Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Reality show vysíláme, ale jiné

Česko

  10:35
PRAHA - "Mezi Velkým bratrem a Poštou pro tebe je zásadní rozdíl," říká generální ředitel České televize Jiří Janeček.

Generální ředitel České televize Jiří Janeček foto: Hynek GlosLidové noviny

LN Za poslední dva roky má ČT již čtvrtého ředitele programu. Je to dobře?
Celou dobu hledám člověka, který by byl schopen tuto funkci zastávat. Bohužel jich po ulici tolik nechodí. To, že jsem program dočasně podřídil vrchnímu řediteli, má smysl. František Lambert sice není programový specialista, ale skvělý manažer. Chci, aby nastavil parametry, které program dříve neměl. Až bude existovat řád a systém, můžeme hledat dál.

LN Nevadí, že nejdůležitější funkci v televizi, zahrnující dlouhodobou programovou vizi, zastává manažer, jenž se na program dívá hlavně z finanční stránky?
Nelze dělat všechno najednou. Když jsem přišel, bylo nejdůležitější postavit na nohy hospodaření ČT. Teď je třeba zavést systém v oblasti programu. Programová vize navíc není jen věcí programového ředitele, ten není pánbůh. Určovat směr bych měl i já a nejvyšší vedení. A protože ani my nejsme páni bozi, radíme se s odborníky.

LN Časté střídání jeho ředitelů tedy program nepoznamenalo?
Sledovanost jsme nejen udrželi, ale dokonce lehce zvýšili, udrželi jsme spokojenost diváků. Pokud jsme nepřicházeli s tolika premiérami, proč to bylo? Protože od roku 1998 jsme měli stejné peníze.

LN Od října jich máte víc. Z nich budete platit i přípravu nových, digitálních programů. Jakých?
Kromě již běžící zpravodajské ČT 24 plánujeme sportovní program, dokumentární, vzdělávací, archivní, program pro děti, v úvahách je i umělecko-kulturní kanál. Které realizujeme, to se jako první dozví Rada ČT. Až bude moci nové kanály naladit každý, změní se i jednička a dvojka. ČT 1 bude i dál plnoformátová, ale přijde o většinu zpravodajství - zbudou jen dvě tři relace za den. ČT 2 bude jedním ze specializovaných kanálů, například dokumentární.

LN Původně měla nynější ČT 24 zčásti zahrnovat sport. Ten má ale nyní zaplnit celý jeden další kanál. Proč?
Chceme zužitkovat co největší část sportovních přenosů, které za velké částky nakupujeme. Když budeme třeba olympiádu vysílat jen na ČT 1, ukážeme z časových důvodů jen špičku ledovce. Na sportovním kanále také využijeme jeden z nejlepších, ne-li nejlepší tým sportovních redaktorů v zemi, jímž disponujeme. Navíc náklady na zřízení takového programu jsou minimální. A z archivních materiálů lze sestavit další nové pořady.

LN Zpřístupníte koncesionářům archiv ČT i na internetu?
Digitalizace archivu bude hodně drahá, ale větší problém je s poplatky autorům, které zákon adekvátně řeší až od roku 2001. V archivu máme 220 tisíc hodin vysílání, je to poklad ze zlatých cihel, ale nemůžeme ho bohužel využít celý, neboť nejsou vyřešena autorská práva. V některých případech se to nemusí vyřešit nikdy.

LN Budete vybírat poplatky i za počítač, na němž je možné vysílání ČT sledovat?
Počítač vybavený tzv. televizní kartou pro příjem zemského vysílání z klasických vysílačů nebo kabelových rozvodů má charakter televizního přijímače a musí být zpoplatněn. V tomto případě nejde o internetový příjem. Co se týče internetového vysílání, bezdrátového či kabelového, necháme si vypracovat právní analýzu.

LN Před hlasováním o zákoně, který následně zvýšil poplatky, jste se sešel s premiérem Paroubkem a šéfy konkurenčních komerčních stanic. Je to normální?
Když mě pan premiér požádá o schůzku, přijde mi samozřejmé, že se s ním setkám. To je standardní věc. Když já požádám o setkání pana premiéra nebo jakéhokoliv pana ministra, tak to udělá taky.

LN Není to příliš vstřícný postoj setkat se s premiérem brzo ráno, na poslední chvíli? Politiky jste předtím informovali důkladně.
Pan Paroubek byl tehdy premiérem krátce, chtěl slyšet můj názor. Vyslechl jej stejně jako názory šéfů Novy a Primy, aniž by z toho v tu chvíli dělal nějaký výstup.

LN Proč jste s řediteli Novy a Primy nechtěl mluvit o reality show v Otázkách Václava Moravce?
Já jsem se s Václavem domluvil, že to bude v pozdější době. Víte, reality show se nás až tolik netýká...

LN Asi by se nediskutovalo jen o sledovanosti, ale třeba co ČT nabídne jako alternativu.
Ano, ale bylo to v období, kdy jsme s alternativou teprve přicházeli a výsledky změn v programu ještě nebyly známy. Nechtěl jsem hovořit o něčem, co teprve startovalo.

LN I ČT nabízí reality show. Podle Hospodářských novin navíc Pošta pro tebe zneužívá emocí stejně jako VyVolení nebo Big Brother. Souhlasíte?
Porovnávat show typu Velký bratr s Poštou pro tebe je nadnesené. Neodkrývají se tam žádné intimní části těla, nehovoří se tam hrubě - je to diametrální rozdíl.

LN Dle komentáře Davida Macháčka Pošta "útočí na lidskou důstojnost mnohem silněji".
Ale princip je jiný. Ano, chceme ukazovat emoce, ale není to hra na city. Sice to není můj šálek čaje, ale ohlas diváků je vcelku příznivý.

LN Zákon vám ukládá naplnit pětinu vysílání pořady regionálních studií. Loni jste ale naplnili jen něco přes 10 procent.
Když jsem nastoupil, slíbil jsem limit naplnit do několika let. A za necelé dva roky jsme to dokázali. Letos se podíl pohybuje mezi 17 a 21 %, v září to bylo devatenáct.

LN Někteří radní ČT poukazují na to, že kvótu naplňujete i opakováním regionálních zpráv v neatraktivních časech či že znovu reprízujete tvorbu regionů, třeba Četnické humoresky.
Do "pražské" kvóty se ale také počítají pořady převzaté, nakupované či reprízované. Brněnské i ostravské studio má navíc na program více než pětinu rozpočtu na veškerý program ČT. Mají tedy dostatečné podmínky, aby povinnost plnili, a už se tak v podstatě děje. Navíc v budoucnu chceme v každém kraji štáb a v něm dramaturga či producenta, aby vyhledával nové tvůrce.

LN Podle radních si prý ředitelé regionálních studií stěžují, že nemohou příliš rozhodovat, co se nakonec dostane na obrazovku. Že o tom rozhoduje Praha.
Až vám to řeknou sami ředitelé, položte tuto otázku mně. Mně to ředitelé neříkají. Včera měli možnost vystoupit s tím na radě. Neudělali to. Není ale důvod. Sám mám nejmenší zájem, aby byla málo zastoupena regionální studia. Navíc mě, Jihočecha, nikdo nemůže osočovat z pragocentrismu. Chci, aby ČT vysílala to nejlepší. Až budou jakékoli regiony chodit s úžasnými věcmi, ať je v programu mají.

LN Jednou z úžasných věcí jsou brněnské Banánové rybičky. Ty jsou výrazně dražší než podobné Uvolněte se, prosím. Proč?
Dejme tomu, že vy a někdo jiný budete dělat dva stejné pořady. Vy za něj budete chtít 200 tisíc. Ten někdo jiný sice 300 tisíc, ale zároveň mi přinese 150 tisíc od sponzorů. Druhý bude nakonec stát méně.

LN Je tedy lepší ukázat na obrazovce sponzory, než aby televize platila o kousek víc.
Proč platit o kousek víc?

LN Jinou externí spoluprací je vysílání Interview BBC na ČT 24. Proč raději nevysíláte podobný pořad Českého rozhlasu?
S českou redakcí BBC jsme úzce spolupracovali díky Václavu Moravcovi. Při zrodu ČT 24 jsme si tedy pomohli navzájem, v daných možnostech to byla výborná varianta. S ředitelem rozhlasu Václavem Kasíkem jsme se ale nedávno dohodli, že začneme intenzivněji spolupracovat. První vlaštovka, dost veselá (pořad o životě goril - pozn. red.), bude už koncem října.

LN Měly by se Český rozhlas a televize v budoucnu spojit?
Těžko si dokážu představit, že se budou spojovat dvě instituce, které ještě nejsou z mnoha hledisek konsolidované. Tím by se jejich problémy mohly umocnit. Ale uvidíme.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!