Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rathův muž Bušina rozjel obchod i s Barkovou

Česko

  10:08
PRAHA - Filip Bušina se během posledních osmi let věnoval mnoha druhům podnikání. Poté, co ze sféry soukromého byznysu zamířil do křesla, na němž rozhodoval o stamilionech z veřejných peněz, jej ale zřejmě dostihla minulost. Je obviněn z obrovských podvodů.

Filip Bušina na archivním snímku z roku 1999. foto: ČTK

Přesně za týden oslaví Filip Bušina třiatřicáté narozeniny. Rozhodně si jejich oslavu ale představoval jinak. Jeho dosud velmi úspěšná kariéra se během několika chvil začala hroutit. Bušiny se sice do poslední chvíle zastával hejtman Rath, předseda ČSSD Jiří Paroubek jej včera důrazně vyzval, aby s ním ukončil kontakty.

Bušina je možná spojen s firmou zajišťující výběrová řízení

Filip Bušina, kterého spolu s dalšími lidmi policie podezřívá z rozsáhlých daňových úniků, má podle dnešních Hospodářských
novin (HN) velmi blízké vztahy s firmou Executive Project Group, která pro středočeské krajské nemocnice začala připravovat výběrová řízení.

HN píší, že nelze vyloučit to, že Bušina firmu přímo vlastní. List připomíná, že ve zdravotnictví se točí miliardy korun a že rozdělování zakázek může byl
velmi lukrativní.

Jediné, co Bušinu může těšit, je fakt, že přestože je obviněn z daňových podvodů za tři sta milionů korun, soud ho neposlal do vazby.
Pravděpodobně kvůli tvrdému tlaku spolustraníků na hejtmana Davida Ratha složil včera Bušina funkci ekonomického náměstka středočeských nemocnic a zadrhla se i jeho startující politická kariéra. Na vlastní žádost mu oblastní organizace ČSSD pozastavila členství. „Jeho návrh jsme skutečně dnes projednali a okamžitě přijali,“ řekl včera LN šéf oblastního sdružení ČSSD pro Prahu-východ Petr Petržílek, kterému před nedávnem k jeho funkci Bušina pomáhal.

Narozeninový dort si může Filip Bušina zatím rozkrojit doma. Atmosféra však nebude pravděpodobně nejveselejší. „Manžel není doma. Nezlobte se, nechci k tomu nic říkat. Pokud vím ani on ne,“ ukončila včera rychle Bušinova manželka Alja pokus o rozhovor.

Optimalizace, zaměstnávání cizinců a realitní obchody
Kdo vlastně je mladý muž, který hejtmana Davida Ratha uhranul natolik, že mu svěřil finanční řízení jím tolik propagovaných nemocnic?

Jeho rodina podle několika jeho spolupracovníků pochází ze Zlínska. Sám Bušina se později pohybuje po severních Čechách, kde se také seznamuje se svým dlouholetým kamarádem a vrstevníkem Davidem Belousem. S tímto mužem, který v případu zmiňovaných stamilionových podvodů figuruje jako další obviněný, vstupuje postupně i do několika firem.

Svůj první opravdu velký obchod ale absolvuje sám. V roce 2000 ve svých čtyřiadvaceti letech kupuje v Karlových Varech hotel Alice za více než 33 milionů korun. Během půl roku jej opět prodává.

Jeho jméno postupně figuruje v řadě firem. Zabývají se daňovým poradenstvím, realitní činností a reklamou a marketingem. Dnes je Bušina mimo jiné obviněn za to, že se věnoval nelegálnímu způsobu optimalizace daní. To znamená, že jedna firma za provizi sníží daňový základ jiným společnostem fakturováním neexistujících služeb. „Peníze se jim pak v igelitkách vracely zpět po necelých pěti milionech korun, protože vyšší výběry banky musí hlásit,“ popsal MF Dnes postup lidí kolem Bušiny jeden z detektivů.

Bušina s Belousem měli široký záběr. Objevují se například jako majitelé firmy, která zprostředkovává zaměstnávání Ukrajinců a Vietnamců v českých továrnách.

Podle obchodního rejstříku aktivní mladíci rozjeli i realitní obchod. Bušina se dokonce pustil do byznysu například se známou Stanislava Grosse a jeho manželky Libuší Barkovou. Podle ní ji Bušina okradl o lukrativní nemovitosti na pražském Proseku, kvůli kterým v minulosti tlaku médií čelila Grossova manželka Šárka. „Bylo to v době mého soudu, kdy jsem nevěděla, jestli půjdu do vězení. Nabídl se, že zafinancuje dostavbu. Přepsala jsem na něj padesát procent firmy. On toho zneužil a nemovitosti převedl na třetí osobu,“ řekla LN Barková s tím, že kvůli Bušinově působení v této firmě dodnes běží soud,

Závěrečná práce
V souvislosti s jeho působením v nemocnicích není bez zajímavosti téma Bušinovy loňské závěrečné práce na soukromé vysoké škole: „Lidský faktor, Lobbying, Výběrová řízení“. Bušina postupně vystoupil ze všech firem a přijal nabídku rozhodovat o veřejných penězích. Kvůli struktuře jeho bývalých společností není jasné, zda je stále jejich vlastníkem. Většina z nich sídlí na stejné říčanské adrese, pouze několik minut od jeho bytu. LN včera na této adrese nikoho nezastihly.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Obsluha CNC strojů / Výrobní grafik

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat