných trestných činů – zejména ve Středočeském kraji.

Advokát LN potvrdil, že problematika místní příslušnosti soudu byla jádrem odvolání k vrchnímu soudu: „Kontinuálně jsme na tento problém upozorňovali od samého začátku trestního stíhání.“

Vrchní soud zatím argumenty pro vysvětlení svého rozhodnutí drží pod pokličkou. „Písemné usnesení by mohlo být hotové kolem 20. listopadu. Pak jej doručíme krajskému soudu a už s věcí nebudeme mít nic společného,“ uvedl jeho mluvčí Jan Fořt. Stín pochybnosti nad rozhodnutím vrchního soudu tím nerozptýlil.

Projednání Rathova odvolání soud letos v červenci naplánoval na 31. října. Pouhé dva týdny před tímto termínem však soudce vrchního soudu Pavel Zelenka dřívější plán zrušil a za zavřenými dveřmi rozhodl o zrušení rozsudku nad Rathem a spol. Případ tak vrátil k první instanci.

Původně vrchní soud tvrdil, že zdůvodnění bude hotové do 14 dnů. Jak se ale ukazuje, soudce na jeho sepsání stále pracuje.

První úlek. Ratha na ulici překvapují policisté, v první chvíli ucukne a...
David Rath bude muset nadále docházet na přelíčení, rozhodl v úterý soud.

Sebevědomí obhajoby ohledně údajné nezákonnosti pořízení důkazů posiluje rozhodnutí Ústavního soudu z letošního dubna.

KAUZA RATH

■ V květnu 2012 protikorupční policie zadržela v Rudné u Prahy středočeského hejtmana Davida Ratha s krabicí vína a sedmi miliony korun v ní. Šlo zřejmě o největší politickou rybu, která uvízla v policejní síti.

■ Kauza byla postavena na vyšetřování tendrů v zakázkách na rekonstrukci gymnázia v Hostivici, modernizaci nemocnice v Příbrami, dodávku technologie pro nemocnici v Mladé Boleslavi či opravu zámku v Buštěhradu.

■ Rath po propuštění z vazby v listopadu 2013 naznačoval, že případ se týká financování jeho mateřské ČSSD.

■ Soud začal rok a čtvrt po Rathově zadržení a skončil a žloni v červenci.

■ Nepravomocný verdikt pro Ratha byl 8,5 roku vězení a propadnutí majetku ve výši 22 milionů korun. Rath, který se nyní živí jako praktický lékař, vždy trval na své nevině.

■ Verdikt odvolacího soudu padl po dalších 15 měsících. Vrchní soud v Praze v polovině října rozsudek zrušil. Písemné vyhotovení by měl krajskému soudu doručit do konce listopadu.

■ Případ se vrátí na začátek. U žloni však Rath během řízení vyrukoval se zdržovací taktikou. Jeho závěrečná řeč zabrala zhruba 12 hodin. Pár měsíců před vynesením rozsudku exhejtman měnil advokáta a soudce Roberta Pacovského napadal kvůli údajné podjatosti. Nelze vyloučit, že se zdržovací taktikou vyrukuje znovu.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky
ROZHOVOR: Rozvod si můžete zjednodušit s pomocí mediátorky

V současné době se zdá, že udržet si manželský vztah, je stále těžší. Pokud je rozvod nevyhnutelný, pomoci může mediace. Tou se zabývá Mgr. Eva Vaňková, která působí jako rozvodová mediátorka a advokátka.