19. prosince 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Větší pravomoci pro NKÚ? Ne, jde jen o další byrokracii, hlásí Okamura

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto: ČTK

PRAHA Přinese to jen zbytečnou byrokracii navíc. S tímto vysvětlením v úterý poněkud překvapivě odmítl senátní výbor ústavní novelu, která má posílit pravomoci Nejvyšší kontrolního úřadu. Není tak jisté, zda horní komorou projde.

"Většina stran měla rozšíření působnosti NKÚ ve svých volebních programech. Měly by si tedy uvědomit, že by měly své sliby splnit," reagoval na odmítnutí novely viceprezident kontrolního úřadu Miloslav Kala. Novela podle něj rozšiřuje pravomoci úřadu pouze v té míře, která je srovnatelná s praxí zavedenou v jiných evropských státech.

PSALI JSME:

Kala proto doufá, že navzdory odmítnutí novely ústavně-právním výborem ji Senát schválí. Podle Jaroslava Kubery (ODS), který s novelou nesouhlasí, to však není vůbec jisté. "Myslím, že se nepodaří získat ústavní většinu," odhadl síly v Senátu. Řada senátorů má zkušenosti ze samosprávy, a proto podle něj budou mít stejné námitky jako on.

Další papírování? Nechceme

Kubera kritizuje v novele hlavně "populistické návrhy". Míní totiž, že přinesou více potíží než úspěchu. Vadí mu hlavně část, podle které by úřad mohl kontrolovat, zda hospodaření měst a obcí a nakládání s jejich rozpočty probíhá v souladu se zákonem.

"Ty samosprávy jsou kontrolovány tolika orgány - krajem, ministerstvem - že nic jiného nedělají, než že jsou stále k dispozici nějakým kontrolám. A pokud si někdo myslí, že více kontroly přinese více užitku, tak to nepřinese," zdůvodnil Kubera, proč ve výboru hlasoval proti novele.

NKÚ nic nevyšetřil

S Kuberou si v tomto názoru notuje senátor Tomio Okamura. "Starostové menších obcí jsou již nyní totálně zahlceni neskutečnou byrokracií, že jim nezbývá čas pro skutečnou práci pro obec," uvedl pro Lidovky.cz.

Rozšíření pravomocí nejvyšších kontrolorů podle něj není skutečně účinné řešení problémů měst a obcí. "NKÚ již funguje léta a v podstatě korupci ve státní správě nevyřešil," zhodnotil práci úřadu.

Zopakoval svůj dlouhodobý názor, že mnohem účinnějším řešením by bylo uzákonit hmotnou a trestní odpovědnost politiků a exekutivy. "Takový zákon už připravuju," dodal senátor.

Pokud novela projde, změní se pravomoci NKÚ takto:

"Nejvyšší kontrolní úřad je nezávislý orgán, který kontroluje

  1. hospodaření s majetkem státu a s prostředky poskytnutými státu ze zahraničí,

  2. příjmy a výdaje státního rozpočtu, státní závěrečný účet a příjmy a výdaje státních fondů,

  3. hospodaření s majetkem územních samosprávných celků a příjmy a výdaje jejich rozpočtů, a to z hlediska souladu se zákony,

  4. hospodaření s majetkem právnických osob veřejnoprávní povahy, o nichž tak stanoví zákon, a to v zákonem stanoveném rozsahu,

  5. hospodaření s majetkem právnických osob, v nichž má Česká republika nebo územní samosprávný celek majetkovou účast, o nichž tak stanoví zákon.“.

spaŠárka Pálková
  • 9Diskuse