Středa 19. února 2020svátek má Patrik 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Rathův záměr s blobem narazil

Kaplického Národní knihovna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kaplického Národní knihovna | foto: Lidové noviny

PRAHA Nová moderní budova Národní knihovny od architekta Jana Kaplického, přezdívaná také „oko nad Prahou“, by se mohla přejmenovat třeba na „oko v polích nad letištěm“ nebo třeba na „zlatozelenou záři nad Kladnem“.

O blob se totiž začaly ucházet střední Čechy v čele s hejtmanem a poslancem ČSSD Davidem Rathem. Podle něj by „chobotnice“ Jana Kaplického mohla stát u letiště v Ruzyni, v Příbrami nebo v Kladně. Plány Davida Ratha nastínil Jiří Paroubek v diskusním pořadu Partie TV Prima.

Je to nesmysl, říká architektka Jiřičná
Záměr socialistů ale v kruhu lidí kolem Národní knihovny nevyvolal žádné nadšení. Architektka a předsedkyně komise vybírající novou budovu Národní knihovny Eva Jiřičná se plánům Ratha a Paroubka směje. „Říci někomu, že knihovna bude na okraji Prahy nebo v jiném městě, je úsměvné. Důvodem mít Národní knihovnu přece je, aby byla centrem života. Moje maminka by řekla asi něco v tom smyslu, aby se vlk nažral a koza zůstala celá,“ řekla LN Jiřičná.

Proti je také vedení knihovny. „Kdekoli jinde už nebude budova mít všechny náležitosti, které z ní činily výjimečný projekt,“ řekl včera agentuře ČTK ředitel Národní knihovny Pavel Hazuka.

 Že okraj metropole není úplně vhodný, připustil i Jiří Paroubek. „Ideální je mít knihovnu uprostřed města, aby byla k dispozici studentům,“ řekl Paroubek. Podle něj by Pražané měli ve volbách do pražského zastupitelstva podpořit sociální demokracii, pokud chtějí, aby blob zůstal Praze. Jinak mají podle Paroubka zřejmě smůlu.

Architekt Kaplický, který letos v lednu zemřel v den, kdy se mu narodila dcera Johanka, přitom bojoval za to, aby nová Národní knihovna podle jeho návrhu stála na Letné a nikde jinde.

K Paroubkovi měl Kaplický poměrně blízko. V květnu loňského roku se stal dokonce jeho poradcem pro oblast kultury. Jiří Paroubek tehdy vyjádřil blobu podporu a zároveň tvrdě napadl ODS, která podle něj knihovně hází klacky pod nohy.

Paroubek s Rathem to ale budou mít těžké. Studio Future Systems architekta Kaplického se totiž rozpadá. A majitelem kontroverzního projektu „blob“ už ani není Národní knihovna. Začátkem března totiž vypršela lhůta pro přípravu projektové dokumentace. 

Celý projekt za několik milionů korun tak připadl zpět jeho tvůrci. Kdo ale má práva na vítězný projekt a kdo je jeho pokračovatel po smrti Jana Kaplického, je v tuto chvíli nejasné. Podle architektky Jiřičné má všechna práva na Kaplického projekty v Česku vdova po slavném architektovi Eliška.

„Pokud vím, tak projekty v Česku patří Elišce,“ řekla Jiřičná. Návrh na novou budovu Národní knihovny zvítězil v březnu 2007 v soutěži. Proti knihovně se poté postavil prezident Václav Klaus, pražští politici a především primátor Pavel Bém.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...