Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rébus aneb Hrozí bafuňáři potíže?

Česko

(Ne)šťastný Jaroslav Starka – Má státu zaplatit desítky milionů, nikdo je po něm ale zatím nechce

PRAHA Může vymáhání čtyřicetimilionové směnky ohrozit finanční situaci příbramského podnikatele Jaroslava Starky? Zdá se, že ano. Finanční tíseň byla alespoň oficiálním důvodem, proč město Příbram Starkovi před několika měsíci povolilo snížení měsíčních splátek mnohamilionového dluhu za nájemné tamního kulturního domu.

Starka v minulosti opakovaně uváděl, že jeho situace kritická není. „Důvody, proč jsme neplatili nájemné i proč jsme žádali o prodloužení splátkového kalendáře, jsou trochu složitější,“ řekl na podzim bez dalších podrobností redaktorovi LN. Jaká je situace nyní? Jaroslav Starka mlčí, na žádosti o rozhovor už několik týdnů nereaguje. Pohledávky se na něj valí ze všech stran Faktem zůstává, že se na jeho hlavu i na jeho fotbalový klub Marila Příbram v poslední době valily pohledávky za desítky milionů korun. Vedle případného vymáhání i dalších směnek, které by s tou současnou daly dohromady částku bezmála padesáti milionů korun, se kvůli změně ligových regulí na stadionu Na Litavce předělával vyhřívaný trávník za dalších dvacet milionů. A aby toho nebylo málo, ministerstvo školství loni zamítlo žádost Starkova klubu na sedmimilionovou dotaci z evropských fondů na projekt „Fotbal proti zločinu“, který se zabývá prevencí kriminality školáků v Příbrami. Podle informací zveřejněných časopisem Týden byly navíc již v minulém roce na Starkově majetku na katastru nemovitostí uvedeny poznámky o exekuci.

Jaroslavu Starkovi se v posledních měsících nedaří ani jako fotbalovému funkcionáři. Během loňského roku ztratil svůj velký vliv na chod českého fotbalu. Při volbách Českomoravského fotbalového svazu se snažil opětovně prosadit do dvanáctičlenné výkonné rady, která svaz de facto řídí. Jeho kandidatura ovšem skončila fiaskem. Obměna na svazu byla ještě důkladnější. S kandidaturou neuspěl ani Starkův právník Julius Kramarič, který chtěl být členem smírčí komise svazu. Ta rozhoduje spory o odstupném hráčů mezi kluby.

Radost z radnice Jedinou radost tak může Jaroslavu Starkovi dělat v této chvíli přístup příbramské radnice, která se podpory tamního fotbalového klubu nevzdává a každoročně do něj posílá několik milionů korun.

Některé peníze do fotbalu proudí nikoli formou dotace, ale jako dar od města. Rozdíl je zásadní. Zatímco u dotace musí její příjemce dopodrobna vysvětlovat a dokládat, na co prostředky využil, u daru tomu tak není. Starka ale opakovaně tvrdí, že tyto peníze jsou využívány na fotbalovou mládež.

***

Jaroslav Starka versus Radovan Krejčíř O co jde? Policisté v roce 2005 při nepovedeném zásahu ve vile Radovana Krejčíře v Černošicích nalezli i směnky na desítky milionů korun podepsané příbramským fotbalovým bossem Jaroslavem Starkou. Kvůli případnému zabavení Krejčířova majetku začal později Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových vymáhat po Starkovi a jeho fotbalovém klubu Marila Příbram plnění.

Co říká Starka? Podle něj jde o omyl. Tvrdí, že Krejčířovi směnky podepsal kvůli společnému obchodu, který chystali. Podle něj ale z toho sešlo, a proto mu Krejčíř žádné peníze ve skutečnosti nepůjčil. Podrobnosti obchodu ale Starka odmítá vysvětlit. A výsledek? Soud v listopadu pravomocně rozhodl, že první ze směnek na 44 milionů korun je platná. U druhé bude odvolání řešit během 14 dnů. Dosud ale nikdo po Starkovi peníze nechce, i když mohou být exekučně vymáhány.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!