Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Red Hat postaví v Brně vývojové centrum

Česko

  11:48
BRNO - V Brně vznikne nové vývojové centrum. Investici za 38 milionů korun potvrdila americká softwarová společnost Red Hat, která projektuje operační systémy na bázi Linuxu.

Logo společnosti Red Hat.

Ten je v současné době největším konkurentem komerčních Windows společnosti Microsoft.

"Město jsme si vybrali hlavně kvůli bohaté nabídce talentovaných programátorů," sdělil výkonný viceprezident společnosti Red Hat Paul Cormier. Centrum vyroste na asi 3000 metrech čtverečních poblíž Fakulty informatiky brněnské Masarykovy univerzity. Investice do technologického vybavení a rekonstrukce budov přesáhnou 38 milionů korun.

Firma Red Hat plánuje úzce spolupracovat s univerzitami, zejména s brněnskou Masarykovou univerzitou. Spolupráce bude na několika úrovních: od zadávání diplomových prací, přes stáže studentů, až po vytvoření nových učebních oborů.

"Půjde o špičkové vývojové centrum jedné z nejvýznamnějších softwarových firem světa, které naláká talenty a vychová desítky excelentních programátorů," uvedl generální ředitel agentury CzechInvest Tomáš Hruda.

Red Hat je druhou nejrychleji rostoucí softwarovou firmou na světě. Společnost vznikla na univerzitní půdě, a s vysokými školami tak spolupracuje i ve Spojených státech. O jejím příchodu do Česka se začalo mluvit předloni na podzim. Tehdy Američané zvažovali, jestli investici umístí v Česku, nebo jiné středoevropské zemi.

Operační systém Linux využívá přes 30 milionů počítačů. V Česku byl na přelomu minulého roku nainstalován u 1,18 procenta uživatelů. Nejpoužívanějším operačním systémem na trhu je Windows, používá ho asi 98 procent koncových uživatelů. Linux naopak vede v serverovém softwaru. Ve Spojených státech ovládá víc než polovinu trhu.
Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...