Úterý 3. prosince 2024, svátek má Svatoslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rebel z Nazaretu

Česko

JEŽÍŠ JAKO REÁLNÁ BYTOST

Ježíš pořádal happeningy, převracel stoly penězoměnců v chrámech, vyprávěl poučná podobenství. O jeho existenci bibličtí historici nepochybují. Skutečnou podobu sice určit nedokážou, ale z prastarých textů dovedou vyčíst leccos o Ježíšově soukromém životě.

Podle tradice se Ježíš narodil v Betlémě, ale historici pokládají tuto verzi za dobře vytvořenou legendu. Mnohem pravděpodobnějším místem narození je Nazaret. V tomto městečku v palestinské Galileji žil Ježíš společně se sourozenci a rodiči až do dospělosti. Podle Matoušova evangelia měl čtyři bratry, Jakuba, Josefa, Judu, Šimona, a nejmenované sestry.

Ženy nepřezíral a bral je vážně Ježíšův otec Josef pracoval údajně jako tesař. V evangeliích je tato profese označována slovem tektón. Podle poznatků jezuitského historika Giovanna Magnaniho lze toto povolání charakterizovat jako stavbyvedoucí, nebo dokonce architekt. Rodina se tedy řadila do vrstvy středně majetných osob.

„Ježíš pravděpodobně ovládal tři jazyky - hebrejštinu, aramejštinu a nejspíše také řečtinu,“ říká Jan Roskovec z Centra biblických studií Akademie věd ČR a UK. Hebrejštinu se naučil jako každý Žid v synagoze, aramejštinu a řečtinu používal v běžném životě. Patrně měl kvalitnější vzdělání, než se tradičně předpokládalo.

Názor změnili historici po vyhodnocení archeologických vykopávek poblíž Nazaretu. Ve vzdálenosti necelých pěti kilometrů odhalili ruiny města Seforis, v němž žilo v té době asi 35 tisíc obyvatel a představovalo patrně významné kulturní centrum. Seforis měla v době Ježíšova dětství status hlavního města Galileje. „Je dobře možné, že Ježíš získával vzdělání právě v prostředí tohoto helénistického velkoměsta,“ poznamenává Roskovec. Po studiích pomáhal Ježíš svému otci a učil se rodinnému řemeslu.

Když začal Ježíš svoje putování Palestinou, jeho žáci mu říkali rabi - mistře. Na jeho promluvy chodily i ženy a mnohé ho také podporovaly. Jaký k nim měl vztah? Na rozdíl od tehdy přezíravého až ponižujícího chování k ženám je bral vážně. „Manželku ani milenku anebo stálejší přítelkyni však s velkou pravděpodobností neměl. Byl příliš zaujat svou věcí,“ domnívá se biblista Roskovec. Dokladem Ježíšova radikálního postoje k víře jsou i rozpory s rodinou. Když ho matka a bratr Jakub vybídli, aby neriskoval a vrátil se domů, rozhodně jejich návrh odmítl.

Učitel i rebel Lidé vnímali Ježíše především jako učitele. „Pojem božího království přibližoval zvláštními, ale srozumitelnými příběhy. V těchto podobenstvích vystupoval Bůh jednou v roli pastýře, jindy majitele vinice nebo otce rodiny,“ říká Roskovec. Vyprávění těchto podobenství patrně ozvláštňovalo Ježíšova kázání.

Získal však také pověst rebela. Pořádal shromáždění, dnes bychom řekli happeningy, které měly ukázat alternativní modely společnosti. Povolal například dvanáct osob z širšího okruhu svých žáků jako představitele obnoveného Izraele, vjel do Jeruzaléma na oslu jako zvláštní král, převracel stoly penězoměnců v chrámu, jako by měl právo dělat tam pořádek.

V Palestině, okupované Římem, jej část obyvatelstva považovala za Mesiáše, který vyžene Římany ze země. Strach z tohoto Ježíšova vlivu měli i židovští předáci, kteří se nakonec přičinili o to, aby byl odstraněn. Viděli v něm ovšem i ohrožení náboženské: svým učením o království božím jako nové boží přítomnosti zpochybňoval funkci chrámu a náboženských jistot.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!