Pondělí 5. prosince 2022, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Redakce Respektu dala výpověď

Česko

  0:07
PRAHA - Zpravodajským týdeníkem Respekt zmítají spory týkající se jeho budoucí podoby. Z časopisu, s nímž se v minulosti řada politiků soudila a expremiér Miloš Zeman jej chtěl dokonce žalobami o odškodné ekonomicky zničit, chce odejít téměř celá redakce.

Redaktoři nesouhlasí se změnami, které v titulu s šestnáctiletou tradicí chystá nový ředitel Respektu Miloš Čermák. Toho na vedoucí post najal v červnu nový investor Zdeněk Bakala, spolumajitel Ostravsko-karvinských dolů. Na jaře se rozhodl, že na ztrátový Respekt jeho dosavadnímu většinovému majiteli, senátoru Karlu Schwarzenbergovi, přispěje. „Souhlasil jsem, že poskytnu časopisu potřebné prostředky, aby vyrovnal své dluhy," uvedl Bakala. Rozhodl se dát peníze i na jeho budoucí vydávání, požadoval ale, aby se titul dále nezadlužoval.

Spor o podobu týdeníku Respekt

Respekt, který podle vyjádření investora generoval ročně čtyř- až pětimilionový dluh, má od ledna vycházet zmodernizovaný, ve zvětšeném rozsahu 64 stran. Od barvy a kvalitnějšího papíru si vydavatel s investorem slibují příliv inzerce i čtenářů a předpokládají, že inovace by měly do tří až pěti let zajistit finanční soběstačnost
titulu.

Všichni členové redakce, až na jednoho řadového, teď ale dali výpovědi. „Důvodem je nedůvěra, kam Čermák noviny vede. Problém není ve formě časopisu, ale v obsahu, jaká se v něm bude dělat novinařina. A jaký bude způsob řízení. Dosud byla jasná hierarchie, také bylo zvykem, že lidé ve vedení si vzájemně naslouchali. To je teď ohrožené," řekl LN Marek Švehla. Také se obává, že pomyslná laťka, kterou museli překonat autoři, kteří chtěli v Respektu publikovat, nyní „bude výrazně snižována".

Vyjádření Zdeňka Bakaly

Slíbil jsem před časem Karlu Schwarzenbergovi, jehož považuji za svého přítele, že mu pomohu v otázce Respektu. Souhlasil jsem, že poskytnu časopisu potřebné prostředky, aby vyrovnal své dluhy, a pak další prostředky, které půjdou na potřebné investice a změny, aby se časopis již do dalších dluhů nedostával. Je pochopitelné, že takové změny může snáze připravit někdo, kdo není příliš spjat s dosavadní podobou časopisu. Proto jsem řízením změny pověřil Miloše Čermáka, jehož považuji za profesionála a v jehož práci mám plnou důvěru.

Jak ČTK řekl zástupce šéfredaktora a člen dozorčí rady vydavatelské společnosti Jaroslav Spurný, důvodem výpovědí, včetně té jeho, je i dvoukolejnost řízení listu v poslední době. Na „nevyjasněnost kompetencí mezi Čermákem a Švehlou" poukázal v rozhovoru s LN i jeden z redaktorů. „Hned na začátku jsem Marku Švehlovi řekl, že naše kompetence se budou nutně překrývat. A předpoklad byl, že v listopadu se rozhodne, kdo bude řídit. Tu pravomoc rozhodnout mají pouze majitel a investor," říká Čermák.

Investor Bakala Čermáka ve sporu podpořil. „Považuji jej za profesionála a v jeho práci mám plnou důvěru," uvedl včera. Karel Schwarzenberg věc komentovat nechtěl. „Nejdříve se chce setkat s panem Bakalou. Schůzka je naplánována na příští týden," řekl LN Schwarzenbergův poradce Tomáš Klvaňa. Podle zdroje obeznámeného se situací byl však Schwarzenberg „velmi nerad", že Bakala se k situaci vyjadřuje, aniž by to s ním předem konzultoval.

Schwarzenberg je prý ve spojení jak s redakcí, tak s ředitelem Čermákem. „Nemá radost z toho, kam to Miloš Čermák dovedl, ale na druhou stranu chápe, že redakce Respektu má svoje specifika," řekl LN člověk blízký Schwarzenbergovi. Jediné, co může zvrátit rozhodnutí redakce odejít, je schůzka s majiteli a investorem příští týden. Podle informací LN se má Zdeněk Bakala setkat nad stejným tématem také s
bývalým prezidentem Václavem Havlem.

Autoři:

Mohlo by vás zajímat