Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Řecko: 10 tipů, kam se vydat na dovolenou

Česko

Zagoria: divoká příroda i adrenalinové sporty

Těžko přístupná oblast s nádhernými horami, jejichž výška na mnoha místech překonává dva tisíce metrů, se rozprostírá mezi Janninou (nejdůležitější město severozápadního řeckého regionu Epirus) a albánskými hranicemi. Jedinečné údolí Vikos vyhloubila řeka Vojdomatis v průběhu třiceti milionů let. Je hluboké 950 metrů, dlouhé 12 kilometrů a široké 30-50 metrů. Svou krásou láká milovníky přírody, vyznavače adrenalinových sportů i obdivovatele lidové architektury. Zagoria se nacházejí asi 150km od severozápadního přístavu Igumenitsa nebo ve stejné vzdálenosti od letiště Aktio, které leží poblíž města Prevezy, kam v létě směřuje řada charterových letů z Prahy.

Epirus – prEvEZa: 60 kilometrů pláží všeho druhu Epirus nabízí pláže všeho druhu – od písečných až po kamenité. Většina z nich začíná umalebného rybářského městečka Parga a pokračuje směrem na jih až k okresnímu městu Preveza, celková délka je kolem šedesáti kilometrů. Letoviska byla vybudována v posledních deseti letech. Jónské moře bývá zpravidla o něco chladnější než Egejské, pláže jsou zato velmi čisté, stejně jako moře. Velice svižně se zde staví nové ubytovací kapacity, avšak jejich charakter není masově turistický. Jsou to malé hotely, penziony a asi desítka kempů, které uspokojí motoristy i pěší. Mezi nejznámější pláže patří Parga, Lygia, Kastrosykia, Monolithi a Mytikas.

skiaThos: ve stopách muzikálu mamma mia! O ostrově se začalo mluvit až v poslední době v souvislosti s americkým filmem Mamma Mia!. Ostrov Skiathos 3 leží jen několik málo kilometrů od nádherného thesalského poloostrova Pilion, známého zmytologie jako místo kentaurů nebo jako rodiště homérského hrdiny Achillea. Díky existenci mezinárodního letiště je ostrov oblíbenou destinací tisíců zahraničních turistů. Je jako stvořený na překrásné výlety. Lodí nebo pronajatou motorkou se dostanete do odlehlých liduprázdných mořských zátok nebo do piniových a olivových hájů, které pokrývají celý ostrov. Ze Skiathosu můžete podniknout výlety na další dva ostrovy, které nejsou příliš daleko: na Skopelos nebo na vzdálenější Alonnisos, kde se nachází nejrozsáhlejší řecký mořský park. Budete-li mít štěstí, narazíte tu na velmi vzácného mořského tuleně Monachus-Monachus a další vzácné druhy mořské fauny. Na všechny ostrovy se dostanete lodí z přístavů Volos a Agios Konstantinos, odkud vyjíždějí také trajekty, takže si můžete vzít s sebou i své auto.

monEmvasia: peloponéský gibraltar láká historií Ani ostrov, ani poloostrov, s pevninou ji spojuje tenký proužek pevniny, který 4 vede až do opevněného městečka. Monemvasia česky znamená „jediná brána“ a ve středověku bývala nedobytnou pevností, která dokázala poskytnout ochranu před hordami nájezdníků. Město se skládá z dolního města a ze zcela opuštěného horního města. Dolní město čítá jen pár desítek stálých obyvatel, kteří žijí výlučně z turistického ruchu. Všechny domy jsou tu vystavěny tradičním způsobem, základní stavební materiál je kámen. Dovézt ho na místo určení bylo velmi těžké, neboť jediná fungující doprava vede po úzkých, křivolakých uličkách, kde jsou hlavními dopravními prostředky osel nebo stavební kolečko. Dostanete se sem jedině po moři. Lodě odplouvají pravidelně z Pirea nebo z krétských přístavů. Po vlastní ose se můžete do Monemvasie dopravit i autem, budete-li cestovat po okolí. Nezapomeňte přitom navštívit i další peloponéská města: Spartu, Gytheio nebo Nafplion.

ZakynThos: 700 000 turistů ročně Na Ionských ostrovech vznikla v letech 1807–1815 první řecká nezávislá republika, která se později dostala pod patronaci Britů. Snad proto je Zakynthos tolik oblíbenou destinací mezi Brity, ale také Italy a v poslední době i Čechy. Každoročně jej navštíví 700 tisíc turistů, většina směřuje na jižní pobřeží do oblasti Laganas. Nejžádanější je pláž Navagio s vrakem pašerácké lodi. Dostanete se na ni pouze cestouzmoře. Přístupná jen z lodi je takéModrá jeskyně. Ostrov, který je vzdálen od řeckého poloostrova Peloponésu pouhých šestnáct kilometrů, je známýmezimilovníky středomořské flóry a fauny chráněnými želvami karetami obecnými. Na Zakynthos se můžete dostat přímo letecky anebo z pevniny, z protilehlých peloponéských přístavů Patry nebo Kiliny.

kréTa: uspokojí i nejnáročnější návštěvníky Největší řecký ostrov a čtvrtý největší ve středomoří představuje strategickou 6 křižovatku mezi Evropou, Asií a Afrikou. Čítá asi půl milionu obyvatel, kteří jsou velice svérázní. I vzhledově se liší od pevninských Řeků a tvrdí, že Kréta tvoří vlastní kontinent. Přístup na Krétu je zajištěn přímými lety z Prahy do dvou největších ostrovních měst Herakleion a Chania. Na ostrov se můžete dostat i lodí z Pirea nebo ze Soluně. Kréta má k dispozici širokou turistickou infrastrukturu a může uspokojit i ty nejnáročnější návštěvníky. Navíc krétská kuchyně je věhlasná a tvoří základ zdravé, tzv. středomořské životosprávy. Ostrov měří na délku 250 kilometrů, na šířku 50 kilometrů. Dominují mu impozantní hory Lefka Ori, Psiloritis, Idi a Dikti, jejichž výška přesahuje 2400 metrů. Kréta je v řecké mytologii považována za rodiště Dia, vládce Olympu.

Chios: ideální ostrov pro rodiny s dětmi Chios patří mezi největší řecké ostrovy. Leží v nejvýchodnější části Egejského 7 moře, pouze osm kilometrů od tureckého pobřeží. Proslulost získal ve světě pěstováním mastichy, pryskyřice (Pistacia lentiscus), kterou již ve středověku používali lékaři jako léčebný preparát. Sloužila jako žvýkačka, která chránila zuby, osvěžovala dech a měla blahodárné účinky na zažívání. Keře se pěstují hlavně na jihovýchodním ostrově ve vesničkách známých jako Mastichochoria. Z mastichy jsou vyrobeny i místní likéry a další sladkosti. Platí za mimořádný artikl, proto jsou jejich ceny značně vysoké. Dodnes si zdejší vesničky zachovaly tradiční charakter. Je v nich slyšet jako kdysi klopýtání oslů a mul. Lidé se tu k turistům chovají přátelsky a nenuceně. Říká se o nich, že je ještě nestačil masový turismus zkazit. Chios nepatří k rušným turistickým destinacím. Je ideální pro dovolenou rodin s malými dětmi. Na ostrov se dostanete letecky charterovými lety přímo z Prahy nebo lodí z Pirea.

samoThraki: turisty neobjevený ostrov Na ostrově, který hrál důležitou roli v náboženském životě antického Řecka, dnes bydlí celkem tři tisíce obyvatel. Není tu letiště ani přirozený přístav. Nejblíže je na Samothraki z asi čtyřicet kilometrů vzdáleného thráckého města Alexandrupolis, které se nachází poblíž tureckých hranic. Díky své izolovanosti nebyl Samothraki v poslednímdesetiletí zasaženmasovým turismem. Většinou tentomalebný ostrov navštěvují duchovní lidé, kteří se zajímají o antickou historii nebo hledají panenskou přírodu. Samothraki nabízí spoustu příležitostí k dlouhým procházkám kolem antických pamětihodností po lesních stezkách. Krásně se vykoupat můžete nejen vmoři, ale i v průzračných vodách malých vodopádů ve vnitrozemí.

Thassos: okružní silnicí za opuštěnými zátokami Nejsevernější ostrov Řecka je známý jako „zelený smaragd“ Egejského moře díky svým borovým lesům a olivovým hájům. Kolem dokola jej lemuje silnice, zapůjčenou motorkou nebo autem můžete navštívit i málo známé skalnaté zátoky ležící na západě ostrova a střídat je s pískovými plážemi na jihu. Ostrov nemá letiště, a proto přístup na něj je možný buď z letiště protějšího okresního města Kavala, nebo ze vzdálenější Soluně (150km od Kavaly) trajektem přes malý přistav Keramoti, což trvá asi tři čtvrtě hodiny. Zdejší cestovky pořádají výlety do hornatého vnitrozemí ostrova nebo na protější pevninu. Navštívit můžete také jeskyni Alistratis v nedalekém okresu Serres, která patří mezi největší a nejkrásnější v Evropě.

Chalkidiki: pláže ve stínu piniových hájů Řada letovisek poblíž piniových hájů s pískovými nebo kamennými plážemi láká spousty turistů. Známé jsou například Pefkohori, Kallithea, Porto Karras, Vourvouru nebo Stavros. Poloostrov ale také nabízí příležitosti pro exkurze do archeologicky významných míst. Z Ouranoupolis můžete obeplout Svatou horu Athos, autonomní „mnišský stát“ s 20 velkými kláštery a stovkami mnichů. Ženy sem nesmí amuži potřebují zvláštní povolení ke vstupu, o něž mohou požádat v Soluni, druhém největším městě Řecka, které je rodištěm našich věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V Soluni stojí za to navštívit byzantské kostely a archeologické muzeum, ale je také oblíbeným obchodním a nákupním centrem turistů imístních.