Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Realitní trh je málo regulovaný

Česko

„Transakce probíhající přes realitní kanceláře by se měly trochu zkultivovat. Obnovila by se tím důvěra v realitní makléře,“ říká Hanuš Němeček, obchodní a provozní ředitel realitní společnosti RE/MAX.

* LN Ovlivní podle vás volby nějak realitní trh?

Dojít by k tomu mohlo, ale spíš jen k lepšímu. Realitní trh je téměř neregulován. Po 20 letech nemáme pořád uzákoněno nic, co by určilo pravidla pro všechny. Třeba realitním makléřem může být téměř kdokoli. Takže podle toho, jak dopadnou volby, může situace buď zůstat při starém, nebo se konečně posunout k lepšímu. Nedokážu si však představit, vzhledem k současné ekonomické situaci v Evropě, že by se někdo chtěl starat o to, zda je realitní makléř vázaná živnost, nebo ne. Iluze si proto nedělám.

* LN Například liberálové však tvrdí, že jakékoli regulace nejsou pro trh příliš prospěšné, brzdí jeho přirozený vývoj...

Tuto úvahu nesdílím. RE/MAX je původně americkou společností, která sbírá zkušenosti již dvacet let, a my máme možnost je sdílet. Ve Spojených státech je realitní trh regulován v podstatě odjakživa a my vnímáme, že mu to velmi pomáhá. Je až s podivem, jak je možné, že v Česku nevznikla žádná organizace stanovující, jak se má realitní makléř chovat. Klient mu totiž často svěří svůj jediný majetek, který má. Vezměte si třeba pojišťovací poradce. Ti nakládají s mnohem menšími částkami, a přesto jsou nějakými pravidly regulováni.

* LN Před časem jsme se bavili o organizaci, kterou byste chtěli založit po vzoru amerických kolegů. Ta by měla napomoci určitému pročištění trhu s realitami. Můžete být dnes už konkrétnější?

Ani v tuto chvíli nemohu být příliš konkrétní, avšak má jít o asociaci, která bude schopna například přimět naše politiky, aby realitní makléřství bylo vázanou živností. Snažíme se zejména o to, aby tuto asociaci všichni akceptovali, tedy jak velcí hráči na trhu, tak menší kanceláře nebo samostatně působící makléři. Podmínkou pro vstup do asociace bude striktní dodržování etického kodexu. Velice intenzivně jednáme s hráči na trhu, se kterými bychom mohli tuto asociaci založit.

* LN Kdo to je?

Jsou to největší realitní kanceláře v tuzemsku. Jde například o Sting, M&M Reality Holding a další. Nechtěl bych však předbíhat.

* LN Co třeba Century 21, se kterou jste vždy měli trochu citlivé vztahy?

Nevylučujeme jednání ani s Century 21. Máme domluvenou schůzku.

* LN Jak si představujete koexistenci s ostatními asociacemi, jež na českém trhu už působí?

Určitě se budeme snažit s nimi spolupracovat, nehodláme se vůči nim v žádném případě nějak vymezovat. Spousta kolegů z branže se však o jejich působení nevyjadřuje příliš lichotivě. My si také myslíme, že mohly udělat víc, ale vzhledem k současné fragmentaci trhu nebylo ani v jejich silách, aby ho sjednotily. Náš cíl je jednoduchý: sjednotit velké hráče a vytvořit jednotnou databázi nemovitostí, ze kterých budeme schopni dělat statistiky. Chceme trochu zkultivovat prodeje přes realitní kanceláře a ve své podstatě obnovit důvěru v realitní makléře.

* LN Čím se chcete od ostatních asociací odlišit, co nabízíte navíc?

Měla by se odlišit jedním základním parametrem, a to svou silou. Jinak řečeno, silou něco prosadit. Zvažte, že když se spojí jen tři největší hráči na trhu, budou disponovat zhruba 35 procenty trhu. Tím pádem se stávají důstojným partnerem pro vládní organizace, pro dodavatele a další subjekty.

* LN Myslíte si, že ostatní asociace tuto sílu nemají?

Určitě nemají. Největší asociace, která tady momentálně je, je Asociace realitních kanceláří České republiky. Ta má zhruba 160 členů z řad kanceláří. Jen RE/MAX má 135 kanceláří. Pokud se tedy spojíme s jakoukoli jinou franchisovou společností, máme okamžitě víc členů než oni. Naší ambicí je, abychom byli třikrát až čtyřikrát větší než v současnosti největší asociace v tuzemsku.

* LN V čem byste mohli vzájemně spolupracovat?

Jedním průsečíkem spolupráce by mohlo být vzdělávání, certifikace a také určité spojení členské základny.

* LN Kdy hodláte se svou asociací vstoupit na český trh?

Myslím si, že září je termín, kdy budeme moci oznámit, že asociace vznikla.

* LN Jaké jsou podmínky pro vstup? Předpokládám, že kdokoli do ní nebude moci vstoupit...

Máme ambici pozvat do asociace kohokoli a ctít presumpci neviny, ale bude velmi záležet na tom, jak se bude jako člen posléze chovat.

* LN Na jedné konferenci jste uvedl, že chcete nynější desetiprocentní podíl na trhu zvýšit v blízké době na dvanáct až třináct procent. Museli jste své představy o expanzi nějak upravovat?

Naším dlouhodobým cílem je získat třicetiprocentní podíl na trhu. Věděli jsme však, že časový plán budeme muset postupně upravovat i podle toho, jak se bude vyvíjet ekonomická situace na trhu. Což se také stalo, ale jelikož jsme v roce 2009 rostli v dvouciferném řádu, stále tvrdím, že čas na polevování není.

* LN Do kdy se chcete dostat na těch třináct procent?

Do konce roku. To je podle mě velmi střízlivý odhad. Neobávám se tedy, že bychom ho neměli naplnit.

* LN Kolik máte v současnosti realitních makléřů? V jedné pobočce jich může být jak jeden, tak deset. Na jejich počtu se přitom dobře pozná, jak rostete.

Přesně tak. Počet kanceláří není úplně relevantní. Počet makléřů je pro nás důležitý. V současné chvíli evidujeme 1281 makléřů v síti RE/MAX. Ovšem teď jsem vám řekl číslo, které už za několik hodin nebude aktuální. Počty našich makléřů totiž velmi dynamicky rostou.

* LN Kolik makléřů chcete mít do konce roku?

Mohli bychom se dostat k počtu 1500 makléřů, ne-li víc.

* LN Před časem jste spolu se dvěma dalšími kancelářemi oznámili odstoupení z inzerování na Sreality. cz. Jak to vypadá teď?

Na základě informací, které jsme v tu danou chvíli měli, jsme se rozhodli odejít. Nyní však spolu jednáme o našem dalším působení v rámci Sreality.cz. Mám z toho dobrý pocit. Právě asociace by měla být nástrojem, jak se její členové dostanou k relevantním nabídkám od dodavatelů, například co se inzerce týče.

* LN Přes polovina realitních transakcí se v současnosti realizuje bez účasti realitní kanceláře. Mohla by asociace pomoci i k poklesu tohoto čísla? Předpokládám, že to bude jeden z vašich cílů...

Jsem přesvědčen, že toto číslo se do budoucna změní ve prospěch realitních kanceláří i bez přispění asociace, a to i díky tomu, jak se zrychluje doba. Pořád se zvyšuje počet lidí, kteří nemají čas sledovat na internetu měnící se nabídku volných nemovitostí nebo je prodávat. Asociace jen uspíší přesun od samoprodejců ke skupině lidí, kteří prodávají pomocí realitek.

* LN Na trh vstupuje další franchisingová síť Coldwell Banker. Jednáte o možném členství v asociaci i s nimi?

Nejednáme. Nechceme do asociace tahat pouze známé značky, ale především lidi, kteří mají podíl na trhu. Jestli se později stanou členy, záleží pouze na nich.

* LN Jak velkou šanci této nové síti na tuzemském trhu dáváte?

Řeknu jenom, že jim přeji hodně štěstí.

* LN Celý trh se momentálně jeví jako mírně informačně rozervaný. Část odborníků tvrdí, že k poklesu cen již nedojde, jiní mají jiný názor, a s koupí bytu by ještě počkali. Co si myslíte vy?

Podle mě nikdo nedokáže dobře predikovat víc než dva měsíce dopředu. Jako RE/MAX máme tržní podíl deset procent, a přesto si nedovolíme predikovat tak, jak to činí někteří odborníci v médiích. Když ceny předpovídá někdo, kdo nemá třeba ani půl procenta trhu, zajímalo by mě, kde bere takovou jistotu a čísla.

Autor: