Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Řebíček nepřiznal stovky milionů, zákon je bezzubý

Česko

  13:24
PRAHA - Kauza bývalého ministra dopravy odhaluje slabiny zákona o střetu zájmů. Je třeba ho změnit, říká expert. Nejnověji je to vidět na případu bývalého ministra dopravy za ODS Aleše Řebíčka.

Aleš Řebíček foto: ČTK

Nynější majitel pražské Slavie se na setkání s fanoušky fotbalového klubu „prořekl“, že svůj podíl ve firmě Viamont prodal za 750 milionů.

Na Slavii si prý půjčil od dětí

Aleš Řebíček přišel s kuriozním vysvětlením toho, kde získal peníze na nákup fotbalového klubu Slavia Praha. "Půjčil jsem si od dětí," prohlásil.

Což je minimálně jednou tolik, než Řebíček uvedl ve svých majetkových přiznáních. V roce 2009 přiznal jen 342 milionů.

Porušil tedy Řebíček zákon o střetu zájmů, který mu jako veřejnému činiteli ukládal každý rok doložit své finanční operace? To se veřejnost s největší pravděpodobností nedozví. Porušení zákona je totiž jen přestupkem, za který může Řebíčkovi udělit pokutu úřad v místě jeho bydliště, řízení je navíc neveřejné.

ČTĚTE TAKÉ:

 
Na to, že zákon je špatně napsaný, si stěžuje i česká pobočka mezinárodní nevládní organizace Transparency International, která normu prosadila.

„Sankce jsou v takových případech naprosto neefektivní a úplně to ztrácí svůj půvab,“ přiznal pro LN ředitel organizace David Ondračka.

Aleš Řebíček

Aleš Řebíček (44 let) zastával v letech 2006 - 2009 funkci ministra dopravy. Za ministrování získala jeho bývalá firma Viamont lukrativní státní zakázky. Když Řebíček firmu prodával, šlo o bezvýznamnou regionální společnost, podnik ale začal raketově růst hned poté, co Řebíček usedl do ministerského křesla.
Kritizovány byly i předražené tendry ministerstva na výběr advokátních kanceláří nebo mýto provozované společností Kapsch. Řebíček má podle policie úzké kontakty na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.
Nikdy z ničeho nebyl obviněn.

„Zákon by měl být mnohem tvrdší. Bohužel byl neustálými novelizacemi ořezáván, až z něj zbylo jen torzo,“ dodal.

Poslanci nic nezmůžou

Zákon by měl být podle něj přísnější hlavně na bývalé politiky, což je Řebíčkův případ. Zatím platí, že politik, který zadal nadlimitní veřejnou zakázku, nesmí po odchodu z funkce rok působit v orgánech té společnosti, která zakázku dostala. „Bylo by to dobré rozšířit i na lobbing a působení ve státních firmách,“ myslí si Ondračka. Novelizace zákona se ale podle něj v brzké době nechystá, i když je to jeden z bodů vládní protikorupční strategie. „Vysokou prioritu to ale nemá,“ připustil ředitel Transparency International.

Řebíčkovy záhadné miliony nemůže retrospektivně řešit ani mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny, a to i přesto, že Řebíček byl v roce 2009, kdy údajně neúplné majetkové přiznání podával, ještě poslancem. „Byl bych rád, kdyby to výbor mohl takhle zpětně řešit, ale tak to není,“ řekl LN předseda výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

S informací o Řebíčkově přiznání přišel server iDNES.cz, který spekuluje o tom, že Řebíček mohl po vstupu do vlády zůstat ve Viamontu jako tichý společník. Stavební společnosti se totiž po jeho nástupu na ministerstvo začalo nebývale dobře dařit: do té doby malá firma začala dostávat státní zakázky za miliardy. Řebíček vždy popíral, že by na ně měl vliv.

ČTĚTE TAKÉ:

Kvůli nepřiznaným milionům by se ale mohl znovu ocitnout v hledáčku protikorupční policie, která ho už jednou vyšetřovala, právě kvůli prodeji jeho podílu ve firmě Viamont. V březnu tohoto roku však jeho případ odložila. 

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!