Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Realitka rozprodá domy Českých drah. I s nájemníky

Budova v Uhříněvsi, kterou České dráhy prodávají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova v Uhříněvsi, kterou České dráhy prodávají. | foto: nemovitosti.ceskedrahy.czLidovky.cz

PRAHA Máte zálusk na rodinný dům se zahradou ve východočeské vesnici? Pak neváhejte a navštivte stránky Českých drah. V sekci nemovitosti k prodeji je takový dům v Radhošti u Ústí nad Orlicí k mání už za 520 tisíc korun. Nesmí vám však vadit, že společně s domem koupíte i jeho nájemníky a pár metrů od vás sviští rychlíky z Prahy do Ostravy.

České dráhy hodlají v příštích dvou letech rozprodat 4500 budov a 14 000 pozemků (přesnou výměru všech pozemků neznají, ale ve většině případů jde o parcely o zhruba 1000 m2). Starost o prodej předají realitní společnosti, která za obchod vyinkasuje 90 milionů korun. Údržba a ostraha nevyužívaného majetku dráhy ročně stojí 240 milionů korun. 

ČTĚTE TAKÉ:

Malá dřevěná bouda bez oken, nepoužívaná stanice, ale i lukrativní pozemky v centru Prahy. Dráhy pořádají výprodej tisíců zbytných nemovitostí. S pomocí realitky je chtějí prodat do dvou let.

Prodeje zbytného majetku Českých drah mají vždy své ale. I proto České dráhy usoudily, že svých 14 tisíc nepotřebných pozemků a 4500 zbytných budov samy neprodají. K obřímu výprodeji tak hodlají přizvat realitní firmu, která má jejich majetek do dvou let rozprodat.

Cenu budov stanoví realitka

„Prodeje neprobíhají tak rychle, jak bychom chtěli. Dokážeme prodat jen nějakých 200 budov a pozemků ročně. Do údržby těchto objektů přitom každým rokem dáváme 240 milionů korun a navíc, čím starší budovy budou, tím hůře se budou prodávat,“ vysvětlil krok Českých drah jejich mluvčí Radek Joklík.

České dráhy prodávají nemovistosti - grafika.

Tendr, který dráhy vypíší, má nalézt konsorcium specializovaných firem. Kromě renomované realitní kanceláře hodlají dráhy do prodeje svých nemovitostí zapojit i finanční odhadce a firmu, která má zkušenosti s řízením velkých projektů. Výherce výběrového řízení bude muset stanovit skutečnou tržní hodnotu zbytného majetku, vypracovat prodejní strategii a následně i zajistit samotný prodej.

Balíčkový systém. Jako v Německu

Za tyto služby mu dráhy slušně zaplatí. Předpokládaná hodnota zakázky na zhruba tři roky je 90 milionů korun. Skutečná výše provize však bude záviset na dosažené prodejní ceně. Jinak řečeno, pokud se prodá méně parcel nebo pod cenou, i provize pro zprostředkovatele budou nižší.

Domy budou v balíčku České dráhy hodlají prodávat nemovitosti takzvaným balíčkovým systémem, podobně jako před časem jejich kolegové z Německa. To znamená, že zájemci nenabídnou jen vkusný opravený dům poblíž trati, ale i nedalekou ruinu, kterou by samostatně neprodaly. „Německým drahám se tento systém prodeje velmi vyplatil, a proto si od něj hodně slibujeme,“ doplnil Joklík. Podle realitních odborníků tento způsob prodeje cenu mnoha drážních nemovitostí výrazně srazí.

Výprodej se bude týkat různorodých drážních nemovitostí. Na prodejní listině se ocitnou malé dřevěné sklady o ploše několika metrů čtverečních, rodinné domy, panelové ubytovny, ale i rozlehlé nepoužívané železniční stanice. Mezi největší lákadla se však řadí pozemky v centrech velkých měst. Jde především o prostory pražského Smíchovského nádraží a nákladového nádraží Žižkov, což jsou mezi developery velmi žádané rozvojové oblasti.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...