26. března 2012 10:25, aktualizováno  10:51 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéf VZP zůstává, první obětí odposlechů se nestane

Ředitel VZP Pavel Horák. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel VZP Pavel Horák. | foto: Lidové noviny

PRAHA Odvolávání se nekoná. Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák i šéf správní rady Marek Šnajdr zůstávají ve svých funkcích dál. Správní rada pojišťovny dnes to, jestli manažery VZP ze svých postů odvolá, ani neprojedná.

Rada si počká na materiál, jenž má nestandardní počínání obou manažerů, kteří podle odposlechů mezi bývalým primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem nechali ovlivňovat dění ve VZP lidmi zvenčí, vysvětlit. Ředitel Horák by ho měl správní radě dodat do konce týdne.

Serveru Lidovky.cz to potvrdil jeden ze členů správní rady.

PSALI JSME:

Oba manažery čeká dlouhé vysvětlování. Radní budou chtít na jednání vědět, jak je možné, že do volby klíčových lidí v pojišťovně mluvili lidé zvenčí.

Odposlechy, které zveřejnila čtvrteční MF Dnes, totiž vzbudily ve VZP velké pozdvižení. Ukazuje se v nich, jak moc ovlivňovali dění v největší pojišťovně politici, magistrátní úředníci a vlivní lobbisté. VZP ročně proteče na 150 miliard korun.

Změna ve vedení VZP navržena bude

„Rozhodně není standardní, aby se do dění v pojišťovně pokoušel zasahovat někdo, kdo s ní nemá nic společného. Na pondělním jednání správní rady se proto budeme ptát na vysvětlení a navrhneme změnu ve vedení pojišťovny,“ řekl minulý týden serveru Lidovky.cz poslanec Věcí veřejných a člen správní rady Jiří Rusnok.

Jednat prý bude chtít nejen o změně ve funkci ředitele instituce, ale také v čele správní rady. Z odposlechů totiž vyplývá, že Janoušek počítal se spoluprací nejen Horáka, ale i šéfa správní rady Marka Šnajdra (ODS).

Do vedení největší české zdravotní pojišťovny se veřejně opřel také ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Horák jakékoliv pochybení odmítá.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Věci veřejné se spolu se sociální demokracií a KSČM pokusily sesadit vedení VZP už dvakrát, nikdy ale neuspěly. Poslední pokus o změnu ve vedení VZP se odehrál na konci loňského roku, a to kvůli špatnému hospodaření pojišťovny a také kauze elektronických zdravotních knížek IZIP.