Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

ANO vítá Pavlovo veto. Odmítl se podílet na chaotickém řešení, míní Schillerová

  11:40aktualizováno  13:38
Politici opozičního ANO přivítali, že prezident Petr Pavel vetoval návrh zákona, který má v letošním roce zvýšit platy politiků o 6,95 procenta. Šéfka poslanců ANO Alena Schillerová argumentuje tím, že návrh vlády je v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Prezident Pavel se podle ní nechtěl podílet na chaotickém řešení vlády. Pavlovo veto přivítala i Soudcovská unie.

Předseda ANO Andrej Babiš a šéfka poslanců ANO Alena Schillerová při mimořádné schůzi k poplatkům pro Českou televizi a Český rozhlas | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

„Nedivím se, že se prezident odmítl podílet na chaotickém řešení, které Fialova vláda připravila nejen pozdě, ale také špatně a navíc v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Přestože jeho nález ohledně platů soudců je z května, Fialova vláda na něj reagovala až na podzim po krajských volbách, a to navíc způsobem, který ho vůbec nerespektoval,“ uvedla šéfka Schillerová.

Plnou zodpovědnost za vzniklý chaos podle ní nese vláda v čele s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou. Právě on navrhl ve vládě řešení, proti kterému se nyní postavil prezident Pavel.

Veto, které využil prezident Pavel, ocenil i místopředseda opozičního hnutí ANO Robert Králíček.

„Snad poprvé cítím, že prezident Petr Pavel poslouchá opozici a experty. Vetování zákona, který zvyšuje platy politiků a soudců, je pro mě první jiskřička naděje, že žijeme v zemi, kde prezident není jen stroj na podpis,“ uvedl Králíček.

Opoziční hnutí ANO a SPD navrhovala zmrazení platů politiků až do konce roku 2029. Ani takový nápad se ale prezidentovi Pavlovi nelíbí.

„Stejně tak vnímám jako špatné řešení návrhy předložené parlamentní opozicí zcela zmrazit platy představitelů moci zákonodárné a výkonné, nebo nápady naprosto oddělit platy soudců od platů dalších představitelů státní moci,“ uvedl prezident v doprovodném dopise, který poslal spolu s vetem novely šéfce dolní komory parlamentu Markétě Pekarové Adamové z TOP 09.

Druhé opoziční hnutí SPD nad Pavlovým vetem nejásá. „Prezident Pavel nevetoval zákon o platech pro nemravnost návrhu, ale proto, že návrh nepřidával soudcům tak, jak by podle Ústavního soudu měl - jinými slovy v rozhodování prezidenta nehrál roli názor občanů, ale rozhodla soudcovská lobby,“ reagoval na síti X šéf SPD Tomio Okamura.

„Prezident vetoval růst platů politiků a soudců. Není divu, protože Blažek (ministr spravedlosti Pavel Blažek – pozn. redakce) s Jurečkou věděli, že tam je problém s platy soudců, ale ve sněmovně se na to vykašlali. Mizerná práce! Jenom Piráti předložili návrh, jak to udělat pořádně, ale ten zamítli a vytvořili tak tenhle chaos,“ komentoval krok hlavy státu šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Politici zatím dostanou platy podle loňské výše, reagoval na Pavlovo veto Jurečka

Do konce února dostanou politici zálohy platu podle loňské výše svého výdělku, reagoval na veto prezidenta Petra Pavla k vládnímu návrhu, jak se letos mají zvýšit platy politiků, soudců a státních zástupců, lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Právě on navrhl vládě zvýšení platů, které prezident odmítl.

„Respektuji rozhodnutí pana prezidenta. Do konce února budeme chtít situaci řešit tak, že se vyplatí zálohy podle výše platů v minulém roce. O dalším postupu rozhodne Poslanecká sněmovna,“ uvedl na sociální síti X ministr Jurečka.

Soudcovská unie prezidentovo veto novely zákona o platech ocenila. Zákon podle ní nemůže obstát z ústavního hlediska a je na Sněmovně, zda otázku dokáže vyřešit věcně. Z ústavního hlediska nemůže zákon obstát, uvedl šéf unie Libor Vávra.

V průvodním dopisu dal Pavel za pravdu argumentům justičního grémia, Soudcovské unie i Unie státních zástupců.

„Platy by měly být závislé na něčem, co je objektivní a nepodléhá krátkodobému politickému zájmu. Průměrná mzda v národním hospodářství je objektivní fakt, protože ho významně ovlivňuje situace soukromého sektoru,“ řekl Vávra.