Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Realitky postižené krizí se připojují k řetězcům

Česko

ČESKÉ BUDĚJOVICE Řada jihočeských realitních kanceláří se v budoucnu zřejmě spojí s velkými realitními sítěmi. Tuto variantu podle odhadů odborníků využilo už minimálně deset kanceláří v kraji. Je pro ně schůdnější stát se franšízou než velkým kancelářím konkurovat. Může za to i ekonomická krize a oslabený realitní trh. Některé kanceláře jsou proti slučování a chtějí vytvořit proti těmto sítím opozici. Vyplynulo to z odpovědí zástupců kanceláří oslovených ČTK.

„Řada majitelů realitních kanceláří ke sloučení přistoupila nebo o tomto kroku uvažuje. Zjistili, že je lepší s takovými společnostmi spolupracovat než jim konkurovat,“ řekl majitel jedné z největších jihočeských realitních firem RK Stejskal.cz Jan Stejskal. Jeho kancelář se již spojila se světovou sítí realitních kanceláří Century 21. Od ledna příštího roku bude působit pod jejím jménem.

Pro malé realitní kanceláře bude na trhu místo i do budoucna. Ale pokud se budou chtít rozvíjet a rozšiřovat, pak dají přednost řetězcům, míní Stejskal.

Jeho slova potvrdil i regionální ředitel M&M reality pro Jihočeský kraj Tomáš Štěpnička. Společnost má v ČR 51 poboček. „Po ekonomické situaci, která zde byla v roce 2009, se mnoho menších kanceláří dostalo do existenčních problémů a v tu chvíli pro ně byla jedna z možností spojit se s velkou realitní kanceláří nebo se stát součástí její sítě,“ uvedl s tím, že se to týká celé republiky. Zaregistrovali prý zájem několika realitních firem o sloučení, ale nejde prý o masovou záležitost. Sloučení kancelářím přináší finanční stabilitu i zázemí, uvedl.

Štěpnička předpokládá, že by realitní trh v ČR měl směřovat k západnímu vzoru, kdy je na trhu pouze několik největších společností, které udávají trendy a další vývoj.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!