Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Recept na výhru: Jmenuji se Jiří Hlavatý, jsem úspěšný a nekradu

Česko

  18:18
PRAHA - Na jaře vyhrál Jiří Hlavatý anketu Podnikatel roku, o půl roku později ho lidé na Trutnovsku zvolili senátorem. Majitel úspěšné textilky Juta tvrdí, že mu volby v dresu Babišova ANO vyhrála pověst slušného podnikatele, který platí daně, neokrádá lidi a hradí faktury včas.

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý. foto: MAFRA - Radek Kalhous

Hlavatého výsledek byl jednoznačný, svého soka Adolfa Klepše (TOP 09 - STAN) porazil se ziskem téměř 64 procent. Už svoji kandidaturu za Babišovo hnutí pokládá za čest a ocenění své práce.

Lidovky.cz: Čím jste si vysloužil tak jasné vítězství?
Lidé mě v okrese hodně znají. Se zhruba 1 500 pracovníky jsme největší zaměstnavatelé na Trutnovsku. Netáhnou se za mnou žádné aféry. Platíme řádně daně, platíme včas faktury. Když lidé vidí poctivého podnikatele, který se stará o své zaměstnance, proč by mu nedali hlas?

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Volí lidé slušné podnikatele i kvůli srovnání s minulostí a některými negativními příklady ze světa byznysu?

Nemyslím si, že by fungovalo spojení podnikatel - špatný člověk, podvodník. Myslím si, že čeští podnikatelé jsou daleko čestnější, než o nich média říkají. Píše se jen o těch špatných. V byznysu platí, že úspěšný může být jen poctivý podnikatel. Zákazníka můžete podvést jen jednou - poprvé a naposledy.

Lidovky.cz: Před druhým kolem jste řekl, že Juta bude investovat miliardu a přijme stovky nových lidí. Trochu to zavání před volbami účelově zveřejněnou informací, navíc v regionu s vysokou nezaměstnaností...
Nebyl v tom žádný záměr. Pravidelně investujeme hodně peněz. Všichni mluví o vstupu zahraničních investorů, ale už méně o tom, kolik peněz dávají do udržení pracovních míst, ne jen do vytvoření nových. Stroje i haly zastarávají. Jestli by toto mělo být nějak spojené s kampaní, pak v tom smyslu, že o tomto musíme mluvit. Když zahraniční firma řekne, že v Česku investuje miliardu, tak se kvůli tomu schází vláda, mění se územní plány. Proč tedy neříct, když investujeme miliardu my? Ale záměr to opravdu nebyl a vliv na výsledek ta zpráva také neměla. Podle mě jsem vyhrál proto, že se jmenuji Jiří Hlavatý, mám za sebou úspěšnou kariéru a neokrádám lidi.

DALŠÍ REAKCE VÍTĚZŮ I PORAŽENÝCH VE VOLBÁCH

Lidovky.cz: V regionu jste známý. Měl jste vůbec zapotřebí kandidovat pod hlavičkou hnutí ANO? Jako bezpartijní byste možná uspěl stejně.
Takhle jsem o tom nepřemýšlel. Životem pluju, nikam se nehrnu, spíš nabídky dostávám. Před rokem mě společnost Ernst &Young přesvědčila, abych se zúčastnil soutěže Podnikatel roku, kterou jsem nakonec v březnu vyhrál. Původně jsem do ní ale vůbec jít nechtěl. Ani do Senátu jsem se nehrnul. Když jsem dostal od Babiše nabídku kandidovat, byla to pro mě čest. To se neodmítá. Bylo to ocenění mé práce, mého životního příběhu. Nabídky na kandidaturu do Senátu se přece nedávají žádným gaunerům, ale lidem, kterých si společnost váží.

Lidovky.cz: S jakou politickou vizí do Senátu jdete? Na čem konkrétně se chcete podílet?
Jako první věc chci k sobě slušné lidi, kteří mají podobné myšlení jako já. Chtějí pomáhat lidem a nenechat je okrádat. Nemám vily někde na Bahamách, daně platím v České republice, stejně jako moje firma. Záleží na mně, jak budu aktivní. Jsem také senátorem za Trutnov a musím si říct, co je důležité pro tento okres. Bez dálnice z Hradce do Trutnova a dále na hranice sem nedostanete pořádného investora. A dálnice není všechno. Silnice jsou na Trutnovsku v dezolátním stavu. Musím se zaměřit také na snížení nezaměstnanosti, která je v okrese velká. Důležité je udržení nemocnic ve Vrchlabí, Dvoře Králové a Trutnově, aby dále fungovaly a měly co nejkvalitnější péči. Chci také mobilizovat cestovní ruch.

Lidovky.cz: Ve druhém kole uspěli podnikatelé. Kromě vás ještě Ivo Valenta a František Čuba. Je to trend? Sám kandidujete za politicky úpěšné hnutí byznysmena Babiše.
Neřekl bych, že to je trend, ale jakýsi pokus reformovat politiku. Do politiky nejdu kvůli vlastnímu prospěchu, to bych riskoval svoji pověst! Na ní jsem dělal celý život, nemůžu se nechat zatáhnout do nějakých neplech nebo handlování. Už v kampani jsem začal tím, že jsem si všechno platil sám, neměl jsem žádného sponzora.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...