Pondělí 16. prosince 2019svátek má Albína 9 °C oblačno Předplatné LN
21. dubna 2015 9:20, aktualizováno  10:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rath je plánovaně stále drzejší, komentuje dění u soudu žalobce

David Rath. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Rath. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Obhajoba navrhuje, aby byl na Ivanu Salačovou, která se stala spolupracující obviněnou a její svědectví potvrdila slova z odposlechů, vypracován znalecký posudek. „Aby byla posouzena její věrohodnost,“ vysvětlil Adam Černý, advokát bývalého hejtmana Davida Ratha.

Současně znovu vytáhl námitku z podjatosti soudce Roberta Pacovského. „Opakovaně v předchozím rozsudku zmiňoval jméno mé klientky v souvislosti s trestnou činností, přidal se advokát další obžalované Lucie Novanské k námitce pro podjatost.

Rath stále tlačí Pacovského do kouta. Připomíná, že podal na soudce civilní žalobu. „Já jsem v osobním sporu s vámi, pane předsedo. A vy se dostáváte do další kolize. Bylo by dobře, aby to dostal senát nezatížený tolika vadnými rozhodnutími a osobní zainteresovaností,“ prohlásil Rath.

Soudce Pacovský mu suše oznámil, že o námitce se bude rozhodovat v neveřejném jednání.

Rath trvá na čtení listin

Poté začal soudce předčítat listinné důkazy - dokumenty k jednotlivým zakázkám. Rath totiž trvá na jejich čtení, i když je všichni znají ze spisu.

Pro srovnání: v první větvi případu ostatní obžalovaní na čtení netrvali, i proto se jednání urychlilo.

Rath nechal předčítat například protokol, který vysvětluje, že ve služebním fotoaparátu zapomněli policisté nastavit letní čas.

Neseděly proto časové údaje o sledování a odposlouchávání. Ale opět: obhajoba, obžalovaní i soudci mají tento opravný protokol k dispozici ve spisu.

„Nesedí to jen o 60 minut, ale o jiný časový údaj. Otázka je, co je pravda. Ty původní protokoly o sledování? Anebo protokoly o odposleších?“ ptá se Rath a žádá předvolání policistů, kteří skupinu sledovali.

Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod...
David Rath obžalobu odmítá.

„Pan doktor Rath je naprosto plánovaně na senát stále drzejší. A pak říká: není možné, abyste nebyli podjatí, když jsem na vás tak drzý,“ přeložil dění v soudní síni žalobce Petr Jirát o přestávce.

Manžele Kottovy poslal soud za mříže na 7,5 roku

Soud pokračuje po dvouměsíční přestávce v hlavním líčení s exposlancem Davidem Rathem obžalovaným z korupce. Projednávaná část případu se týká také Lucie Novanské, která podle obžaloby organizovala podezřelé obchodní soutěže. Zbylých devět obviněných v kauze dostalo počátkem dubna tresty od pěti do 7,5 roku vězení a tři podmínky. Verdikty jsou nepravomocné. Zřejmě je bude přezkoumávat pražský vrchní soud, protože lze očekávat, že se obžalovaní odvolají.

Soud případ rozdělil letos do dvou větví kvůli průtahům. Ohledně Ratha a Novanské jsou termíny vypsané zatím do května.

Rath je v případu obžalovaný s dalšími deseti lidmi z korupce při zadávání veřejných zakázek ve Středočeském kraji, jehož byl hejtmanem. Tendry na opravu zámku Buštěhrad, gymnázia v Hostivici a modernizaci několika krajských nemocnic byly podle obžaloby domluvené pro předem vybranou vítěznou firmu, což údajně provázela korupce.

Rath obžalobu odmítá. Podle něj nebylo možné výběr firem ovlivnit, protože soutěže o zakázky z části financované penězi z fondů Evropské unie byly podle něj pod vícenásobnou kontrolou.

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...