PRAHA Pavel Tesař z Velkého Meziříčí chtěl koupit domek. Obrátil se proto na realitní kancelář BIB. Ta mu nabídla dům za dva miliony s tím, že prodávající na prodej spěchá. Pan Tesař tedy podepsal s realitkou smlouvu, zaplatil zálohu a rovnou i provizi realitce ve výši 10 procent. Poté mu však bylo řečeno, že si majitel domku prodej rozmyslel. Zálohu sice kancelář vrátila, ale dvousettisícovou provizi si nechala. Klientovi se podařilo získat své peníze zpět až s pomocí právníků.
Podobných případů v Česku v poslední době přibývá. Prodeje nemovitostí totiž nejdou jako dříve, a tak si některé realitky „přivydělávají“ různými triky.
„Podvody se bohužel množí, naši makléři to od klientů slýchají stále častěji. Vynalézavost takových obchodníků nezná mezí,“ říká Adéla Majerová z realitní kanceláře Sting.
Základní strategie spočívá především v tom, že se zprostředkovatelé snaží za každou cenu podepsat exkluzivní smlouvu s nesmyslnými podmínkami a obrovskými sankcemi. Klientům lžou, že se nejedná o exkluzivní smlouvu. Tvrdí jim také, že smlouva, kterou podepisují, je k ničemu nezavazuje. Bohužel opak je pravdou. Takoví makléři od samého počátku vůbec nepočítají s tím, že by kdy nemovitost prodali. Spoléhají jen na profit ze sankcí, které hrozí při porušení smluvních podmínek. Z praxe je v souvislosti s těmito praktikami znám například případ realitní kanceláře Prolux.
Oběťmi se stávají jak kupující, tak prodávající. Kupující nejčastěji přijde o provizi, v horším případě o zálohu, prodávající riskuje, že prodá nakonec svoji nemovitost pod cenou. Oběma pak hrozí pokuty za porušení smlouvy.
Problém je v tom, že v naprosté většině případů nejde o podvod z hlediska trestněprávní odpovědnosti, ale spíš o trik. Policie proto tyto případy neřeší. „Co se týče nevýhodných smluv, jedná se ve většině případů o obchodněprávní, popřípadě občanskoprávní spor, neboť se velice obtížně prokazuje úmyslné jednání pachatele,“ sdělil LN Jan Melša, vrchní komisař Preventivně informačního odboru Policie ČR.
Renomovanější realitní kanceláře si stěžují, že jim nepoctivé realitky kazí pověst. „Padesát procent lidí neobchoduje s realitkami, protože se do ní vůbec bojí vkročit,“ říká David Krajny, generální ředitel společnosti RE/MAX.
Mnoho realitek proto volá po zpřísnění podmínek a důslednější kontrole této činnosti. Základní problém spočívá v tom, že zprostředkovávat prodej nemovitostí může prakticky kdokoli, kdo o to zažádá na živnostenském úřadě. Jde totiž o činnost volnou, ne vázanou.
Na trhu působí tři asociace realitních kanceláří, ale ani jedné se zatím nepodařilo dosáhnout toho, aby se plošně zpřísnily podmínky. „Asociace by měla regulovat i typy smluv, aby nebyly pro klienta riskantní,“ tvrdí Krajny, který chce založit zcela novou asociaci.
„Pokud v období hospodářské recese iniciuje podnikatelský subjekt vytvoření profesního neziskového sdružení, přestože takové v zemi existuje, pak si o jeho úmyslech můžeme leccos domýšlet,“ reaguje na tyto snahy generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka.
A tak mezitím, co se realitní kanceláře mezi sebou hádají a zakládají nové asociace, nepoctiví makléři pokračují ve své činnosti bez postihu.
***
Jak ochránit své peníze před podvodníky
PRODÁVÁTE DŮM ČI BYT
1) Pozor na exkluzivní smlouvy – často obsahují vysoké pokuty v případě neuskutečnění prodeje
2) Pozor na DPH při stanovení provize realitky – provize by měla být stanovena včetně daně
3) Používejte prověřené realitní kanceláře
4) Při peněžních převodech používejte notářskou/advokátskou úschovu
KUPUJETE DŮM ČI BYT
1) Pozor na zálohy – množí se případy, kdy je realitky odmítají vracet
2) Při placení použijte notářskou úschovu, jinak hrozí, že se peníze nedostanou k prodávajícímu
3) Používejte prověřené realitní kanceláře
4) Důkladně si prostudujte smlouvu a dejte pozor na text drobným písmem
Nereagujte na nabídky!
„V této ulici koupím rodinný domek, v tomto domě byt.“
„Vykoupíme vaši nemovitost!“
„Peníze ihned za váš dům!“
„Máme kupce na váš dům (byt, pozemek)!“
Známé firmy
* Prolux Pro údajné podvody při prodejích nemovitostí je vyšetřována realitní kancelář Prolux Consulting. Na policii se obrátilo už téměř 200 lidí s tím, že je realitní kancelář okradla. Sám Prolux se hájí, že jde o křivé nařčení. Klienti tvrdí, že jim makléři při podpisu smlouvy zatajili podstatnou věc – když nemovitost prodají přes jinou kancelář, zaplatí pokutu a může jít i o statisíce. Informace o pokutě jsou prý ve smlouvě velmi malým písmem. Někteří klienti navíc tvrdí, že kancelář pro ně prakticky nic neudělala, a právě proto svou nemovitost prodali sami. „Prolux ty nemovitosti nemá zájem prodat. Vydělává na tom, že lidi podepíšou exkluzivní smlouvu,“ tvrdí jedna z klientek. Podle Proluxu je ale vše čisté. Policie si nechala zpracovat několik znaleckých posudků a během několika měsíců rozhodne, zda někoho konkrétního obviní z trestného činu.
* Rekin Mnohem průkaznější je případ realitní kanceláře Rekin, která vybírala od svých klientů zálohy na koupi bytu či domu a nevracela je. Ostravský krajský soud nyní řeší vytunelování a následný krach této realitky. Její majitelé Silvie a Pavel Pešátovi podle obžaloby připravili více než 100 klientů o 36 milionů korun. Zpronevěřili peníze určené na nákup nemovitostí. Poškození zatím od obžalovaných nedostali ani korunu. Možná ani nedostanou. Firma je v likvidaci a dluží i dalším subjektům. Hodnota jejích závazků přesahuje 55 milionů korun.