Neděle 20. června 2021svátek má Květa 17 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Razie míří na exředitele Lesů Szóráda. Podle policie nezasáhl proti kůrovci a způsobil škodu 2,4 miliardy

Daniel Szórád v roce 2017. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Szórád v roce 2017. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Nevýhodné ukončení smluv a nedostatečný zásah proti kůrovcové a větrné kalamitě. To jsou podle zjištění LN problémy, ve kterých uvízl bývalý generální ředitel státního podniku Lesy České republiky (dále jen Lesy) Daniel Szórád.

Právě kolem jeho jména se točila čtvrteční policejní razie, která se zaměřila na sběr důkazů v sídle lesnického podniku a též na ministerstvo zemědělství, pod které Lesy spadají.

Dle dokumentů, které s vyšetřováním případu souvisejí, policie Szóráda podezřívá, že svým jednáním měl způsobit státnímu podniku škodu ve výši 2,4 miliardy korun.

„Daniel Szórád nerozhodl o žádných efektivních opatřeních, jejichž prostřednictvím by se zabránilo šíření kůrovců do dalších porostů,“ píše se v jednom z materiálů, se kterými se LN seznámily.

Szórád se do funkce šéfa Lesů dostal v roce 2014 za ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL). Skončil loni v květnu, kdy ho  odvolal bývalý ministr zemědělství Jiří Milek.

Zásah v Praze a v Hradci Králové

Případ vyšetřuje Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) a dozoruje jej Vrchní státní zastupitelství v Praze. Čtvrteční razie se uskutečnila jak v Praze na ministerstvu zemědělství, tak v hradeckém sídle podniku Lesy České republiky, které pod tento rezort spadají.

Detektivové hledali důkazy jak v papírové, tak elektronické formě. Zajímali se o smlouvy s dřevařskými společnostmi, hledali manažerské smlouvy pracovníků vedení Lesů, požadovali vydání zápisů z porad, zajímali se o materiály k zacházení s rezervními fondy.

O razii rozhodoval královéhradecký okresní soud, který vyhodnotil, že vyzvednutí potřebných důkazů netřeba odkládat. „Soud se ztotožnil s tím, že zde jsou dány podmínky pro neodkladnost úkonu… Tato neodkladnost je dána z důvodu nebezpečí zmaření, prozrazení úkonu, úmyslného zničení, nebo ztráty důkazů,“ stojí v jednom z papírů, které LN k případu získaly.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová uvedla, že policisté zajišťují důkazy a nikoho nezadrželi. Nikdo zatím nebyl ani obviněn. Další informace Bradáčová neuvedla. Sdílnější ve čtvrtek nechtělo být ani ministerstvo zemědělství. Ministr Miroslav Toman (ČSSD) nicméně připustil, že policejní očko se zaměřilo na bývalé vedení Lesů. „Netýká se to jenom ministerstva zemědělství, týká se to i Lesů ČR a předchozího vedení Lesů ČR,“ řekl Deníku N ministr zemědělství s tím, že konkrétně jde o období bývalého generálního ředitele Szóráda.

Ten v čele vlivné státního podníku stanul v době, kdy ministerstvo zemědělství vedl bývalý místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Toho policie zatím nekontaktovala. „O záležitosti jsem se dozvěděl před pár minutami z médií. A jsem naprosto v klidu. V Lesích ČR se za mého působení nic nezákonného nedělo,“ sdělil exministr Jurečka MF DNES.

Práce pro konkurenci

Policie má za to, že Szórád se během svého působení v čele státního podniku v letech 2014 až 2018 dopustil několika problematických kroků. LN se jej pokoušely ve čtvrtek kontaktovat, do uzávěrky vydání však Szórád na dotazy nereagoval.

Vyšetřovatelé mají primárně podezření, že Szórád selhal v souboji s kůrovcovou kalamitu. Nikoliv však z důvodu neschopnosti, podle detektivů tak měl činit úmyslně. Jednou z věcí, kterou NCOZ Szórádovi vyčítá, je dle dokumentů rozhodnutí o rozpuštění rezervního fondu Lesů v letech 2015 až 2017. Fond měl přitom sloužit jako finanční rezerva pro případ neočekávaných a nenadálých investic – vzniklých například kvůli kalamitám. Policie míní, že po rozpuštění fondu musely Lesy na hašení škod načerpat komerční úvěr, který však pro státní podnik nebyl výhodný.

Čtvrteční razie se zaměřila též na zisk důkazů k policejnímu podezření, že Szórád po své odchodu z vedení Lesů loni v květnu nedodržel konkurenční doložku a pracoval pro dřevařskou konkurenci. „Po ukončení jeho pracovního poměru u Lesů bylo v rámci prověřování zjištěno, že porušoval smluvní podmínky uvedení v konkurenční doložce... Ačkoliv podezřelý realizoval činnosti ve prospěch dalších osob na dřevozpracujícím trhu, nechával si vyplácet plnění z této dohody o konkurenční doložce vyplývající, a to na základě jím vydaných nepravdivých čestných prohlášení,“ konstatovala policie, která nyní bude zkoumat důkazy, které ve čtvrtek ukořistila.

Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...