10. prosince 2013 13:00, aktualizováno 13. 12 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Razie kvůli krácení daní. V případu přibyl už desátý obviněný

Kriminalisté odnášejí věci z budovy, kde sídlí firmy podnikatele Františka Savova. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kriminalisté odnášejí věci z budovy, kde sídlí firmy podnikatele Františka Savova. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Ve vyšetřování daňových úniků, při kterých měl stát podle policie přijít až o čtyři miliardy korun, přibylo nové obvinění. Z původních devíti se počet vyšetřovaných osob rozšířil na deset.

"Věc je stále ve vyšetřování, ale musím upřesnit, že nyní je trestně stíháno už deset osob," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej. K obviněným kriminalisté sdělili pouze tolik, že je mezi nimi osm mužů včetně jednoho advokáta a jedna žena.

PSALI JSME:

Obvinění podle vyšetřovatelů předkládali Finančnímu úřadu pro Prahu 5 daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje. "Po vzájemné domluvě měli soustavně, opakovaně a nezákonně vylákávat nadměrný odpočet u daně z přidané hodnoty u několika z jimi ovládaných společností," popsal podstatu případu už dříve Ibehej. Desítka obviněných si díky tomu měla přijít na minimálně 780 milionů korun.

Otazníky kolem Savova

Po hlavní razii v operaci Octavian, jak ji protikorupční policie nazývá, se hovořilo o její možné spojitosti s podnikatelem Františkem Savovem. Část domovních prohlídek, které policie provedla, totiž proběhla i v Praze v Košířích, kde v kancelářském komplexu sídlí i vydavatelství Mladá fronta, k jehož vlastnictví se Savov už dříve přihlásil. Policie ale v reakci zdůraznila, že vydavatelství se razie netýkala, jejich objektem zájmu se stala nejmenovaná mezinárodní společnost.

Operace Octavian

  • počet obviněných: 10
  • z čeho jsou obviněni: krácení daní a legalizace výnosů z trestné činnosti
  • na kolik si obvinění přišli: min. 780 milionů
  • škoda způsobená státu: až 4 miliardy

Jak ale upozornil deník MF Dnes, jméno Františka Savova se přeci jenom v případu objevuje. Policie během operace Octavian provedla celkem 14 domovních prohlídek. V povolení k jedné z nich figuruje Savovo jméno podle deníku hned dvakrát.

Mezi desítku obviněných však Savov nepatří. "Jméno František Savov nefiguruje v žádném z případů, které dozoruje naše státní zastupitelství," sdělila serveru Lidovky.cz Štěpánka Zenklová z Městského státního zastupitelství v Praze, pod jejímž dozorem celý případ probíhá. To samé řekl i Savovův mluvčí Michal Donath. Savov podle něj aktuálně není obviněn v žádné kauze.

spaŠárka Pálková

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!